Αστέρας Τρίπολης | Πήρε τελικά αυτό που έπρεπε! (vid)

Το πρωτάθλημα της Super League έφτασε αισίως στην 13η αγωνιστική και η ομάδα του Αστέρα καλούνταν να υποδεχθεί στην Τρίπολη την ομάδα του ΠΑΣ Γιάννινα. Μια συνάντηση στην οποία και οι δύο ομάδες είχαν ισχυρό κίνητρο για τη νίκη και κατά συνέπεια το αγωνιστικό ενδιαφέρον χαρακτηριζόταν μεγάλο. Για τους «Αρκάδες» μια τρίτη διαδοχική νίκησε θα ανέβασε ακόμη περισσότερο βαθμολογικά την ομάδα που έχει μια περίοδο με σχετικά χαμηλής δυσκολίας παιχνίδια τα οποία οι «κυανοκίτρινοι» θέλουν να κατακτήσουν.

Το απόγευμα του Σαββάτου στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» ο Αστέρας κατάφερε να φτάσει στη νίκη με ένα γκολ στο 90’ από τον Φερνάντεθ. Ο Αστέρας βρίσκει λύσεις στην επίθεση στα τελευταία τρία ματς, αλλά έχει γυρίσει και η τύχη με τους «κυανοκίτρινους» να παίρνουν τη νίκη στο τέλος.

Στο α’ ημίχρονο σ’ ένα παιχνίδι με καλό ρυθμό, η ομάδα του ΠΑΣ αποδείχθηκε ουσιαστική στη δημιουργία ευκαιριών, εκμεταλλευόμενη την καλή αμυντική του λειτουργία και τα αρκετά λάθη των «γηπεδούχων». Η Γιαννιώτικη ομάδα μάλιστα έχασε δύο κλασικές ευκαιρίες σε ισάριθμα τετ α τετ στο 8’ με τον Κρίζμαν και στο 41’ με τον Αθανασιάδη, αλλά τον τερματοφύλακα του Αστέρα να είναι πρωταγωνιστής και να αποτρέπει βέβαιη παραβίαση της εστίας του!

Στην επανάληψη η ομάδα της Αρκαδίας αποδείχθηκε καλύτερη και πιο ουσιαστική στη δημιουργία φάσεων. Είχε πολύ καλές στιγμές και με υπομονή και επιμονή μέχρι το τέλος κατάφερε να σκοράρει με τον Φερνέντεθ για το 1-0.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γεώργιος Κομίνης (Θεσπρωτίας).

ΒΟΗΘΟΙ: Μιχαήλ Παπαδάκης (Ηρακλείου), Ιωάννης Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας).

Δ’ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βασίλειος Φωτιάς (Πέλλας).

ΤΕΡΜΑΤΑ: 90’ Φερνάντεθ.