Αστέρας Τρίπολης – Παναιτωλικός 1-0…

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 1-0

Για την 16η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας, ο Αστέρας επικράτησε με 1-0 του Παναιτωλικού και πήρε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο που είχε κακό ρυθμό και ελάχιστες φάσεις ο Αστέρας κατάφερε να προηγηθεί με μια σέντρα του Πιπίνη από τα αριστερά και ένα λάθος του Μπλάζιτς που αντί να απομακρύνει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παναιτωλικού.

Οι Αρκάδες παρουσίασαν το γνωστό καλό εντός έδρας πρόσωπο τους, ενώ η ομάδα από το Αγρίνιο σε αντίθεση με τα προηγούμενα παιχνίδια δεν είχε καλή ανασταλτική λειτουργία. Επιπρόσθετα η απουσία του Θεοδωρίδη στερούσε από την ομάδα του Τεννέ το δημιουργικό κομμάτι.

Η πρώτη ευκαιρία στον αγώνα δημιουργήθηκε από τον Μπρέσκα. Ο Σλοβάκος με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής είδε τον Μπλάζιτς να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο δεύτερο μέρος, και μέχρι το 65ο λεπτό, οι μόνες σημειώσεις που κράτησαν οι δημοσιογράφοι αφορούσαν κίτρινες κάρτες και αλλαγές, δείγμα της κακής ποιότητας του αγώνα. Εξαίρεση κάποιες κούρσες του ταχύτατου Τσίμο Ναβάρο. Από εκείνο το σημείο, ο Παναιτωλικός βγήκε ψηλά για να ισοφαρίσει αλλά η ομάδα που απείλησε ήταν ο Αστέρας στην κόντρα.

Ο τραυματισμός του Θεοδωρίδη, που πέρασε αλλαγή αλλά βγήκε λόγω ενοχλήσεων, δημιούργησε αριθμητική ανισορροπία καθώς ο Τεννές είχε κάνει και τις τρεις αλλαγές.

Το live του αγώνα

Α’ ημίχρονο

6′ κίτρινη Ουσέρο για φάουλ σε αντεπίθεση του Παναιτωλικού

10′ κίτρινη Παλαιολόγος

24′ Ευκαιρία Αστέρας – μεγάλη επέμβαση Μπλάζιτς σε σουτ Μπρέσκα από το ύψος της περιοχής

25′ κεφαλιά Πουλίδο μπλοκάρει ο Μπλάζιτς

34′ ΓΚΟΛ 1-0 Πιπίνης – ο Μπλάζιτς πίστεψε ότι ο Πιπίνης θα βγάλει σέντρα από αριστερά, αυτός έκανε σουτ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Το 2ο γκολ στην καριέρα του Πιπίνη. Το άλλο το είχε πετύχει με τη φανέλα του Θρασύβουλου, πάλι εναντίον του Παναιτωλικού!

43′ κίτρινη Ετζεγκουέλε

44′ κίτρινη Πουλίδο

Λήξη ημιχρόνου

Β’ ημίχρονο

46′ Αλλαγή για Αστέρα. Ο Ναβάρο στη θέση του Τσαμπούρη.

46′ Αλλαγή για Παναιτωλικό. Ο Μουμίν στη θέση του Σιόντη.

52′ Αλλαγή για Παναιτωλικό. Ο Καραμαλίκης στη θέση του Μπουμάλ.

58′ Κίτρινη κάρτα στον Καμαρά.

59′ Κίτρινη κάρτα για τον Πασά.

67′ Αλλαγή για Παναιτωλικό. Ο Θεοδωρίδης στη θέση του Πασά.

70′ Αλλαγή για Αστέρα. Ο Λαδάκης στη θέση του Ουσέρο.

71′ Με 10 παίκτες συνεχίζει ο Παναιτωλικός αφού ο Θεοδωρίδης τραυματίστηκε, ένα λεπτό αφότου μπήκε στο ματς, και ο Μπάμπης Τεννές δεν έχει άλλη αλλαγή.

72′ Ευκαιρία Αστέρα – Μπρέσκα στην αντεπίθεση, παίρνει μια κόντρα, κάνει το σουτ, είναι αδύναμο και ο Μπλάζιτς μπλοκάρει

78′ σουτ Μουμίν μπλοκάρει ο Χακόμπο

80′ Αλλαγή για Αστέρα. Φορμίκα αντί Πιπίνη που τραυματίστηκε

86′ πλασέ Περόνε από το ύψος της περιοχής, κόντρα κόρνερ

88′ ωραίο σουτ Ράγιος αποκρούει ο Μπλάζιτς

89′ καλό σουτ Καμαρά λίγο άουτ

92′ κίτρινη Μητρόπουλος

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Αστέρας Τρίπολης: Χακόμπο, Αργυρόπουλος, Κουρμπέλης, Πουλίδο, Πιπίνης, Χουανίτο, Ουσέρο, Τσαμπούρης, Ράγιος, Μπρέσκα, Περόνε.

Στον πάγκο: Μπαντής, Λαδάκης, Μπακασέτας, Έγκον, Σολάκης, Ναβάρο, Φορμίκα.

Παναιτωλικός: Μπλάζιτς, Σιόντης, Ενζεγκουέλε, Ντολεζάι, Παλαιολόγος, Καμαρά, Μητρόπουλος, Ρότσα, Κούσας, Μπουμάλ, Πασάς.

Στον πάγκο: Τζενάμο, Αναστασιάδης, Μουμίν, Θεοδωρίδης, Μπελεβώνης, Καραμαλίκης, Καπνόπουλος.

Διαιτητής: Κάκος, Βοηθοί: Ακρίβος, Τρύφων, 4ος: Μήτσιος

Πηγή: arcadia-sports.gr

Προηγούμενο άρθροΈρχονται χιονοπτώσεις στην Τρίπολη…
Επόμενο άρθροΤον Σύλλογο «Αγάπη και Ελπίδα» υποδέχτηκε ο Γιάννης Σμυρνιώτης…