Απίστευτη ανατροπή! Ατρόμητος – Αστέρας 2-1

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ γνώρισε την ήττα από τον Ατρόμητο με 2-1 στο Περιστέρι για την 26η αγωνιστική της Super League.

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ με σωστή τακτική έφτασε να προηγείται στον αγώνα από το 18′ όταν ο Bertoglio με εξαιρετική πάσα βρήκε μέσα στην περιοχή τον Δημούτσο και αυτός με ωραίο τελείωμα έκανε το 0-1. Ο Ατρόμητος προσπάθησε να αντιδράσει, όμως η καλή αμυντική λειτουργία της ομάδας μας έβαλε δύσκολα στον αντίπαλο που δεν έβρισκε διαδρόμους. Το πλάνο του ΑΣΤΕΡΑ λειτούργησε άψογα, χάθηκαν ευκαιρίες και για δεύτερο τέρμα, όπως στο σουτ του Mazza στο 34′ και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες παρουσίασαν παρόμοιο πρόσωπο με το πρώτο μέρος. Ο ΑΣΤΕΡΑΣ κρατούσε το αποτέλεσμα και ο Ατρόμητος έψαχνε τρόπο απειλής. Στο 63′ ο Keita άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες καθώς αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα, όμως οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 1-1 πέντε λεπτά μετά με κεφαλιά του Λαζαρίδη. Στο 78′ χάθηκε μοναδική ευκαιρία για τον ΑΣΤΕΡΑ να πάρει ξανά το προβάδισμα με τον Lluy να κάνει σέντρα από δεξιά, τον Nico Fernandez να εκτελεί, τον Μπάρκα να διώχνει και τον Stanisavljevic να στέλνει τη μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση. Δέκα λεπτά μετά, νέα στημένη μπάλα για τον Ατρόμητο με τον Umbides να εκτελεί το φάουλ και τον Le Tallec να κάνει το 2-1, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μπάρκας, Μπίτολο, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Κιβρακίδης, Keita, Chumbinho (Usero 73′), Brito, Umbides, Stojcev (Matei 46′), Παπαδόπουλος (Le Tallec 83′).

ΑΣΤΕΡΑΣ: Μπαντής, Γιαννούλης, Ζησόπουλος, Sankare, Lluy, Κουρμπέλης (Stanisavljevic 77′), Iglesias, Betoglio, Mazza, Δημούτσος (Nico Fernandez 67′), Chavez (Ιωαννίδης 55′).

asterastripolis.gr

Το ρεπορτάζ του Φώτη Αλεξόπουλου:

Έχασε μεγάλη ευκαιρία για τη νίκη στο Περιστέρι

Συνεχίστηκε η αγωνιστική δράση το Σαββατοκύριακο με τη διεξαγωγή της 26ης αγωνιστικής με την ομάδα του Αστέρα να καλείται να αντιμετωπίσει στο Περιστέρι την ανταγωνιστική ομάδα του Ατρομήτου. Σ’ ένα παιχνίδι που η νίκη κρινόταν απαραίτητα και για τις δύο ομάδες για διαφορετικούς λόγους. Για τον μεν Αστέρα προκειμένου να παραμείνει «ζωντανός» στη «μάχη» εισόδου στα play-off και για τον δε Ατρόμητο προκειμένου να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Εκ του αποτελέσματος η ομάδα του Ατρομήτου ήταν αυτή που πήρε μια σπουδαία νίκη στο ματς, καταφέρνοντας να ανατρέψει το σκορ παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν για περίπου ένα ημίωρο με δέκα παίκτες. Ο Αστέρας στην επανάληψη δεν διαχειρίστηκε σωστά το ματς, βρέθηκε να απειλείται από τους «γηπεδούχους» στο τελευταίο ημίωρο παρά το αριθμητικό πλεονέκτημά του στο ματς και εν τέλει με κακή αντίδραση στις φάσεις του γκολ, ηττήθηκε με σκορ 2-1. Η ήττα αυτή πλέον φέρνει σε πλέον πολύ δύσκολη θέση τους «Αρκάδες» που θα πρέπει πλέον να μην χάσουν άλλο ματς στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Ο Ατρόμητος αποδείχθηκε πιο «μαχητικός» στην αναμέτρηση στη μεγαλύτερη διάρκεια του 90λέπτου, είχε αρκετές τελικές και διάθεση να σκοράρει. Ακόμη και μετά το αριθμητικό μειονέκτημα η ομάδα του Ατρομήτου είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την υπεροχή και στο φινάλε κατάφερε να μετουσιώσει τις καλές στιγμές σε γκολ.

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αριστείδης Βάτσιος.

ΒΟΗΘΟΙ: Μιχαήλ Καρσιώτης, Χρυσούλα Κορομπύλια.

Δ’ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σπυρίδων Σελιμός

ΤΕΡΜΑΤΑ: 68′ Λαζαρίδης, 88′ Λε Ταλέκ | 17′ Δημούτσος.

ΔΟΚΑΡΙΑ:

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45’+1’ Κεϊτά, 63’ Κεϊτά | 10′ Δημούτσος, 38′ Τσάβες, 64′ Κουρμπέλης, 86′ Νίκο Φερνάντες, 93′ Σανκαρέ.

ΑΠΟΒΟΛΕΣ: 63’ Κεϊτά

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Μπάρκας, Κιβρακίδης, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Μπίτολο, Κεϊτά, Μπρίτο, Σουμπίνιο (73′ Ουσέρο), Στόιτσεφ (46′ Ματέι), Ούμπιδες, Παπαδόπουλος (83′ Λε Ταλέκ)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μάκης Χάβος): Μπαντής, Λούι, Ζησόπουλος, Σανκαρέ, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Κουρμπέλης (77′ Στανισάβλιεβιτς), Δημούτσος (69′ Νίκο Φερνάντες), Τσάβες (55′ Ιωαννίδης), Μπερτόγλιο, Μάσα.

Προηγούμενο άρθροΤρελό κέφι στο «Κακουρέϊκο καρναβάλι 2016!» (vid, ph)
Επόμενο άρθροΚέφι και χορός στο 21ο Καρναβάλι Μεγαλόπολης παρά τον άστατο καιρό (vid, ph)