«Αστέρι» λαμπερό δείχνει το δρόμο για Ευρώπη: Αστέρας Τρίπ. – ΑΕΛ 3-1

Ασταμάτητος ο Αστέρας Τρίπολης, επικράτησε και της ΑΕΛ με 3-1 για την 17η αγωνιστική της Super League – Καταπληκτικό γκολ του Κυριακόπουλου στο φινάλε

Οι Αρκάδες συνεχίζουν την εντυπωσιακή τους πορεία, μιας κι έχουν να χάσουν από την 9η αγωνιστική (ΠΑΟΚ) και με μεγάλη εμφάνιση έκαμψαν και την αντίσταση των «βυσσινί». Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Μανιάς, που σημείωσε δύο τέρματα (11′, 71′) κι έφτασε τα 7 στο πρωτάθλημα, ενώ σκόραρε και ο Κυριακόπουλος (83′). Η Λάρισα είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 53΄ με πέναλτι του Ναζλίδη.

Ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε με το “καλημέρα” δυνατά στο ματς και ήθελε να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα. Αλλωστε οι Αρκάδες έχουν να ηττηθούν από την 9η αγωνιστική, όταν και επισκέφτηκαν την Τούμπα. Στο 2′ «άγγιξαν» το γκολ με τον Μαντίντα να τροφοδοτεί τον Ισνάλντο, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπόζοβιτς. Η πίεση του Αστέρα απέδωσε καρπούς στο 11′. Ο Μπέρτος γύρισε στην μεγάλη περιοχή και ο Μανιάς με πλασέ έκανε το 1-0, πετυχαίνοντας το 6ο του γκολ στο πρωτάθλημα.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης η ΑΕΛ κατάφερε να ισοφαρίσει από την άσπρη βούλα. Ο Ναζλίδης ανέλαβε την εκτέλεση και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-1. Στο 71′ ο Μανιάς έδωσε ξανά προβάδισμα στον Αστέρα, καθώς με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-1. Παρά το γκολ οι Αρκάδες συνέχισαν να πιέζουν. Στο 84′ ο Κυριακόπουλος με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 3-1. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Ναζλίδης παραλίγο να πετύχει και δεύτερο τέρμα, αλλά το φάουλ που εκτέλεσε σταμάτησε στο δοκάρι.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Μπέρτος, Κυριακόπουλος, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Τόνσο, Ισνάλντο (76′ Ντουντού), Μαντίντα (64′ Κώτσιρας), Μανιάς (82′ Γκόντο)

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Ζίζιτς, Γκόλιας, Ουάλας, Λαγός, Μασούρας, Μιλοσάβλιεβιτς, Αγκάνοβιτς (78′ Μλαντένοβιτς), Ναζλίδης, Κριζμάν (82′ Λεοζίνιο)