Έδυσε απότομα το άστρο του Ατρόμητου…0-2 ο Αστέρας Τρίπολης

Ο Αστέρας έκανε επίδειξη δύναμης και στο Περιστέρι όπου νίκησε τον Ατρόμητο με 2-0 για την 26η αγωνιστική της Superleague. Αυτή ήταν η 5η σερί εκτός έδρας νίκη της ομάδας του Τσιώλη που παραμένει δεύτερη στη βαθμολογία και στέλνει ένα ακόμα μήνυμα για το Τσάμπιονς Λιγκ. Τα γκολ οι Ουσέρο (37’) και Ράγιος (67’).

Ήταν ένα ντέρμπι με τα όλα του. Με πάθος, ένταση, πολλές ευκαιρίες, καλό ποδόσφαιρο και νεύρα. Ατρόμητος και Αστέρας απέδειξαν ότι είναι δύο από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο, έλαμψε το αστέρι της Αρκαδίας, στο δεύτερο αυτό του Περιστερίου, μόλις για ένα τέταρτο όμως. Στο φινάλε του αγώνα, αυτοί που πανηγύρισαν, ήταν οι Αρκάδες. Η ομάδα του Τσιώλη κατάφερε να σκοράρει τόσο στο διάστημα που ήταν ανώτερη από τον Ατρόμητο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, που οι Περιστεριώτες πίεσαν και έχασαν πολλές ευκαιρίες.

Κυκλοφορία μπάλας, σωστή αξιοποίηση των κενών χώρων και γρήγορη ανάπτυξη, ήταν τα στοιχεία του Αστέρα στο πρώτο μέρος. Ο Ουσέρο ήταν αυτός που φρόντιζε να φεύγει σωστά η πρώτη μπαλιά, οι Ράγιος και Ντε Μπλάσις ανέλαβαν το δημιουργικό κομμάτι, ενώ Λέντσε και Ναβάρο κρατούσαν κοντά στον Ράντμαν τα στόπερ του Ατρόμητου.

Το 1-0 έγινε από τον Ουσέρο στο 37ο λεπτό με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή και αφού προηγήθηκε εξαιρετική συνεργασία με τον Ράγιος.

Η πρώτη επιλογή του Αναστόπουλου για να αλλάξει την κατάσταση, ήταν ο Σουμπίνιο. Ο Βραζιλιάνος μπήκε ορεξάτος στο δεύτερο μέρος και χωρίς υπερβολή, έφτασε τέσσερις φορές κοντά στο γκολ μέσα σε 8 λεπτά.

Η άμυνα των Αρκάδων αντιμετώπιζε δυσκολίες για να εξουδετερώσει το Σουμπίνιο που κινήθηκε με μεγαλύτερη επιτυχία δίπλα στο Μάντζιο, σε σχέση με τους Ναπολεόνι και Ουντότζι, οι οποίοι είχαν μεγάλες αποστάσεις με τον Έλληνα επιθετικό.

Το ματς στο Περιστέρι ήταν ντέρμπι και δεν θα μπορούσαν να λείπουν τα νεύρα. Μια μη τήρηση fair play και ένας τραυματισμός του Αλβάρεζ ήταν αρκετά για να ανεβάσουν τη θερμοκρασία στον αγωνιστικό χώρο και να αρχίσουν οι αψιμαχίες.

Για αρκετά λεπτά δεν παιζόταν ποδόσφαιρο, κάτι που εκ του αποτελέσματος φάνηκε πως ευνόησε τον Αστέρα. Οι Αρκάδες σε μια φάση που δεν “μύριζε” γκολ, κέρδισαν πέναλτι μετά από λάθος του Ράντμαν και ανατροπή του Λέντσε. Ο Ράγιος εκτέλεσε εύστοχα και διαμόρφωσε το 0-2.

Στο 77′ ο Αστέρας έφτασε κοντά στο 0-3, αλλά ο Ντε Μπλάσις μετά από άψογη συνεργασία Ράγιος-Ναβάρο πάνω στη γραμμή, πλάσαρε άουτ σε κενή εστία.

Την προσπάθεια του Αστέρα Τρίπολης ενίσχυσαν, καθόλη τη διάρκεια του αγώνα, αρκετοί φίλοι των Αρκάδων που ταξίδεψαν από την Αρκαδική πρωτεύουσα στο Περιστέρι και σε αρκετές περιπτώσεις ακούγονταν πιο δυνατά από τους γηπεδούχους.

(Πηγή: arcadiasports.gr)