Έ-Χ-ασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης! Αστέρας – ΠΑΟ 0-0 (ήχος)

Ρεπορτάζ: Φώτης Αλεξόπουλος

Φωτο/συνεντεύξεις: Α.Κ.

Κανονικά συνεχίστηκε η αγωνιστική δράση στη Super League με την 26η αγωνιστική το Σαββατοκύριακο. Η ομάδα του Αστέρα Τρίπολης καλούνταν να εξαντλήσει στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος κάθε πιθανότητα για πλασάρισμα στην πρώτη πεντάδα του πρωταθλήματος. Επιδίωξη όχι εύκολη αφού εκτός από το απόλυτο νικών που χρειάζονταν οι «κυανοκίτρινοι» τις τελευταίες δύο αγωνιστικές απαιτούνταν και συνδυασμός αποτελεσμάτων (σ.σ. βαθμολογικές απώλειες του ΠΑΟΚ).

Αγωνιστικά ο Αστέρας Τρίπολης προσπάθησε να διεκδικήσει το θετικό αποτέλεσμα στο ματς προκειμένου να διατηρήσει τις όποιες ελπίδες για πλασάρισμα στα φετινά play-off. Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Τρίπολης μπαίνοντας καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησε να πετύχει το γκολ που ωστόσο δεν ήρθε ποτέ, αν και οι «κυανοκίτρινοι» είχαν και την κατοχή αλλά και την πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγωνιστικό χώρο. Εν τέλει το τελικό 0-0 αποτελεί μια χαμένη ευκαιρία να μπει ξανά στο «κόλπο» για μια θέση στα play-off.

Το πρώτο ημίχρονο είναι αλήθεια ότι δεν ήταν καλό ποιοτικό, με τις δύο ομάδες να αναλώνονται κυρίως σε «μονομαχίες» στο χώρο της μεσαίας γραμμής και κάποιες ανεκμετάλλευτές στημένες φάσεις προς τις δύο εστίες. Με τον Παναθηναϊκό κάπου στα μισά του πρώτου 45λεπτου να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον Αστέρα στο φινάλε να προσπαθεί με κάποιες επισκέψεις του προς την εστία του Στιλ, ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος χωρίς τέρματα. Οι κακές καιρικές συνθήκες και οι αρκετές διακοπές που δεν επέτρεπαν στο ματς να αποκτήσει καλύτερο ρυθμό, οδήγησαν τις δύο ομάδες για την ανάπαυλα χωρίς τέρματα και ελάχιστες ουσιαστικές στιγμές, με το 0-0 να είναι απόλυτα δικαιολογημένο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Πελοποννήσου ανέβασε ρυθμούς, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά στις όποιες επισκέψεις είχε προς την εστία του Στιλ, δεν κατάφερε να τις μετουσιώσει σε κάποιο γκολ. Με πολύ καλές αλλά χαμένες στιγμές ένα τετ α τετ του Βιγιαφάνιες και απόκρουση του Μπαντή στο 77’ και το πλασέ του Μάσα σε κενή εστία αλλά απόκρουση του Τελάντερ, η «λευκή» ισοπαλία αποτέλεσε το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

ΓΗΠΕΔΟ: Γήπεδο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης».

ΚΑΙΡΟΣ: Βροχερός.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χαράλαμπος Καλογερόπουλος.

ΒΟΗΘΟΙ: Χασάν Κούλα, Ιωάννης Καραγκιζόπουλος.

Δ’ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μάριος Λαμπρόπουλος.

ΤΕΡΜΑΤΑ:

ΔΟΚΑΡΙΑ:

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 57’ Ιγκλέσιας, 72’ Γκόιαν | 81’ Μολέδο, 90’+2’ Λέτο.

ΑΠΟΒΟΛΕΣ:

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μάκης Χάβος): Μπαντής, Κιτοκό, Γκόιαν, Ζησόπουλος, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας (78’ Ιωαννίδης), Δημούτσος, Χαμντανί, Μπερτόλιο (85’ Τσάβες), Φερνάντες (61’ Φούντας), Μάσα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Στραματσόνι): Στιλ, Μέστο, Τελάντερ, Μολέδο, Νάνο, Λουντ, Ζέκα, Εβαντζελίστα (61’ Λαγός), Βιγιαφάνιες, Πέτριτς (61’ Λέτο), Κλωναρίδης (74’ Μπουμάλ)

Μετά το τέλος του αγώνα, ακολούθησε η καθιερωμένη συνέντευξη τύπου των δύο προπονητών (Χάβου – Στραματσόνι) στην αίθουσα τύπου του Αστέρα. Ακούστε τί δήλωσαν: