Αστέρας Τρίπολης – ΠΑΣ Γιάννινα: Όλα…στο μηδέν! (vids, ph)

Ρεπορτάζ: Φώτης Αλεξόπουλος

Αγωνιστικών υποχρεώσεων συνέχεια για τις ομάδες της Super League, με τη διεξαγωγή της 23ης αγωνιστικής που για την ομάδα τουλάχιστον της Τρίπολης κρίνεται ιδιαίτερα κρίσιμη στη «μάχη» της διεκδίκησης μιας θέσης σταplay-off. Η ομάδα του Αστέρα κλήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου να διεκδικήσει το θετικό αποτέλεσμα απέναντι στην ομάδα του ΠΑΣ Γιάννινα, το οποίο μπορεί να επανέφερε υπό προϋποθέσεις τους «Αρκάδες» στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Παράλληλα, για την ομάδα της Αρκαδίας δεν χωρούσαν άλλες βαθμολογικές απώλειες, από τη στιγμή που η συνέχεια του πρωταθλήματος ή διαφορετικά η τελική ευθεία της κανονικής διάρκειας κρίνεται ιδιαίτερα δύσκολη!

Εκ του αποτελέσματος, ο Αστέρας Τρίπολης αν και ήθελε με κάθε τρόπο τη νίκη, δεν κατάφερε να την κατακτήσει! Με νευρικότητα και όχι καλό ρυθμό στο ματς κυρίως στο πρώτο ημίχρονο και αναποτελεσματικότητα να αναπτυχθεί αποτελεσματικά και να απειλήσει την αντίπαλη καλά οργανωμένη άμυνα, περιορίστηκε στο 0-0 και στην απώλεια δύο πολύ σημαντικών βαθμών, που θα μπορούσαν να διατηρήσουν την ομάδα της Τρίπολης σε τροχιάPlay-off. Το επιθετικό πρόβλημα του Αστέρα είναι δεδομένο, καθώς φαίνεται στα τελευταία ματς να μην μπορεί να σκοράρει όσες φορές χρειάζεται για να κερδίσει πολύ σημαντικούς βαθμούς για την κρίσιμη συνέχεια του πρωταθλήματος. Ο ΠΑΣ αποδείχθηκε σοβαρός ανασταλτικά και έψαξε το γκολ στην κόντρα, χωρίς να καταφέρει να το πετύχει!

Αγωνιστικά η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου της αναμέτρησης δεν ήταν καθόλου καλή για τις δύο ομάδες! Λίγες καλές στιγμές στο ματς (για την ακρίβεια μόνο η φάση του τετ α τετ του Μανιά απέναντι στον Μπαντή στο 36′). Πολλά λάθη, νευρικότητα και αναποτελεσματικότητα να βρουν οι δύο ομάδες καλό αγωνιστικό ρυθμό στη συνάντηση. Ο Αστέρας αντιμετώπισε σ’ αυτό το διάστημα πολλά προβλήματα από την καλά οργανωμένη αντίπαλη άμυνα, με αποτέλεσμα σε όλη τη διάρκεια του πρώτου 45λέπτου να είναι ακίνδυνος όσον αφορά το τελείωμα των φάσεων.

Στην επανάληψη, αν και ο ρυθμός αποδείχθηκε καλύτερος από το πρώτο 45λεπτο και ο Αστέρας συνέχιζε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, το σκορ παρέμενε κολλημένο το 0-0. Οι κλασικές ευκαιρίες στην επανάληψη ήταν επίσης ελάχιστες, με τον Αστέρα όσες φορές προσπάθησε να παραβιάσει την αντίπαλη εστία, να μην μπορεί να το καταφέρει! Οι «φιλοξενούμενοι» αποδείχθηκαν ιδιαίτερα αποτελεσματικοί ανασταλτικά και στο β’ μέρος και απέτρεψαν στην ομάδα της Τρίπολης να γίνει ιδιαίτερα απειλητική. Στο 83′ ο Μπερτόλιο δεν μπορεί με κεφαλιά στην καλύτερη ίσως στιγμή του Αστέρα να νικήσει τον Περιστερίδη, την ώρα που και οι φιλοξενούμενοι είχαν αξιόλογες στιγμές όπως στο 65′ με τον Σκόνδρα και στο φινάλε με τον Ναδάλες.

ΓΗΠΕΔΟ: «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης».

ΚΑΙΡΟΣ: Καθαρός με διαστήματα συνεφιάς.

ΘΕΑΤΕΣ:

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ευάγγελος Κιοτζένης.

ΒΟΗΘΟΙ: Λεωνίδας Φραγκιαδάκης, Ανέστης Δουδούμης.

Δ’ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αλέξανδρος Δημητρόπουλος.

ΤΕΡΜΑΤΑ:

ΔΟΚΑΡΙΑ:

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 22′ Χαμντανί, 36′ Ζησόπουλος, 68 Ιωαννίδης | 27′ Γαρουφαλιάς, 61′ Ίλιτς,

ΑΠΟΒΟΛΕΣ:

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Δημήτρης Τερεζόπουλος): Μπάντης, Κιτοκό, Ζησόπουλος, Αλόκο, Γιαννούλης, Ντουντού, Χαμντανί, Μάσα (77′ Τσάβες), Μπερτόλιο, Στανισάβλιεβιτς (46′ Μούκαμ), Γιάννου (65′ Ιωαννίδης).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Ναδάλες, Γαρουφαλιάς (63′ Λιλά), Μιχαήλ, Γιάκος (85′ Κοζορώνης), Τζημόπουλος, Σκόνδρας, Ριβέρα, Στρούνα, Ίλιτς (71′ Τσουκαλάς), Μανιάς.

Δείτε τί δήλωσαν οι δύο προπονητές μετά το τέλος του ματς, καθώς και φωτογραφικά στιγμιότυπα από την αναμέτρηση: