Έκανε come back με…90άρα ο Αρκαδικός!

Επιμέλεια: Βασίλης Καραχάλιος

Ο Αρκαδικός φιλοξένησε τον Εθνικό για την 11η αγωνιστική της Α2 κατηγορίας. Η Αρκαδική ομάδα ήθελε τη νίκη, η οποία θα της έδινε σημαντική ανάσα βαθμολογικά αλλά και ψυχολογικά για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Μάριου Δεσποτάκη έκανε ένα σπουδαίο παιχνίδι και επικράτησε με 97-92. Τώρα, το επόμενο παιχνίδι θα γίνει τη νέα χρονιά κόντρα στη Δόξα Λευκάδας, αυτό σημαίνει, άρα οι παίκτες θα κάνουν τις διακοπές τους, θα ξεκουραστούν και θα καθαρίσουν το μυαλό τους ενόψει της δύσκολης συνέχειας που έρχεται.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι κυανόλευκοι έχοντας σε καλή μέρα τον Γαρμπή πήραν το προβάδισμα με 19-13. Η συνέχεια ήταν ανάλογη και στην δεύτερη περίοδο με τον Κανέλλο Γαρμπή να είναι καυτός και να φτάνει τους 16 πόντους, βοηθώντας έτσι την ομάδα του να πάρει ένα καλό προβάδισμα με 41-28 όπου ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στην τρίτη περίοδο η διαφορά άγγιξε τους 29 πόντους, όμως η φιλοξενούμενη ομάδα έβγαλε αντίδραση και κατάφερε αρχικά να μείωσή στους -20 το φινάλε της τρίτης περιόδου με 70-50. Ωστόσο, η ομάδα του Πειραιά με την καλή ευστοχία τρίποντων μείωσε κι άλλο τη διαφορά στους 4. Βέβαια, ο Αρκαδικός έπαιξε σωστά στην άμυνα και κατάφερε να πάρει τη νίκη στο τέλος, αν και δέχτηκε 42 πόντους στην τέταρτη περίοδο.

Προηγούμενο άρθροΑποχωρήσεις για τα κουνούπια και “δηλητηριώδες” κλίμα στο ΠεΣυ Πελοποννήσου (vid)
Επόμενο άρθροΥπεγράφη άρση δέσμευσης λογαριασμών του Αθήνα 9.84 – Έκτακτη συνέντευξη Προέδρου ΚΕΔΕ για τα δημοτικά ΜΜΕ