Εύκολη επικράτηση της ΓΕΑ Άμιλλας επί του ΑΟ Ερμιόνης στην πρεμιέρα της προκριματικής φάσης κορασίδων

Την επιβλητική νίκη σημείωσε στην πρεμιέρα της προκριματικής φάσης του Πανελληνίου πρωταθλήματος κορασίδων για τον γ’ όμιλο η ΓΕΑ Άμιλλα 2000, με σκορ 84-28 απέναντι στον ΑΟ Ερμιονίδας. Όπως αποδείχθηκε η διαφορά δυναμικότητα των δύο ομάδων ήταν αρκετά μεγάλη, με την ομάδα της Τρίπολης να μην αντιμετωπίζει καμία δυσκολία στην κατάκτηση της πρώτης της νίκης στη συγκεκριμένη φάση με «φόντο» την πρόκριση στην τελική φάση.

Από αγωνιστικής άποψης η Άμιλλα ξεκίνησε δυνατά το ματς με αρκετές κλεμμένες μπάλες, αποτελεσματικότητα χωρίς ισχυρή πίεση στην άμυνα και διαδοχικούς πόντους με αποτέλεσμα το κλείσιμο της α’ περιόδου στο 31-2. Από εκεί και πέρα ο ρυθμός έπεσε, η Αρκαδική ομάδα ξεκίνησε τις αλλαγές και συμμετοχή στο παρκέ όλων των αθλητριών της δωδεκάδας, χωρίς αυτό να αλλάξει τις ισορροπίες του παιχνιδιού σ σχέση με το α’ δεκάλεπτο. Η διαφορά σταδιακά αυξήθηκε για το 45-10 του ημιχρόνου και εν τέλει το 84-28 που ήταν και το τελικό σκορ της συνάντησης.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης πραγματοποιήθηκε η παρουσίαση των ομάδων, ενώ πριν το τζάμπωλ κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη Πρόεδρου της Τ.Ε. Χίου, Αλέξη Τσαρδάκα, ο οποίος έφυγε από τη ζωή τις προηγούμενες ημέρες.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζος, Μπακετέα.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-2 (Α’), 45-10 (Β’), 69-22 (Γ’), 84-828 (Δ’).
ΓΕΑ ΑΜΙΛΛΑ 2000 (Θοδωρής Τσουκαλάς): Μάγκλαρη Α. 3, Αρχοντάκου 2, Στιβακτάκη, Μίχαλου 11(1), Πολυχρονοπούλου 5, Μάγκλαρη Ι. 11(1), Κοκκώνη 6, Παναγιωτοπούλου 22(2), Βυτόγιαννη 5(1), Κοράκη 4, Παπαζαφειροπούλου 7(1), Κωνσταντινέα 8.
ΑΟ ΕΡΜΙΟΝΗΣ (): Ζαβαλάρη, Ηλία 2, Κρητικού 6, Σάββα 4, Κωνσταντίνου Ι. 10, Κωνσταντίνου  Γ., Πραχαλιά, Κοτσώνη 4, Ζώτος 2, Τσελά.

Προηγούμενο άρθροΗ παρουσίαση του πρώτου άλμπουμ του Τριπολιτσιώτη κιθαρίστα Στρατή Παναγιωτόπουλου (+ph, vd)