Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τους Δρομείς

Την ήττα γνώρισε το Σάββατο η ομάδα των Δρομέων στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης, από την αντίστοιχη του Ακάδημου, με σκορ 59-66, για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος ανδρών Ά ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.

Ντέρμπι στο ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να διαδέχονται η μία την άλλη στο σκορ και το δεκάλεπτο να τελειώνει με τρίποντο του Αλοίμονου στην εκπνοή (13-15).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στον Ακάδημο, ο οποίος αύξανε σταδιακά την διαφορά, καθώς οι Δρομείς δεν έβρισκαν εύκολα τρόπο να πετύχουν καλάθια και το σκορ στο ημίχρονο να διαμορφώνεται σε 24-35.

Παρόμοια εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Ακάδημο να πετυχαίνει την μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα (26-40), ενώ μια μικρή αντίδραση από τους Δρομείς προς το τέλος της περιόδου, διαμόρφωσε το σκορ σε 39-51.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ο Ακάδημος έφτασε την διαφορά στο μέγιστο σημείο (41-56) 7’30” πριν από το τέλος. Οι παίκτες του Παύλου Νώντα σε εκείνο το σημείο αντέδρασαν, αύξησαν την πίεση στην άμυνα και κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στους 5 πόντους, χωρίς όμως να καταφέρουν να απειλήσουν περισσότερο.Το τέλος του αγώνα, βρήκε τους παίκτες του Ακάδημου να πανηγυρίζουν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους και τους γηπεδούχους να σημειώνουν τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους.

Επόμενη αγωνιστική για την ομάδα του Δρομέα είναι την Κυριακή 22/12 (16:00) στην Σπάρτη με αντίπαλο την ομάδα του ΑΣ. ΛΑΚΩΝΙΚΟΣ ΚΡΟΝΟΣ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κυριακόπουλος, Καρδαράς

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-15, 24-35 (ημίχ.), 39-51, 59-66.

ΔΡΟΜΕΙΣ (Νώντας): Νταγιάντης, Καλούλης 10, ΣινανάΪ, Φραγγέας, Πεζιρκιανίδης 11 (1), Πετσούνης 8, Κακουλίδης, Ρεκουνιώτης, Μπουρής 22(3), Κουτσούγερας, Παπακώστας 8.

ΑΚΑΔΗΜΟΣ (Πλατάνας): Ανδριανόπουλος, Ζυγουρακης 1, Γιαννακόπουλος Ν. Αθανασόπουλος, Περσόπουλος, Αλοίμονος 7(1), Γιαννακόπουλος Ε. 17(3), Σπαντιδέας 5(1), Ραμπιε, Σκοπέτος 14 (2), Κουτίβας 14(2), Καζολέας 8.

Προηγούμενο άρθροΠρογραμματική σύμβαση Περιφέρειας- ΠΕΤΑ για βιώσιμη ενέργεια και Σύμφωνο Δημάρχων (vid)