Εύκολη νίκη για τους Δρομείς επί του Άτλαντα

ΦΩΤΟ: ALEX*F SPORTS IMAGES.

Αγωνιστική δράση για την 3η αγωνιστική είχαμε το Σαββατοκύριακο και οι Δρομείς το απόγευμα της Κυριακής φιλοξένησαν την αντίστοιχη ομάδα του Άτλα Καλαμάτας. Μια αναμέτρηση για την οποία ζητούμενο για τους «Αρκάδες» αποτελούσε η κατάκτηση της νίκης η οποία ήρθε εύκολα τελικά με σκορ 60-40.

Για τους Δρομείς από τη μία η πολύ καλή κατά διαστήματα άμυνα της ομάδας που δημιούργησε πολλά προβλήματα στους «φιλοξενούμενους» και κατ’ επέκταση η αποτελεσματικότητα στο σκοράρισμα βοήθησε να έρθει η εύκολη επικράτηση στο ματς. Αν η ομάδα της Τρίπολης δεν ήταν τόσο άστοχη από την περιφέρεια, αναγκαζόμενη ως ένα αξιόλογο βαθμό να αντιμετωπίσει την κλειστή άμυνα ζώνης του Άτλα, η τελική διαφορά στο σκορ θα μπορούσε να είχε φτάσει ακόμη μεγαλύτερα επίπεδα.

Στο ξεκίνημα οι Δρομείς ξέφυγαν με 20-4 στα 04’40 του α’ δεκαλέπτου και διατήρησαν το προβάδισμα αυτό σταθερά στη συνέχεια μέχρι το 31-15 του ημιχρόνου. Ο Άτλας στη γ’ περίοδο προσωρινά μείωσε σε 39-25 στα 03’02, αλλά οι «γηπεδούχοι» δεν είχαν ιδιαίτερα προβλήματα για το 48-31 του γ’ δεκαλέπτου. Η τελευταία περίοδος είχε τυπικό χαρακτήρα με το 62-40 να αποτελεί γεγονός.

Οι Δρομείς σε κάθε περίπτωση έφτασαν χωρίς προβλήματα σε μια ακόμη νίκη, ξεπερνώντας ανώδυνα τα παιχνίδια στο οποία δεν έχουν στη διάθεσή τους βασικά επιθετικά ατού. Παράλληλα όμως αποδεικνύεται ότι οι υπόλοιποι παίκτες ανταποκρίνονται πολύ καλά στις απαιτήσεις της ομάδας!

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 04/11/2018 (18:00).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Καρδαράς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-8 (Α’), 31-15 (Β’), 48-31 (Γ’), 62-40 (Δ’).

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Ηλίας Μπαλής): Χατζόπουλος 9(1), Αϊβαλής, Κλεφτάκης 11(2), Παναγιώτου 6, Σύρπας 5(1), Σακελλαράκος 16(1), Σινανάι 7(1), Πετρίδης, Μεϊμετέας, Καρλής 6, Κουτσούγερας 2.

ΣΑΚ ΆΤΛΑΣ (Ηλίας Στακιάς): Ρουμελιώτης, Πουλουπάτης 2, Δελφάκης 7, Παυλόπουλος 16(1), Μαλαπάνης 2, Κουρέτας 3(1), Μανιατάκος, Λουκάς 3, Μαράντος 7.

Προηγούμενο άρθροΑναδρομικά άνω των 1.500 ευρώ: Ποιοι δημοτικοί υπάλληλοι θα τα λάβουν
Επόμενο άρθροΟ Γ. Παπαηλιού για την επέτειο του θανάτου του Αλέξανδρου Παπαναστασίου