Έ-Χ-ασε την ευκαιρία για διπλό στο ΟΑΚΑ ο Αστέρας

ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR

Τη μεγάλη ευκαιρία είχε ο Αστέρας το απόγευμα του Σαββάτου (20/02) στο ΟΑΚΑ να φύγει απέναντι στην ΑΕΚ με μια πολύ σπουδαία νίκη, εκμεταλλευόμενος ένα εξαιρετικό α’ ημίχρονο και ένα προβάδισμα με σκορ 0-2 μόλις στο 18’ της συνάντησης. Στην επανάληψη ωστόσο η ομάδα της Τρίπολης οπισθοχωρώντας σημαντικά, αντιμετώπισε προβλήματα συγκέντρωσης, τόσο στην αμυντική λειτουργία όσο και στον τομέα της ανάπτυξης, με αποτέλεσμα να ισοφαριστεί τελικά και μάλιστα να απειληθεί ακόμη και με ήττα. Παράλληλα στο β’ ημίχρονο οι «κυανοκίτρινοι» δεν κατάφεραν να απειλήσουν την εστία του Αθανασιάδη με αποτέλεσμα να περιοριστούν στο ισόπαλο 2-2, που παρ’ όλα αυτά αποφέρει ένα πολύτιμο βαθμό.

Η ομάδα της Τρίπολης αξιοποιώντας το «μουδιασμένο» ξεκίνημα και την αποτελεσματικότητα του στην ανάπτυξη και το τελείωμα των φάσεων, ευτύχησε να προηγηθεί στο 15’ με 0-2 χάρη σε τέρματα του Λουίς Φερνάντεθ στο 18’ και του Σουάρεθ στο 18’. Η οπισθοχώρηση του Αστέρα μπορεί να συνδυάστηκε με αντίδραση της ΑΕΚ που μείωσε στο 39’ με τον Σιμάνσκι, ωστόσο στο 40’ οι «Αρκάδες» θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει στην πολύ μεγάλη ευκαιρία του Λουίς Φερνάντεθ και την μεγάλη επέμβαση του Αθανασιάδη.

Στην επανάληψη η ομάδα της ΑΕΚ «κυριάρχησε» στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας την κατοχή και τους τρόπους να φτάνει συχνά-πυκνά στην περιοχή του Αστέρα απειλώντας με πολλές τελικές προσπάθειες. Η αμυντική λειτουργία της ομάδας της Τρίπολης δεν συνδυάστηκε από ιδιαίτερη ηρεμία με αποτέλεσμα να έρθει και η ισοφάριση στο 67’ και πάλι με τον Σιμάνσκι για το 2-2.

Ο Αστέρας αδυνατούσε να αναπτυχθεί αποτελεσματικά με μεγάλες αποστάσεις μεταξύ των γραμμών και έλλειψη ηρεμίας στην κυκλοφορία της μπάλας που δεν επέτρεψαν στους παίκτες του Μίλαν Ράσταβατς να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία των «γηπεδούχων». Ο Αστέρας μάλιστα θα μπορούσε να είχε χάσει και το βαθμό της ισοπαλίας, εάν ο Άλβαρες δεν απέκρουσε το πλασέ του Σβάρνα μετά από παράλληλη μπαλιά του Αλμπάνη στις καθυστερήσεις.

Ο Αστέρας κρατά τον βαθμό της ισοπαλίας και τη διατήρηση του αήττητου στο πρωτάθλημα ύστερα από οκτώ αγωνιστικές και συνεχίζει στρέφοντας την προσοχή του στο εντός έδρας ματς επί του ΠΑΟΚ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ιρφάν Πελίτο (Βοσνία).
ΒΟΗΘΟΙ: Σενάντ Ιμπρισιμπέγκοβιτς (Βοσνία), Νταβόρ Μπέλιο (Βοσνία).
4ος ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γεώργιος Τζοβάρας (Φθιώτιδας).
VAR: Αλεσάντρο Χερνάντεθ (Ισπανία).
AVAR: Σταύρος Φλώτσιος (Βοιωτίας).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 39’ Σιμάνσκι, 67’ Σιμάνσκι | 15’ Λουίς Φερνάντεθ, 18’ Σουάρεθ.
ΑΣΙΣΤ: 67’ Γκαρσία | 18’ Μουνάφο, 18’ Λουίς Φερνάντεθ.
ΔΟΚΑΡΙΑ: 44’ Σιμάνσκι.