Δεν Μασά(ει) ο Μπαράλες!

Γράφει ο Θοδωρής Τσούτσος

Ο Αστέρας πέτυχε μια “σβηστή” νίκη επί της Βέροιας και πλέον βρίσκται μόνος στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε μέσα σε ένα τρίλεπτο για την ομάδα του Στάικου Βεργέτη, η οποία σκόραρε με τον Μάσα στο 35` και τον Μπαράλες στο 38`. Το σκορ θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο για τον Αστέρα, που έχασε πολλές ευκαιρίες, είχε και δοκάρι με τον Μάσα στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά και δύο πέναλτι τα οποία ο γνωστός και μη εξαιρετέος διαιτητής Γιάχος αρνήθηκε στον Αστέρα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ευκαιρία και μάλιστα διπλή για τον Αστέρα, αρχικά με τον Νίκο στο 3`, που πλάσαρε και ο τερματοφύλακας της Βέροιας απομάκρυνε και στη συνέχεια στο 4` στην κεφαλιά άουτ του Ζησόπουλου. Ο ρυθμός ήταν χαμηλός στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, μέχρι τη στιγμή που ο Αστέρας φόρτσαρε και αποφάσισε να “καθαρίσει” τον αγώνα.
Στο 35`, λοιπόν, ο Κουρμπέλης έδωσε την ασίστ μετά από φανταστική ενέργεια και ο Μάσα άφησε “άγαλμα” τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ανοίγοντας το σκορ. Προτού η Βέροια καταλάβει τι της συνέβη, ο Αστέρας σκόραρε και πάλι. Στο 38` με τον Τσοκάνη να σεντράρει από αριστερά και τον Μπαράλες με κεφαλιά να κάνει το 2-0. Ο Μπαράλες που στο 26` είχε πάρει τη θέση του τραυματία Πάρα.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας έκανε δαιχείριση του αγώνα. με αρκετές ευκαιρίες να αυξήσει το δείκτη του σκορ και κυρίως χωρίς να απειληθεί από τον αντίπαλο. Στο 55` ο Μπαράλες δέχτηκε μαρκάρισμα στη μεγάλη περιοχή από τον Οστοϊτς, αλλά ο Γιάχος έκλεισε τα μάτια, όπως έκανε σε ακόμη ένα μαρκάρισμα του ίδιου ποδοσφαιριστή της Βέροιας στον Μάσα αυτή τη φορά. Μέσα σε έντονες αποδοκιμασίες…
Ο Αργεντίνος είχε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες σε καταπληκτικές ενέργειές του. Στο 81` σε ψηλοκρεμαστό πλασέ η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και στις καθυστερήσεις σε τετ α τετ, με τον Καντιμοίρη να τού στερεί το δεύτερο προσωπικό γκολ και το 3-0 για τον Αστέρα.
Οι συνθέσεις των ομάδων:
Αστέρας (Βεργέτης): Κοσίτσκι, Λούι, Τσοκάνης, Γκοϊάν, Ζησόπουλος, Τιε Μπι, Κουρμπέλης, Γιαννιώτας (61` Μουνάφο), Πάρα (26` Μπαράλες), Νίκο (86` Μούκαμ), Μάσα.
Βέροια (Γκρανέρο): Καντιμοίρης, Βέρτζος, Ραούλ Μπράβο, Καλί, Οστοϊτς, Βάσκεζ, Μπατιόν, Καλτσάς (60` Εσπάρθα), Κάμπορα (60` Βούκιτς), Ντουμίτρου (68` Μπαργκάν), Μπεν.

Προηγούμενο άρθροΓιάννης Αλεξόπουλος: Λάθος μου – Πρώτη μετάδοση
Επόμενο άρθροΤελευταία νέα 15-12-2014 (ανανεώνεται τακτικά)