Έγκλημα (πάλι) χωρίς τιμωρία! Αστέρας – ΟΣΦΠ Γιάχου 1-3 (ph, vid)

Σε άλλον έναν ποδοσφαιρικό αγώνα, οι διαιτητές αποτέλεσαν τους αρνητικούς πρωταγωνιστές…Θύμα (και) αυτή τη φορά, ήταν ο Αστέρας Τρίπολης, ο οποίος ηττήθηκε με σκορ 3-1 στον 71ο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, σε πρώτη φάση από το διαιτητή Γιάχο και την (….)παρέα του, όπως δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα ο εκ των μαγαλομετόχων της Αρκαδικής ΠΑΕ, Δημήτρης Μπάκος και σε δεύτερη φάση από τον Ολυμπιακό, αφού όμως πρώτα έδωσε τον καλύτερο του εαυτό στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ, κάνοντας υπερήφανους τους απανταχού Αρκάδες που παρακολούθησαν την μεγάλη του προσπάθεια κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης. Παράλληλα, ο Αστέρας έγραψε ιστορία όντας η πρώτη ομάδα της Πελοποννήσου που έφτασε μέχρι τον τελικό του Κυπέλλου και μόλις η έκτη από την επαρχία, αποδεικνύοντας με το ποιοτικό του ποδόσφαιρο γιατί αποτελεί τον καλύτερο «πρεσβευτή» της Τρίπολης και της Αρκαδίας.

Ο Αστέρας προηγήθηκε με το Ράγιος στο 14′, ισοφαρίστηκε πριν από το ημίχρονο με το Φουστέρ, δεν του δόθηκε καταφανέστατο πέναλτι σε χέρι του Μανιάτη και αποβολή στο 69′, ύστερα από κεφαλιθά του Σανκαρέ και τελικά δέχτηκε 2 γκολ στην παράταση, το ένα εκ των οποίων προήλθε από πέναλτι “εφεύρημα” του διαιτητή Γιάχου. Παίζοντας πάντως με πάθος από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό του τελικού και με έξυπνη τακτική σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ο Αστέρας προσπάθησε να κάνει ένα μεγάλο όνειρο πραγματικότητα φτάνοντας στην κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Μπορεί να ηττήθηκε στο φινάλε, αλλά ήταν τέτοια η προσπάθεια που κατέβαλλαν οι ποδοσφαιριστές του στον αγωνιστικό χώρο και στα 120 λεπτά του τελικού, αλλά και τόσο αξιοπρεπή η παρουσία του, που εκτός των δικών του φιλάθλων που του συμπαραστάθηκαν με κάθε τρόπο, σίγουρα κέρδισε και άλλους φίλους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την πρώτη καλή φάση να δημιουργείται στο 7ο λεπτό με τον Αμπντούν να σουτάρει δυνατά έξω από την μεγάλη περιοχή και τον Φούλοπ να πλονζάρει στην αριστερή του γωνία και να μπλοκάρει την μπάλα. Ο Αστέρας «ανταπέδωσε» τρία λεπτά αργότερα, όταν μετά από καλοχτυπημένο κόρνερ του Ράγιος από αριστερά, ο Ντε Μπλάσις έπιασε την καρφωτή κεφαλιά, αναγκάζοντας τον Κάρολ να πραγματοποιήσει εξαιρετική επέμβαση. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του τελικού.

Στο 14’ άνοιξε το σκορ για τον Αστέρα, όταν η τριπλέτα των Ράγιος, Ναβάρο, Περόνε «έκρυψε» την μπάλα από τους αντίπαλους αμυντικούς του Ολυμπιακού, με το Ναβάρο να βγαίνει τετ α τετ με τον Κάρολ, που στο πλασέ του Ισπανού επιθετικού απέκρουσε ασθενώς, όμως στη συνέχεια της φάσης ο αρχηγός του Αστέρα Ρούμπεν Ράγιος –που παρακολουθούσε τη φάση- με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ολυμπιακού ανοίγοντας το σκορ (1-0).

Μετά το γκολ που δέχτηκε, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει στην επίθεση με καλύτερη στιγμή στο 25ο λεπτό, όταν το δυνατό σουτ του Μανιάτη έστειλε την μπάλα να περάσει λίγο πάνω από την εστία του Αστέρα. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο 42ο λεπτό όταν μετά από σέντρα του Αμπντούν από αριστερά, ο Φουστέρ με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Φούλοπ (1-1).

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι έγινε πιο δυνατό και οι καλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες λιγόστεψαν. Πρώτος απείλησε ο Αστέρας, όταν στο 69ο λεπτό και μετά από κόρνερ του Ράγιος και κεφαλιά του Σανκαρέ, ο Μανιάτης απέκρουσε πάνω στην γραμμή της εστίας του Ολυμπιακού σώζωντας την ομάδα του από δεύτερο γκολ.

Στο 83’ ο Φούλοπ απέκρουσε το δυνατό σουτ του Πίνο, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Μαγυάρος πορτιέρο του Αστέρα απέκρουσε και το σουτ του Αμπντούν από πλάγια θέση. Δύο λεπτά αργότερα το απευθείας χτύπημα φάουλ του Πίνο έστειλε την μπάλα να περάσει κόρνερ, ελάχιστα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Αστέρα.

Όμως ο Αστέρας είχε τον τελευταίο λόγο στην κανονική διάρκεια του τελικού, όταν στο 89’ ο Ντε Μπλάσις εκτέλεσε γρήγορα φάουλ, βγάζοντας τετ α τετ τον Λένσε, το πλασέ του οποίου απέκρουσε ο Κάρολ, στέλνοντας ουσιαστικά με αυτή του την επέμβαση το παιχνίδι στην παράταση.

Στην παράταση η πρώτη καλή φάση έγινε γκολ για τον Ολυμπιακό στο 98ο λεπτό, αφού μετά από κόρνερ του Πίνο, κεφαλιά του Φουστέρ και απόκρουση του Φούλοπ, ο Τζεμπούρ με πλασέ στην κενή εστία έκανε το 1-2. Στο 111’ ο Αστέρας πλησίασε με αξιώσεις την εστία του Ολυμπιακού, όταν μετά από σέντρα του Πιπίνη από αριστερά, ο Ναβάρο έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Κάρολ πέφτοντας στη γωνία του μπλόκαρε την μπάλα.

Τρία λεπτά αργότερα, σε αντεπίθεση του Ολυμπιακού και αφού οι ποδοσφαιριστές του Αστέρα ανέβηκαν ψηλά για να πιέσουν περισσότερο για την ισοφάριση, ο Πίνο σούταρε, αλλά πάνω στη γραμμή ο Ναβάρο απέκρουσε την μπάλα σώζωντας την εστία της ομάδας του. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 118’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αμπντούν (1-3).

Ο αγώνας ολοκληρώθηκε μέσα σε μεγάλη ένταση, που οδήγησε στην αποβολή του Μοδέστο και του Περόνε, που ήταν οι πρωταγωνιστές ομαδικής σύρραξης. Κλείνοντας την αναφορά μας στον τελικό, δεν θα παραλείψουμε την εντυπωσιακή ατμόσφαιρα στο γήπεδο από 10.000 και πλέον φίλους του Αστέρα, που έδωσαν το δικό τους παλμό στο ΟΑΚΑ βοηθώντας όσο μπορούσαν τους ποδοσφαιριστές της αγαπημένης τους ομάδας. Σίγουρα όλοι τους έφυγαν υπερήφανοι από το μεγαλύτερο στάδιο της Ελλάδας καμαρώνοντας τους ποδοσφαιριστές της αγαπημένης τους ομάδας να αποδίδουν καλό και όμορφο ποδόσφαιρο σε έναν τελικό Κυπέλλου Ελλάδος. Ανεξάρτητα αποτελέσματος, έδειξαν τη δυναμική της ομάδας και την αγάπη που τρέφουν για αυτήν.

Διαιτητής: Γιάχος (Χίου), που απέβαλε τον Περόνε και τον Μοντέστο στη σύρραξη που δημιουργήθηκε δύο λεπτά πριν το τέλος της παράτασης.
Αστέρας: Φούλοπ, Τσαμπούρης, Πιπίνης, Σανκαρέ, Κουρμπέλης (67’ Μπαρτολίνι), Κοντοές (101’ Καλαντζής), Ναβάρο, Ουσέρο, Περόνε (82’ Λένσε), Ράγιος, Ντε Μπλάσις.
Ολυμπιακός: Κάρολ, Μανιάτης, Χολέμπας, Σιόβας, Μανωλάς, Μοντέστο (60’ Ιμπαγάσα), Μασάντο (76’ Πίνο), Φέισα, Αμπντούν, Φούστερ, Μήτρογλου (72’ Τζεμπούρ).

Αξίζει να σημειωθεί ότι, μετά το τέλος του αγώνα, με τη αποχώρηση των φιλάθλων του Αστέρα, κάποιοι “θερμόαιμοι” και ανεγκέφαλοι εξ αυτών, έκαναν αναίτια φραστική επίθεση στους δημοσιογράφους από την Αρκαδία που βρίσκονταν στα δημοσιογραφικά θεωρεία του ΟΑΚΑ, προκειμένου να παράσχουν πλήρη κάλυψη του τελικού. Μια απερίσκεπτη και πέρα ως πέρα απαράδεκτη και καταδικαστέα ενέργεια, σε ανθρώπους που, αν μη τι άλλο, δεν είχαν κανένα απολύτως μερίδιο ευθύνης για την ήττα του Αστέρα. Αποτέλεσμα αυτής της ενέργειας ήταν, να προκληθούν σοβαρές υλικές ζημιές σε υπολογιστές δημοσιογράφων, εξαιτίας των μπουκαλιών με νερό και των αναψυκτικών που εκσφενδόνισαν οι ανεγκέφαλοι.