“Διπλό” για play-off με Ντέλετιτς ο Αστέρας!

Κυριακή, 16 Φεβρουαρίου 2020 19:52

Μια πολύ σπουδαία εκτός έδρας νίκη σημείωσε ο Αστέρας Τρίπολης στο Βόλο το απόγευμα της Κυριακής 16/02 με σκορ 1-0 και με αυτό τον τρόπο διατηρήθηκε δυναμικά στο παιχνίδι διεκδίκησης της 6ης θέσης! Η μεγάλη αυτή νίκη ήρθε στο 84’ με τον Ντέλετιτς, ύστερα από έξοχη μπαλιά του Χαουρέγκι μετά από αντεπίθεση των «Αρκάδων».

Αγωνιστικά το απόγευμα της Κυριακής στο Βόλο ο Αστέρας αποδείχθηκε καλύτερος στη διάρκεια της αναμέτρησης και βάσει της συνολικής εικόνας της αναμέτρησης, άξιζε τη νίκη. Με πρωτοβουλία των κινήσεων στο α’ ημίχρονο ο Αστέρας, απείλησε στο 35’ με κεφαλιά του Μπαράλες που σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Βόλου και στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Ρεγκίς απομάκρυνε σωτήρια σε κόρνερ ο Γκαραβέλης.

Στην επανάληψη ο Αστέρας αποδείχθηκε κυρίαρχος της αναμέτρησης στον αγωνιστικό χώρο έχοντας την κατοχή αλλά και τις όποιες φάσεις στο ματς. Οι τελικές προσπάθειες του Αστέρα ωστόσο δεν ήταν ικανές να δημιουργήσουν κλασικές στιγμές προς την αντίπαλη εστίας, μέχρι το 84’ οπότε και ο Ντέλετιτς με τη βοήθεια του Χαουρέγκι «ξεκλείδωσε» την αντίπαλη άμυνα και άνοιξε το σκορ για το 0-1, σε μια πολύ κρίσιμη χρονική στιγμή στο φινάλε του αγώνα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (Μακεδονίας).

ΒΟΗΘΟΙ: Νικόλαος Δημόπουλος (Φλώρινας), Θεόδωρος Αϊναλής (Μακεδονίας).

4ος ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αθανάσιος Δραγούσης (Κιλκίς).

VAR: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών).

AVAR: Φώτιος Φωτιάδης (Καστοριάς).

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Γεώργιος Σταθόπουλος (Αχαΐας).

ΤΕΡΜΑΤΑ: 84’ Ντέλετιτς.

ΑΣΙΣΤ: 84’ Ντέλετιτς.

ΔΟΚΑΡΙΑ: 35’ Μπαράλες.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 24’ Λύρατζης, 27’ Τσοκάνης, 77’ Τσαούσης, 90’+2’ Γκουαροτσένα | 26’ Ντέλετιτς, 58’ Μαρκ Φερνάντεθ, 82’ Κώτσιρας, 89’ Μαρτίνεθ, Παπαδόπουλος.

ΑΠΟΒΟΛΕΣ:

ΒΟΛΟΣ (Αλμπέρτο Γκαγιέχο): Γκαραβέλης, Τσαούσης, Λύρατζης (80’ Κάσες), Βαγιάρες, Δημόπουλος, Μουνίθ, Κανταμούρο (46’ Τόρες), Τσοκάνης, Μπαλογιάννης, Γέντρισεκ (64’ Ντετάκης), Γκουαροτσένα..

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Μαρτίνεθ, Κώτσιρας, Μουνάφο, Βαλιέντε, Φερνάντεθ Μαρκ (80’ Χαουρέγκι), Ντέλετιτς (89’ Τασουλής), Ρεγκίς (56’ Μπόρχα Φερνάντεθ), Μπαράλες.