Εύκολη νίκη…και άρωμα Ευρώπης για Αστέρα – Δείτε γκολ και φάσεις (vid)

Επιμέλεια: Δημήτρης Παπαθανασόπουλος

Την τρίτη σερί νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Αστέρας Τρίπολης. Η αρκαδική ομάδα επικράτησε σχετικά εύκολα του Λεβαδειακού με 2-0 στο ”Θ. Κολοκοτρώνης” και πλέον βρίσκεται μόλις δύο βαθμούς από την πέμπτη θέση που οδηγεί στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης σεζόν. Τα τέρματα των νικητών πέτυχαν οι Ιγκλέσιας (32′) και Δουβίκας (63′), ενώ η έκταση του σκορ θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη, αν οι παίκτες των γηπεδούχων είχαν πιο καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια.

ΠΩΣ ΠΑΡΑΤΑΧΘΗΚΑΝ
Ο Σάββας Παντελίδης χρησιμοποίησε για άλλο ένα παιχνίδι το 4-2-3-1. Ο Αθανασιάδης ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια, Ιγκόρ, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης και Γιαννούλης συνέθεσαν την αμυντική τετράδα, ενώ μπροστά τους χρησιμοποιήθηκαν οι Μουνάφο και Ιγκλέσιας. Καλτσάς, Τόνσο και Τσιλιανίδης αποτελέσαν τη μεσοεπιθετική τριάδα (από δεξιά προς αριστερά) και ο Γκοντό αποτέλεσε το μοναδικό προωθημένο.
Από την άλλη πλευρά, ο Ζοζέ Ανιγκό παρέταξε την ομάδα του με σχηματισμό 5-4-1. Παρά το λάθος του στο προηγούμενο ματς με τον Ολυμπιακό, ο Εμπασί βρέθηκε ξανά στη βασική ενδεκάδα, Τσαμπούρης, Τριποτσέρης, Λεονάρντο, Μεντί και Ζαραδούκας αποτέλεσαν την πεντάδα της άμυνας, Μητρόπουλος, Νιας, Σουμπίνιο και Μπελγκαζουανί αγωνίστηκαν στη μεσαία γραμμή και ο Γιουσούφ στην κορυφή της επίθεσης.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ
Ο Αστέρας μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και απείλησε στο 6ο λεπτό με σουτ του Γκοντό. Ο Λεβαδειακός στη συνέχεια ισορρόπησε το παιχνίδι και απείλησε στο 14′ με κεφαλιά του Μεντί μετά από εκτέλεση φάουλ. Οι Αρκάδες μπορεί να είχαν συντριπτικά υπέρ τους την κατοχή της μπάλας, ωστόσο δυσκολεύονταν να διασπάσουν την πολυπρόσωπη αμυντική γραμμή των φιλοξενούμενων…

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το πρώτο ημίχρονο θα ολοκληρωθεί χωρίς πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, από το 30ό λεπτό και μετά ακολούθησε ένα επιθετικό ξέσπασμα από την πλευρά των γηπεδούχων, που έφερε και το άνοιγμα το σκορ. Αρχικά, ο Τριποτσέρης έδιωξε με το σώμα του το σουτ του Τόνσο από το ύψος του πέναλτι και στην αμέσως επόμενη φάση, ο Ιγκλέσιας έκανε το 1-0 με πολύ ωραία κεφαλιά μετά την καλή εκτέλεση κόρνερ του συμπατριώτη του. Ο Αστέρας θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματά του πριν την ανάπαυλα, όμως του πλασέ του Τσιλιανίδη μέσα από την περιοχή και το μακρινό σουτ του δραστήριου Καλτσά κατέληξαν άουτ.

Η έναρξη του δεύτερου μέρους συνοδεύτηκε με μία αλλαγή για κάθε ομάδα. Ο Δουβίκας αντικατέστησε το Γκοντό για τους γηπεδούχους και ο Φαβάρο τον τραυματία Τριποτσέρη για τους Βοιωτούς. Βλέποντας ότι οι παίκτες του αδυνατούσαν να αναπτυχθούν επιθετικά, ο Ανιγκό έκανε άμεσα και δεύτερη αλλαγή, βάζοντας τον μεσοεπιθετικό Καθάριο στη θέση του αριστερού μπακ Ζαραδούκα, αλλάζοντας ταυτόχρονα το σύστημά του σε 4-2-3-1 (ο Μεντί πήγε στο αριστερό άκρο της άμυνας). Η συγκεκριμένη αγωνιστική μετατροπή βοήθησε τους φιλοξενούμενους να γίνουν πιο επιθετικοί και στο 60′ θα μπορούσαν να φέρουν στα ίσα το παιχνίδι, όταν ο πρώην άσος του Πανθρακικού καθυστέρησε να πλασάρει απέναντι στον Αθανασιάδη. Η ευκαιρία του Λεβαδειακού μάλλον φόβισε τον Σάββα Παντελίδη, ο οποίος λίγα λεπτά αργότερα αντικατέστησε τον Τσιλιανίδη με τον Τσουκαλά και άλλαξε το σύστημά του σε 4-3-3 (ο Τόνσο πήγε αριστερά).

Η είσοδος του Έλληνα μέσου μάλλον έφερε γούρι στον Αστέρα, καθώς δύο λεπτά αργότερα ο Δουβίκας (πρώτο του στη Σούπερ Λιγκ) έκανε το 2-0. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ιγκλέσιας πήρε την κεφαλιά, οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων δεν κατάφεραν να απομακρύνουν και ο νεαρός επιθετικός με κοντινό σουτ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι μέσα στο γήπεδο και θα μπορούσαν να πετύχουν κι άλλα γκολ, καθώς έχασαν 4-5 πολύ καλές ευκαιρίες…

Κίτρινες κάρτες: Τσιλιανίδης 56’/Φαβάρο 62′

Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Ιγκόρ, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Τσιλιανίδης (61′ Τσουκαλάς), Καλτσάς (84′ Κώτσιρας), Τόνσο, Γκοντό (46′ Δουβίκας)

Λεβαδειακός (Ζοζέ Ανιγκό): Εμπασί, Τσαμπούρης (46′ Φαβάρο), Τριποτσέρης, Λεονάρντο, Μεντί, Ζαραδούκας (50′ Καθάριος), Μητρόπουλος (73′ Ιωαννίδης), Νιας, Σουμπίνιο, Μπελγκαζουανί, Γιουσούφ

Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθήνας)
Bοηθοί: τους Χρήστος Ακρίβος (Αθήνας), Εμμανουήλ Βλάσσης (Λασιθίου)
Τέταρτος: Αλέξανδρος Τσαμούρης (Πειραιά)