Αστέρας Τρίπολης – Ολυμπιακός 0-1

Αστέρας-Ολυμπιακός 0-1: “Σπαθά” το διπλό

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης με γκολ του Μήτρογλου στο 91′. Έσπασε το αήττητο του Αστέρα στην Τρίπολη. Περόνε και Κουρμπέλης αποχώρησαν τραυματίες, κόκκινη κάρτα είδε ο Σανκαρέ στο 56′. Προκλητική η διαιτησία του Σπάθα.

Το ματς της Τρίπολης ήταν μια πρόκληση και για τις δύο ομάδες. Ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός ήθελε να… ρεφάρει για την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα, ενώ ο δεύτερος Αστέρας έβλεπε τον αγώνα ως ευκαιρία να αποδείξει ότι μόνο τυχαία δεν βρίσκεται στη δεύτερη θέση.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός κυκλοφορούσε την μπάλα, οι Αρκάδες είχαν περισσότερο παθητικό ρόλο με τον Τσιώλη να επιλέγει μια ασυνήθιστη ενδεκάδα με Φορμίκα και Κουρμπέλη βασικούς, αφήνοντας στον πάγκο τους Ουσέρο και Αλβάρεζ.

Ένα σουτ του Μασάντο, μια κεφαλιά του Φέισα και ένα σουτ του Μανιάτη ήταν οι πρώτες στιγμές του Ολυμπιακού που ανησύχησαν τον Φούλοπ.

Ο Αστέρας πάνω που άρχισε να ισορροπεί έχασε το βασικό του επιθετικό όπλο. Ο Περόνε χτύπησε στο δικέφαλο πάνω στο σπριντ, και ο Τσιώλης κοίταξε στον πάγκο επιλέγοντας τον Κάφα.

Αυτή δεν ήταν η μόνη ατυχία για τον Αστέρα στον αγώνα καθώς στο δεύτερο μέρος αποχώρησε τραυματίας και ο Κουρμπέλης ενώ για παραπάνω από μισή ώρα οι Αρκάδες έπαιζαν με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Σανκαρέ από τον Σπάθα, ο οποίος με τις αποφάσεις του έστρεψε εναντίον του όλο το γήπεδο.

Ο Ολυμπιακός είχε ένα εκρηκτικό δίλεπτο από το 72 μέχρι το 73, με τον Φούλοπ να είναι πρωταγωνιστής και να σταματά δύο φορές τον Μήτρογλου σε τετ α τετ. Σε αυτές τις φάσεις είχε δοκάρι ο Τζιμπούρ, όταν σε απόκρουση του Ούγγρου γκολκίπερ σούταρε σε κενό τέρμα αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Ο Αστέρας να και έπαιζε με δέκα βρήκε χώρους για αντεπιθέσεις μετά το 80, αλλά δεν μπόρεσε να τελειώσει κάποια φάση.

Τα τελευταία λεπτά έκρυβαν μεγάλες συγκινήσεις με τον Μήτρογλου να σκοράρει με κοντινό πλασέ και τον Μέγερι να αποκρούει κεφαλιά στο γάμα.

To live του αγώνα

Α’ ημίχρονο

4′ Σουτ του Μασάντο έξω από την περιοχή, μπλοκάρει ο Φούλοπ.
8′ Κεφαλιά Φέισα από κόρνερ του Χολέμπας, άουτ.
12′ Κίτρινη κάρτα στο Σανκαρέ για διαμαρτυρία.
13′ Σουτ του Μανιάτη μέσα από την περιοχή, μπλοκάρει ο Φούλοπ.
32′ Τραυματισμός του Περόνε πάνω στο σπριντ. Ο Αργεντινός χτύπησε στο δικέφαλο και δεν μπορεί να συνεχίσει.
33′ Ο Περόνε βγαίνει, παίρνει κίτρινη για καθυστέρηση και στη θέση του ο Κάφα.
40′ Κίτρινη στον Κουρμπέλη για φάουλ στον Αμπντούν.

Β’ ημίχρονο
46′ Ο Ουσέρο στη θέση του Φορμίκα.
47′ Κόρνερ του Ντε Μπλάσις, κεφαλιά του Μπαρτολίνι, μπλοκάρει ο Μέγερι.
52′ Σουτ του Μασάντο έξω από την περιοχή, άουτ.
55′ Σέντρα Παπάζουγλου, κεφαλιά Τζιμπούρ, άουτ.
56′ Κόκκινη στο Σανκαρέ. Δεύτερη κίτρινη στον Σενεγαλέζο για ανύπαρκτο φάουλ που καταλόγισε ο Σπάθας.
60′ Μήτρογλου αντί Παπάζογλου.
61′ Σουτ Φέισα, άουτ.
62′ Χτύπησε ο Κουρμπέλης και δεν μπορεί να συνεχίσει.
64′ Βλαχοδήμος αντί Φετφατζίδη.
64′ Κουρμπέλης έξω, Αλβάρεζ μέσα.
65′ Ευκαιρία για τον Αστέρα! Σέντρα Τσαμπούρη, Κάφα από κοντά, άουτ.
69′ Κίτρινη στον Ουσέρο.
72′ Από λάθος του Ράγιος στη μεσαία γραμμή, ο Ολυμπιακός έβγαλε αντεπίθεση. Ο Μήτρογλου νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Φούλοπ, και στην εξέλιξη της φάσης ο Τζιμπούρ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.
73′ Σουτ κοντινό του Μήτρογλου, ο Φούλοπ αποκρούει.
78′ Σουτ Ράγιος, άουτ.
90′ + 1′ ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός ανοίγει το σκορ με τον Μήτρογλου. Ο Έλληνας επιθετικός με κοντινό πλασέ, αφού γύρισε ωραία το σώμα του, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
90′ + 3′ Κεφαλιά του Αστέρα με Μπαρτολίνι και Μανωλά στη φάση, ο Μέγιερι διώχνει σε κόρνερ με επέμβαση στο γάμα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Αστέρας Τρίπολης (Σάκης Τσιώλης): Φούλοπ, Τσαμπούρης, Πιπίνης, Μπαρτολίνι, Σανκαρέ, Φορμίκα, Κουρμπέλης, Ντε Μπλάσις, Ράγιος, Ναβάρο, Περόνε.

Στον πάγκο: Μπαντής, Γιαλούσης, Ουσέρο, Αλβάρεζ, Έγκον, Καλαντζής, Κάφα.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Μέγιερι, Παπάζογλου, Μανωλάς, Κοντρέρας, Χολέμπας, Φέισα, Μανιάτης, Μασάντο, Φετφατζίδης, Αμπντούν, Τζιμπούρ.

Στον πάγκο: Γιαννιώτης, Μήτρογλου, Λυκογιάννης, Σιόβας, Βλαχοδήμος, Μοδέστο, Ιμπαγάσα.

Πηγή: arcadia-sports.gr

Προηγούμενο άρθροΟπαδοί του ΟΣΦΠ βανδάλισαν με σπρέι το Μαλλιαροπούλειο!