Χαμένες ευκαιρίες και ήττα στη β’ παράταση για το Σύλλογο Δρομέων από το Διαγόρα

Για την 12η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής κατηγορίας ο Σύλλογος Δρομέων φιλοξένησε στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης το Διαγόρα Ρόδου, σ’ ένα απαιτητικό όσο και σημαντικό ματς από βαθμολογικής άποψης. Μετά από ένα συναρπαστικό ματς στο οποίο οι Δρομείς κατέθεσαν ψυχή, αλλά πλήρωσαν και τα κρίσιμα λάθη αν και με εφτά παίκτες στο παρκέ, ηττήθηκε τελικά στη β’ παράταση με σκορ 73-76.

Το παιχνίδι βρήκε την Αρκαδική ομάδα να προηγείται στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης. Είχε τις λύσεις σε επίθεση και άμυνα και τη διάθεση να διεκδικήσει ένα ματς με πολλές απουσίες (δεν αγωνίστηκαν οι Μπαλής, Καλούλης και Σινανάι) απέναντι στον πρωτοπόρο Διαγόρα. Σταθερό προβάδισμα για τους Δρομείς με 2-5 πόντους και κλείσιμο της α’ περιόδου με το σκορ στο 17-16.

Στη συνέχεια η ομάδα της Τρίπολης συνέχισε να βρίσκει λύσεις και να έχει σε αρκετές περιπτώσεις τον έλεγχο στο ριμπάουντ με αποτέλεσμα προβάδισμα με 25-18 στα 04’35 και 30-26 στο ημίχρονο. Η εικόνα του γ’ δεκαλέπτου αποδείχθηκε πιο ισορροπημένη αφού οι κακές επιλογές στην επίθεση επέτρεψαν στο Διαγόρα να ισοφαρίσει σε 35-35, αλλά από εκεί πέρα οι «γηπεδούχοι» με 4/4 τρίποντα κατάφεραν να κλείσουν την γ’ περίοδο με το σκορ στο 45-38.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ηλία Μπαλή προηγήθηκαν με 48-41 στα 07’55 και 50-45 στα 05’22. Στο φινάλε οι κακές επιλογές και κρίσιμα σουτ της Ροδίτικης ομάδας της έδωσαν με 52-54 στα 03’00. Στα τελευταία δευτερόλεπτα όμως οι «κυανόλευκοι» είχαν την ευκαιρία να πάρουν το ματς, αλλά στα 00’08’’ ο Μαντίκος με 1/2 έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί οι Δρομείς με δύο τρίποντα προηγήθηκαν με 61-55, αλλά τα τραγικά λάθη στη συνέχεια από την πίεση του Διαγόρα μετά από αποβολή του Κόκκορη με 5 φάουλ, γύρισαν το ματς και το οδήγησαν στη β’ παράταση. Κι εκεί οι Δρομείς είχαν προβάδισμα με 73-69 στα 01’49, αλλά στο φινάλε οι κακές επιλογές και τα κρίσιμα καλάθια της νησιώτικης ομάδας διαμόρφωσαν το τελικό 73-76.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαγεωργίου, Σπυρλιδάκης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-16 (Α’), 30-26 (Β’), 45-38 (Γ’), 55-55 (Δ’), 64-64 (Π1), 73-76 (Π2).
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Ηλίας Μπαλής, Βασίλης Αλικάκος): Κόκκορης 9(1), Μαντίκος 22(3), Καλαμπόγιας 2, Αγγουράς 18(2), Σακελλαράκος 6(1), Σταματόπουλος 6(1), Καρλής 10.
ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΓΣ ΡΟΔΟΥ (Χ. Καλαϊτζίδης): Καράβας 5, Μαρουλάκης 9(3), Μπόζιτς 11(2), Καταβαΐνης 4, Σκλήβας 23, Μιροσάβιτς 4(1), Δερμιτζάκης 9(1), Μήτσου 11(3).

Προηγούμενο άρθροΈκλεψε μοτοσυκλέτα από τον Πειραιά – Τον συνέλαβαν στο Ζευγολατιό