«Εφιαλτικό» δεκάλεπτο για τον Παναρκαδικό του στοίχισε τη νίκη

Επιμέλεια: Βασίλης Καραχάλιος

Ο Παναρκαδικός υποδέχτηκε τον Αστέρα Βλαχιώτη για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Γ΄ Εθνικής. Οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη, ώστε να πάρουν τους τρείς βαθμούς όπου θα ήταν αρκετά πολύτιμοι για τη συνέχεια.

Οι γηπεδούχοι ήθελαν το τρίποντο κόντρα στην ομάδα της Λακωνίας, για να μειώσουν τη διαφορά στον βαθμολογικό πίνακα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι ήθελαν το διπλό, το οποίο θα τους κρατούσε στο κυνήγι της πρώτης θέσης.

Με τον Αστέρα να είναι ο νικητής του αγώνα με τελικό σκορ 1-2, αποτέλεσμα που κρίθηκε μέσα σε δέκα λεπτά και με ανατροπή για τους φιλοξενούμενους.

Η ομάδα του Γιώργου Αντωνόπουλου ήταν εκείνη που μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, ειδικά στο πρώτο 20΄λεπτό, δημιούργησε φάσεις, έλεγχε την κυκλοφορία της μπάλας, χωρίς όμως να κάνει ουσιαστική απειλή προς στην εστία των φιλοξενούμενων.

Ο Αστέρας μετά το 25΄ήταν αυτός που άρχισε και έπαιρνε πρωτοβουλίες στην αναμέτρηση χάνοντας αρκετές ευκαιρίες να προηγηθεί με ωραίες συνεργασίες. Ωστόσο, κόντρα στη ροή του ματς ο Παναρκαδικός είχε κι εκείνος την ευκαιρία του να ανοίξει το σκορ πριν το ημίχρονο, όταν στο 41΄ ο Μπούτας έκανε τη σέντρα, ο Συρεγγέλας έπιασε την κεφαλιά αλλά εκείνη δεν του έκανε το χατίρι, καθώς πέρασε δίπλα από το δοκάρι του αντίπαλου γκολκίπερ.

Το δεύτερο ημίχρονο αποδείχτηκε πιο ενδιαφέρον και καθοριστικό. Το ‘’τριφύλλι’’ μπήκε δυνατά και κατάφερε να κερδίσει πέναλτι στο 49΄λετπό του αγώνα, έπειτα από χέρι του Ίλιεφ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Καδάς, ο οποίος ευστόχησε και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Από κει και πέρα, η ομάδα της Λακωνίας δεν το έβαλε κάτω και ισοφάρισε τρία λεπτά αργότερα, δείχνοντας άμεση αντίδραση στο γκολ του Παναρακαδικού. Η συνέχεια δεν αποδείχτηκε καλή για την Αρκαδική ομάδα, καθώς στην επόμενη καλή φάση του παιχνιδιού ο Αστέρας έκανε την ολική ανατροπή στο 65΄λεπτό, με τον Βιγιαφάνες.

Μετά την ανατροπή ο Παναρκαδικός δεν έβγαλε αντίδραση, παρόλο αυτά, οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να τελειώσουν τον αγώνα στο 80΄με τον Γεμιστό να μην μπορεί να κερδίσει τον Χοτζίτς. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση του παιχνιδιού.

Τώρα, η ομάδα του Γιώργου Αντωνόπουλου ετοιμάζετε για τον επόμενο δύσκολο αγώνα κόντρα στην Καλαμάτα.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Παναρκαδικός:  Χότζις, Μπούτας, Μπαξεβάνος, Τσέκος (84΄Ασσέν) , Κυριακόπουλος, Νάτσης ( 70΄Δ. Λυμπερόπουλος ), Λυμπερόπουλος (64΄Ομποσού), Καδάς, Συρεγγέλας, Στρέμπας (75΄Γιουκούδης), Ευαγγέλου

Αστέρας Βλαχιώτη:  Πάλιουρας, Τσουκαλάς (70΄Μινέα), Κόντι, Ίλιεφ, Μπριλάκης, Τσιμικλής (88΄Λειμονίτης), Σταμόγιαννος, Χρήστου, Γεμιστός, Βιγιαφάνες (74΄Σαρίδης) , Ψιάνος

Προηγούμενο άρθρο«Άλωσε» τα Χανιά με Τόνσο μαέστρο ο Αστέρας (vid)
Επόμενο άρθροΑρκαδία | Αποτελέσματα β’ γύρου των εκλογών στην Κεντροαριστερά – «Καθαρή» νίκη Γεννηματά