Δεύτερη θέση για τον Αστέρα στον τελικό της Κ17

Το απόγευμα του Σαββάτου 20 Μαΐου 2017 στα πλαίσια της τελικής φάσης του πρωταθλήματος της Super League Novasports K17 διεξαγόταν ο τελικός της διοργάνωσης ανάμεσα στις ομάδες του Αστέρα Τρίπολης και του Ολυμπιακού. Η ομάδα της Τρίπολης στη μεγαλύτερη στιγμή της ιστορίας του συλλόγου σε επίπεδο ακαδημιών καλούνταν να αποδώσει καλό ποδόσφαιρο διεκδικώντας τη νίκη που θα του έδινε και τον τίτλο του πρωταθλητή για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο. Μια αναμέτρηση που διεξαγόταν μπροστά το κοινό των «κυανοκιτρίνων» και ουσιαστικά εντός έδρας, μπροστά μάλιστα σε αρκετούς φιλάθλους της ομάδας της Τρίπολης.

Αγωνιστικά ο μεγάλος τελικός της φετινής διοργάνωσης αποδείχθηκε ένας πραγματικό ντέρμπι αντάξιο των περιστάσεων. Μία αναμέτρηση που δεν κρίθηκε στην κανονική διάρκεια παρά το γεγονός ότι ο Αστέρας παρουσιάστηκε καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια. Στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι η ομάδα  του Ολυμπιακού ήταν αυτή που τελικά πανηγύρισε την κατάκτηση του τίτλου με 1-4 στη διαδικασία των πέναλτι.

Αγωνιστικά στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Αστέρα Τρίπολης ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο χάρη στην κατοχή της μπάλας και την σωστή και με υπομονή κυκλοφορία. Οι «κυανοκίτρινοι» ήταν πιο επικίνδυνοι στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο 45λεπτο, απειλώντας ουσιαστικά στο 17’ με το Μαρίνο και τελική προσπάθεια που κεφαλιά που απομακρύνθηκε πάνω στη γραμμή. Στο 39’ ήρθε το γκολ για την ομάδα της Τρίπολης μετά από εξαιρετική συνεργασία παράλληλη μπαλιά του Μαρίνου και γκολ του Κανελλόπουλου για το 1-0. Ένα πρώτο πολύ καλό ημίχρονο για τον Αστέρα που ήταν εξαιρετικός και αμυντικά μην επιτρέποντας στους «ερυθρόλευκους» να απειλήσουν σε κανένα σημεία.

Στην επανάληψη ο Αστέρας Τρίπολης έδωσε μεγαλύτερη έμφαση στην αμυντική λειτουργία αφήνοντας μέτρα στο γήπεδο στους «ερυθρόλευκους» και περιμένοντας να χτυπήσει με αντεπιθέσεις. Για 80 λεπτά η άμυνα του Αστέρα δεν απειλήθηκε ουσιαστικά, σε σχέση με τον Αστέρα που είχε μεγάλες στιγμές με τον Γλέζο στο 71’ και στο 73’. Στο 82’ ωστόσο μετά από ωραία συνεργασία των «ερυθρολεύκων» παράλληλη μπαλιά του Νεοφυτίδη από αριστερά και προβολή του Τσιριγώτη, διαμορφώθηκε το 1-1. Στο φινάλε μετά από αποβολή του Νεοφυτίδη ο Αστέρας πίεσε δίχως αποτέλεσμα.

Στο πρώτο ημίχρονο τη παράτασης εκτός από μια επικίνδυνη κεφαλιά του Μαρτίνη δεν υπήρξε κάτι το αξιοσημείωτο. Ο Αστέρας στην επανάληψη της παράτασης θα μπορούσε να είχε τελειώσει το ματς στο 116’ αν η τελική προσπάθεια του Κανελλόπουλου δεν σταματούσε στο δοκάρι. Το ματς κρίθηκε τελικά στα πέναλτι με νικητή τον Ολυμπιακό με 1-4 και μεγάλο πρωταγωνιστή στη διαδικασία των πέναλτι αλλά και κρίσιμων σημείων του ματς τον Νικοπολίδη.

Τα πέναλτι…

Στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι η ομάδα του Ολυμπιακού εκτός του ήταν πιο εύστοχη, είχε και το Νικοπολίδη σε εξαιρετική μέρα αφού κατάφερε να αποκρούσει δύο εκτελέσεις (Αντζουλά και Γλέζου) και έτσι με σκορ 1-4 να φτάσει στην κατάκτηση του τίτλου με 1-4.

– Φέκκας (ΟΛΥ) | ΓΚΟΛ  | 0-1.

– Κανελλόπουλος (ΑΣΤ) | ΓΚΟΛ | 1-1.

– Μαρτίνης (ΟΛΥ) | ΓΚΟΛ | 1-2.

– Αντζουλάς (ΑΣΤ) | ΑΠΟΚΡΟΥΣΗ | 1-2.

– Δήμος (ΟΛΥ) | ΓΚΟΛ | 1-3.

– Γλέζος (ΑΣΤ) | ΑΠΟΚΡΟΥΣΗ | 1-3.

– Τσιριγώτης (ΟΛΥ) | ΓΚΟΛ | 1-4.

ΓΗΠΕΔΟ: «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης».