ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 2-1…

ΑΣΤΕΡΑΣ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 2-1. ΤΟ ΚΑΡΦΩΣΕ Ο ΗΛΙΑΣ!

Με γκολ του Ηλία Σολάκη στις καθυστερήσεις ο Αστέρας νίκησε με 2-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα για τη 18η αγωνιστική της Super League και παρέμεινε αήττητος στην Τρίπολη. Ό,τι δεν κατάφερε στο ματς με την Κέρκυρα, ο έμπειρος επιθετικός το πέτυχε σε αυτό το ματς. Να δώσει τη νίκη στον Αστέρα.

Με το ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Αστέρας Τρίπολης προηγήθηκε με τον Ράγιος, ο ποίος μετά τα δυο γκολ που σκόραρε στα Γιάννινα στο 1-4 του Κυπέλλου, βρήκε και πάλι τρόπο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΣ. Ο Ισπανός μέσος με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0.

Ο αγώνας είχε πολλές φάσεις, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω και τους τερματοφύλακες και τα… δοκάρια να έχουν αρκετή δουλειά. Ο Ουσέρο, ένα από τα πιο δημιουργικά χαφ του πρωταθλήματος, στο 21ο λεπτό βρέθηκε σε κοντινή απόσταση από τον Κηπουρό αλλά το δυνατό σουτ που έκανε απομακρύνθηκε εντυπωσιακά από τον γκολκίπερ του ΠΑΣ. Ο Ισπανός χαφ στο αμέσως επόμενο λεπτό με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή είδε την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι. Το ίδιο συνέβη και στο 24ο λεπτό με πρωταγωνιστή και πάλι τον Ουσέρο, ο οποίος με βολίδα έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Μετά τα δοκάρια ήταν η σειρά του Περόνε να στερήσει από τους Αρκάδες το γκολ. Ο Αργεντινός φορ έδειξε επιπολαιότητα και στο τετ-α-τετ με τον Κηπουρό προσπάθησε να σκάψει την μπάλα και να την περάσει πάνω από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, αλλά έκανε τσαφ και χάθηκε η ευκαιρία για να κάνει η ομάδα της Τρίπολης το 2-0.

Μετά τις τέσσερις χαμένες ευκαιρίες του Αστέρα ο ΠΑΣ άρχισε να αντιδρά και να αποκτά αυτοπεποίθηση. Στο 32’ ο Βίλα βγήκε στην αντεπίθεση αλλά πλάσαρε άουτ. Στην επόμενη όμως φορά που ο ΠΑΣ έφτασε στην περιοχή του Χακόμπο σκόραρε, με τον Μπεσέρα να βγαίνει ωραία από τα δεξιά να πλασάρει και η μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα, αφού νωρίτερα είχε κοντράρει στον Αργυρόπουλο.

Στο δεύτερο μέρος οι άμυνες έγιναν πιο προσεκτικές με συνέπεια να μη δούμε πολλές ευκαιρίες. Αυτό όμως που συνεχίστηκε ήταν η ατυχία του Αστέρα με τα δοκάρια! Το τρίτο στον αγώνα έγινε από σουτ του Έγκον στο 79’. Ο ΠΑΣ είχε ευκαιρία για το 1-2 με σουτ του Μπεσέρα στο 80 μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια του Μιχαήλ.

Στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΣ έπαιξε χωρίς τον Αναστασιάδη στον πάγκο. Ο Έλληνας προπονητής έφτασε στο κέντρο του γηπέδου για να διαμαρτυρηθεί για ένα πέσιμο του Γεωργίου στην περιοχή, και ο Στυλιάρας τον έστειλε στα αποδυτήρια.

Στις καθυστερήσεις ο Σολάκης εξιλέωσε τον Αστέρα με καταπληκτικό γυριστό έπειτα από σέντρα του Αργυρόπουλου.

Το live του αγώνα:

Α’ ημίχρονο

3′ ΓΚΟΛ!!!!!!!!!!!!!!! Ο Ράγιος σκοράρει και ανοίγει το σκορ! Ο Ισπανός μέσος μετά τα δύο γκολ που έβαλε στο ματς Κυπέλλου κόντρα στον ΠΑΣ, βρίσκει δίχτυα και στο πρωτάθλημα και δημιουργεί τη δική του παράδοση κόντρα στην ομάδα των Ιωαννίνων. Ο Ράγιος συνεργάστηκε ωραία με τον Χούλι και τον Ουσέρο και με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή νίκησε τον Κηπουρό.

16′ κίτρινη στον Πάντο για δυνατό φάουλ στον Χούλι.

21′ Σουτ του Ουσέρο από κοντινή απόσταση, ο Κηπουρός αποκρούει εντυπωσιακά

22′ ΔΟΚΑΡΙ!!! Ο Φορμίκα σεντράρει από τα αριστερά και ο Ουσέρο με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

24′ ΔΟΚΑΡΙ!!! Ο Ουσέρο με καταπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή βλέπει την μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Κηπουρού! Νέα μεγάλη ευκαιρία από τον Ισπανό για το 2-0.

24′ Ο Ζαραδούκας έπεσε μέσα στην περιοχή, ο Στυλιάρας έδειξε παίζεται. Ο Αργυρόπουλος φαίνεται να σπρώχνει με το χέρι το Ζαραδούκα και να ρισκάρει πέναλτι και δεύτερη κίτρινη κάρτα.

31′ Μεγάλη ευκαιρία Αστέρα – Περόνε τετ-α-τετ με Κηπουρό, κάνει κακό πλασέ, ο γκολκίπερ του ΠΑΣ μπλοκάρει.

31′  Ευκαιρία ΠΑΣ – Στην αντεπίθεση, ο Βίλα πλασάρει άουτ

33′ 1η αλλαγή ΠΑΣ. Μπακαγιόκο αντί Βάντερσον

35′ ΓΚΟΛ 1-1 Μπεσέρα – κάθετη μπαλιά, ο Μπεσέρα μπαίνει από αριστερά, πλασάρει, η μπάλα κοντράρει στον Αργυρόπουλο και περνά πάνω από τον Χακόμπο

36′ κίτρινη Βίλα

38′ σουτ Ράγιος άουτ

41′ κίτρινη Πουλίδο

44′ σουτ Μπακαγιόκο, κόντρα κόρνερ

Λήξη ημιχρόνου

Β’ ημίχρονο

46′ 1η αλλαγή Αστέρας. Σολάκης αντί Φορμίκα

Πολλά λάθη και από τις 2 ομάδες

57′ 2η αλλαγή Αστέρας. Μπακασέτας αντί Χούλι

67′ 2η αλλαγή ΠΑΣ. Τζάνης αντί Βίλα.

69′ 3η αλλαγή Αστέρα. Έγκον αντί Περόνε

74′ κίτρινη Γεωργίου

74′ 2η αλλαγή ΠΑΣ. Μιχαήλ αντί Ζαραδούκα

75′ ο ΠΑΣ ζητά πέναλτι σε σπρώξιμο του Πουλίδο στον Γεωργίου. Ο Αναστασιάδης μπαίνει μέσα στο γήπεδο και διαμρτύρεται. Επικρατεί ένταση, ο Στυλιάρας τον αποβάλλει.

76′ πάσα Ράγιος, καλό σουτ Μπακασέτα, κόντρα κόρνερ

78′ κεφαλιά Μπακασέτα άουτ

79′ ΔΟΚΑΡΙ!! σουτ Έγκον η μπάλα στη συμβολή των δοκαριών του Κηπουρού, 3ο δοκάρι για Αστέρα στο ματς

80′ καλό σουτ Μπεσέρα λίγο άουτ

80′ κίτρινη Μπεσέρα

91′ ΓΚΟΛ 2-1 Σολάκης!!! – σέντρα Αργυρόπουλος, η μπάλα περνά και φτάνει στον Σολάκη ο οποίος χωρίς κοντρόλ κάνει το γυριστό και πετυχαίνει ένα πολύ όμορφο γκολ

93′ μεγάλη ευκαιρία ΠΑΣ – κεφαλιά Λίλα, νέα κεφαλιά Μιχαήλ λίγο άουτ

95′ κίτρινη Πατσατζόγλου

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Αστέρας Τρίπολης (Σάκης Τσιώλης):
Χακόμπο, Αργυρόπουλος (δεξί μπακ), Πουλίδο – Κουρμπέλης (στόπερ), Πιπίνης (αριστερό μπακ), Χουανίτο – Ουσέρο (αμυντικοί μέσοι), Ράγιος (κεντρικό χαφ), Φορμίκα (αριστερό χαφ) (46′ Σολάκης), Χούλι (δεξί χαφ) (57′ Μπακασέτας), Περόνε (επιθετικός) (69′ Έγκον).

Στον πάγκο: Μπαντής, Λαδάκης, Μπακασέτας, Αλβάρες, Σολάκης Μπαρτολίνι, Έγκον.

ΠΑΣ Γιάννινα (Άγγελος Αναστασιάδης): Κηπουρός, Πάντος, Πατσατσόγλου, Ντάσιος, Βάντερσον (33′ Μπακαγιόκο), Λίλα, Ζαραδούκας, Σκούφαλης, Μπεσέρα, Γεωργίου, Βίλα.

Στον πάγκο:
Ταμπάσης, Μπακαγιόκο, Μιχαήλ, Οικονόμου, Κυριάκος, Τζάνης, Γιάκος.

* Στο γήπεδο βρίσκονται και 30 φίλοι της ομάδας του ΠΑΣ Γιάννινα. Στα επίσημα είναι και ο πρόεδρος του ΠΑΣ Γιώργος Χριστοβασίλης.

** Θερμή χειραψία είχαν πριν από την έναρξη του αγώνα ο Άγγελος Αναστασιάδης με τον Σάκη Τσιώλη.

Πηγή: arcadiasports.gr

Προηγούμενο άρθροΠαραμένει το πρόβλημα της έλλειψης κτηνιάτρου στο Λεωνίδιο…
Επόμενο άρθροΈντονη χιονόπτωση στην πόλη της Τρίπολης…