Το Αστέρι “έσβησε” για φέτος!

Ο Αστέρας έχασε και το ματς από τον Ατρόμητο και δείχνει πια ότι βρίσκεται σε βαθιά κρίση. Το τελικό 0-1 τελειώνει οριστικά τη χρονιά για τους Αρκάδες, οι οποίοι προσπαθούν να βρουν κίνητρο για τη συνέχεια.

Από το ξεκίνημα ο αγώνας πήγε σε χαμηλό ρυθμό, γεγονός που βόλευε τον Ατρόμητο. Ο Αστέρας απείλησε στο 9′ με τον Μανιά (μπλόκαρε ο Γκορμπούνοφ), απειλήθηκε στο 11′ από τον Ντάουντα (μπλόκαρε ο Ντοναρούμα) και στη συνέχεια πήρε τα ηνία του αγώνα.

Μόνο που δεν μπορούσε να βγάλει καθαρές φάσεις. Κάποια μακρινά σουτ, μια κεφαλιά του Μανιά που δεν απείλησαν τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ο Στανισάβλιεβιτς που δεν βρήκε την μπάλα σε πλεονεκτική θέση, ενώ και ο Ατρόμητος είχε τη δική του στιγμή σε κεφαλιά του Ζησόπουλου, που έδιωξε εντυπωσιακά ο Ντοναρούμα.

Στο τελευταίο 5λεπτο του πρώτου ημιχρόνου ο Αστέρας απείλησε δύο φορές με τον Μανιά, ο οποίος έκανε ωραίες αλλά άστοχες προσπάθειες. Και επειδή η μπάλα τιμωρεί, σε “νεκρό” χρόνο ήρθε το γκολ. Ο Λημνιός έκανε την προσπάθεια από αριστερά αποφεύγοντας τον Δημούτσο, το γύρισμα και ο Ντάουντα σκόραρε από κοντά. Το 0-1 είχε έρθει σε πολύ ακατάλληλο σημείο.

Ο Αστέρας προσπάθησε να βγάλει αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο. Αλλά ο μόνος που απειλούσε στην ουσία ήταν ο Μανιάς. Στο 68′ προσπάθησε και ο Μάσα, αλλά το καλό σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο άουτ. Εκεί στην ουσία σταμάτησαν και οι καλές στιγμές για τον Αστέρα, που στη συνέχεια έπαιξε πολύ ανορθόδοξα.

Με ψηλές μπαλιές, εύκολες για τους αντιπάλους, οι οποίοι με παθητικό παιχνίδι, κράτησαν τελικά τη νίκη μέχρι το τέλος. Στην τελευταία φάση του αγώνα υπήρξαν διαμαρτυρίες ότι στο σουτ του Καλτσά η μπάλα βρήκε σε χέρι μέσα στην περιοχή.

Ο Αστέρας γνώρισε ακόμη μία ήττα, εξακολουθεί να μένει χαμηλά στη βαθμολογία και έχοντας πολλούς παίκτες σε κακή κατάσταση σε ακόμη ένα ματς.

Οι συνθέσεις:

Αστέρας (Ελευθερόπουλος): Ντοναρούμα, Δημούτσος (75′ Ιωαννίδης), Χαμντανί, Σελίν, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας (64′ Καλτσάς), Τσουκαλάς, Στανισάβλιεβιτς (83′ Τσιλιανίδης), Μάσα, Φαρίνια, Μανιάς.

Ατρόμητος (Σα Πίντο): Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Ζησόπουλος, Φυτανίδης, Παντελιάδης, Μπάγκα, Ούμπιντες, Τόνσο (75′ Μανιάτης), Λημνιός (85′ Βασιλείου), Πλατέλλας (74′ Κυριακίδης), Ντάουντα.