Άτυ-Χ-ος στην Κομοτηνή – Γκολάρα ο Ουσέρο!

Ο Αστέρας σκόραρε για πρώτη φορά στην Κομοτηνή εναντίον του Πανθρακικού και κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας με 1-1, ανεβαίνοντας στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ, με το πλασέ του Τζάνη μόλις στο 5ο λεπτό.

Ο Πανθρακικός με το ψυχολογικό πλεονέκτημα που του πρόσθεσε το γρήγορο γκολ, δημιούργησε και άλλες ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει σε καμία περίπτωση τον πολύ καλό Ντάνιελ Ερνάντεζ. Ο τερματοφύλακας του Αστέρα έδειξε τα πολύ καλά αντανακλαστικά του στο 26’ στην καρφωτή κεφαλιά του Τζάνη, αλλά και στο 42’ στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κάσες, όσο και στην κεφαλιά του Ρομέου στη συνέχεια της φάσης.

Στο ίδιο διάστημα, Αστέρας απείλησε δύο φορές την εστία του Πανθρακικού. Την πρώτη στο 25’ όταν μετά από σέντρα του Ναβάρο, η κεφαλιά Μπαράλες, έστειλε την μπάλα να περάσει ελάχιστα άουτ και στο 40’ όταν ο Μπαϊκαρά προσπάθησε να απομακρύνει την μπάλα, ο Ντε Μπλάσις έβαλε την κόντρα, με αποτέλεσμα η μπάλα να πάρει μία περίεργη τροχιά, να χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι του Σέρεμετ και να βγει άουτ

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, ο Αστέρας ήταν αυτός που πήρε από την αρχή τα ηνία του παιχνιδιού και άρχισε να πιέζει τους γηπεδούχους. Στο 48’ μετά από καλοχτυπημένο κόρνερ του Ουσέρο, ο Μπαράλες έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα μετά από σέντρα του Μουνάφο από δεξιά και κεφαλιά-πάσα του Μπαράλες μέσα από τη μεγάλη περιοχή, το πλασέ του Ντε Μπλάσις έστειλε την μπάλα να περάσει άουτ δίπλα από το δεξί δοκάρι του ανήμπορου να αντιδράσει Σέρεμετ.

Στο 60ο λεπτό ο Ντε Μπλάσις έστρωσε την μπάλα στον Ουσέρο που με έναν πραγματικό «κεραυνό» έστειλε την μπάλα στο αριστερό «παράθυρο» της εστίας του Σέρεμετ κάνοντας το 1-1.Αυτό είναι το πρώτο γκολ που πετυχαίνει ο Αστέρας στην Κομοτηνή και το δεύτερο φετινό τέρμα του Ισπανού ποδοσφαιριστή.

Στο υπόλοιπο διάστημα, έπεσε ο ρυθμός του παιχνιδιού, υπήρξαν δυνατά μαρκαρίσματα με αποτέλεσμα να μη δημιουργηθούν πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Στο 79’ ο Ζεκίνια έκανε δυνατό σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή, με τον Ερνάντεζ να αποκρούει με τα πόδια.

Διαιτητής: Θάνος (Γρεβενών), που απέβαλλε με δεύτερη κίτρινη τον Σαρακατσάνο στο 63’ και τον Γκόιαν στο 78’
Πανθρακικός (Μάντζιος): Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Ίγκορ (67’ Ντιόγκο), Σαρακατσάνος, Λαδάκης, Χρήστου, Κάσες (75’ Ζεκίνια), Μπαϊκαρά, Πάπε, Ρομέου, Τζάνης (90’ Χασομέρης).
Αστέρας Τρίπολης (Βεργέτης): Ερνάντεζ, Ναβάρο, Πιπίνης (57’ Ουρτάδο), Ζησόπουλος, Γκοϊάν, Κοντοές, Εντό (65’ Μπακασέτας), Ουσέρο, Μπαράλες, Μουνάφο (85’ Κουρμπέλης), Ντε Μπλάσις.

Προηγούμενο άρθροΝίκος Μακρόπουλος: Δε λέει – Πρώτη μετάδοση
Επόμενο άρθροΤελευταία νέα 04-11-2013 (ανανεώνεται τακτικά)