«Δάμασε» και τη «Μαύρη Θύελλα» ο Παναρκαδικός!

Ρεπορτάζ: Φώτης Αλεξόπουλος

Το Πελοποννησιακό ντέρμπι πραγματοποιήθηκε σήμερα στην Αρκαδική πρωτεύουσα, ανάμεσα στην ομάδα του Παναρκαδικού και την Καλαμάτα. Μεγάλοι νικητές οι «πράσινοι», που επιβλήθηκαν με 2-0 της Μεσσηνιακής ομάδας και διατηρήθηκαν στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα του Παναρκαδικού ήταν πιο ουσιαστική σε κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης, σκοράροντας από ένα τέρμα στην αρχή και στο τέλος του παιχνιδιού, με εκτέλεση πέναλτι του Δήμου στο 7ο λεπτό και γκολ του Κώτσιρα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Συνολικά ο Αρκαδικός σύλλογος ήταν καλύτερος στο ματς και δεν επέτρεψε στην Καλαμάτα να απειλήσει στο παιχνίδι. Στο τελευταίο ημίωρο οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, κυρίως εξαιτίας του γεγονότος ότι ο Παναρκαδικός έδωσε χώρους στο γήπεδο, αλλά στο φινάλε το «τριφύλλι» πήρε την πολύ σημαντική νίκη.

ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ: Ψυχογιός, Γογωνάς, Μπούτας, Καστριτσέας, Χατζόπουλος, Κυριακόπουλος, Αγγελόπουλος, (69′ Αρώνης), Δήμος (73′ Αρδάμης), Σαλαπάτας (82′ Ασσεν), Καδάς, Κώτσιρας.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Πάλιουρας, Γαλανόπουλος, Κεμαλι (87′ Τσουλάκος), Τσόπελας, Κασμερίδης, Κολημήτρας (46′ Μανουσάκης), Ραχίμ, Γκινο, Καλαντζής, Τορεζάνι, Οτά (66′ Μπεγκλετζής).

Προηγούμενο άρθροΧειροτονία Μοναχού σε διάκο στην Νεστάνη Αρκαδίας (ph, vid)
Επόμενο άρθροΓιώργος Λεμπέσης: Κλείνω τηλέφωνα – Πρώτη μετάδοση