Έκανε τη Λεωφόρο…«Θ. Κολοκοτρώνης»! Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρ. 2-2

Γράφει ο Φώτης Αλεξόπουλος

Επιστροφή λοιπόν στην αγωνιστική δράση για το πρωτάθλημα της Super League το οποίος σιγά-σιγά οδεύει προς την τελική του ευθεία. Η ομάδα του Αστέρα Τρίπολης μετά από 29 αγωνιστικές βρίσκεται στην τέταρτη θέση με 51 βαθμούς με μικρή απόσταση ασφαλείας από την έκτη ομάδα ΠΑΣ Γιάννινα. Κατά συνέπεια και με δεδομένο ότι η ομάδα της Τρίπολης βρίσκεται για τα καλά σε τροχιά play-off, καλείται να συνεχίσει με θετικά αποτελέσματα στο φινάλε της κανονικής διάρκειας, ώστε να εξασφαλίσει αρχικά την συμμετοχή στις θέσεις για τα Ευρωπαϊκά εισιτήρια και κατ’ επέκταση να αποκτήσει ένα όσο το δυνατόν καλύτερο πλασάρισμα.

Η ομάδα του Αστέρα λοιπόν σ’ ένα ματς κεκλεισμένων των θυρών στο γήπεδο της Λεωφόρου, ήθελε να διεκδικήσει τη νίκη απέναντι στον δεύτερο στη βαθμολογία Παναθηναϊκό που θα απέφερε πολλαπλά οφέλη στους «κυανοκιτρίνους» για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Αναμφίβολα λοιπόν το ματς του Σαββάτου ανάμεσα στις δύο ομάδες παρουσίαζε πολύ μεγάλο ενδιαφέρον με τις δύο ομάδες να έχουν μεγάλο βαθμολογικό κίνητρο για την κατάκτηση της νίκης.
Εκ του αποτελέσματος όμως η ομάδα της Τρίπολης μπορεί να προσπάθησε στον αγωνιστικό χώρο κυκλοφορώντας τη μπάλα, έχοντας την κατοχή και δείχνοντας να διεκδικεί περισσότερο πράγματα στο ματς σε σχέση με την ομάδα του Παναθηναϊκού, πλήρωσε ουσιαστικά την ολιγωρία της στην άμυνα στο ξεκίνημα και στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και δέχθηκε δύο τέρματα που των έφεραν πίσω στο σκορ με 2-0. Ο Παναθηναϊκός πιο αποτελεσματικός και ουσιαστικός ήταν και ο «κερδισμένος» του πρώτου μισού της αναμέτρησης. Στην επανάληψη ο Αστέρας αποδείχθηκε και πάλι πιο «επίμονος» στη δημιουργία φάσεων με τη διαφορά ότι ήταν και αποτελεσματικός σε σχέση με το πρώτο μέρος. Πέτυχε δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά στο 69′ και στο 71′ με τον Μπαράλες και τελικά δεν έχασε το ματς κατακτώντας έναν πολύτιμο βαθμό.
Στο πρώτο ημίχρονο οι «πράσινοι» ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και βρέθηκαν από πολύ νωρίς να προηγούνται με 1-0 χάρη σε τέρμα του Μπεργκ στο 7ο λεπτό. Από εκείνο το σημείο και ύστερα η Αρκαδική ομάδα σταδιακά ανέβασε ρυθμούς και κατάφερε όχι μόνο να ισορροπήσει το ματς αλλά να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγωνιστικό χώρο. Προσπάθησε με κάποιες «επισκέψεις» προς την εστία του Στιλ να γίνει απειλητικός χωρίς αποτέλεσμα. Στο φινάλε του πρώτου 45λεπτου ο Αστέρας σε μια ακόμη ολιγωρία τα άμυνάς του δέχθηκε ακόμη ένα γκολ από τον συνήθη ύποπτο Μπεργκ (45’+2′) για το 2-0, οδηγώντας τους «φιλοξενούμενους» απογοητευμένους στα αποδυτήρια.
Στην επανάληψη ο Αστέρας ήταν ακόμη καλύτερος και η ομάδα που δημιουργούσε καλές στιγμές προς την αντίπαλη εστία. Είχε δοκάρι, είχε καλές φάσεις για γκολ, σημείωσε ωστόσο δύο γκολ μέσα σ’ ένα δίλεπτο με τον Μπαράλες και ισοφάρισε το ματς μπαίνοντας για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης! Στο φινάλε ωστόσο δεν έρθει κάτι περισσότερο με τις δύο ομάδες εν τέλει να μοιράζονται τους βαθμούς της νίκης.
ΓΗΠΕΔΟ: Γήπεδο «Απόστολος Νικολαΐδης».
ΚΑΙΡΟΣ: Συννεφιασμένος.
ΘΕΑΤΕΣ: Κεκλεισμένων θυρών.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αθανάσιος Γιάχος (Χίου).
ΒΟΗΘΟΙ: Αλέξανδρος Γρεβένης, Χασάν Κούλα.
Δ’ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γεώργιος Κομίνης
ΤΕΡΜΑΤΑ: 7′ Μπέργκ, 45’+2′ Μπέργκ | 69′ Μπαράλες, 71 (πεν) Μπαράλες.
ΔΟΚΑΡΙΑ: 54′ Γιαννιώτας.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 53′ Πράνιτς, 66′ Ταυλαρίδης, 71′ Σίλντεφλεντ | 43′ Ιγκλέσιας, 73′ Σανκαρέ.
ΑΠΟΒΟΛΕΣ: –
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Στιλ, Μπούρμπος, Ταυλαρίδης, Σίλντεφελντ, Χουχούμης (24′ Νάνο), Ζέκα, Λαγός, Πράνιτς, Πέτριτς, Κλωναρίδης (61′ Δώνης), Μπεργκ (72′ Καρέλης).
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Στάικος Βεργέτης): Θεοδωρόπουλος, Λούι, Ζησόπουλος, Σανκαρέ, Παντελιάδης (83′ Κουρμπέλης), Ιγκλέσιας, Μουνάφο (71′ Αλόκο), Μάσα, Ρόλε, Γιαννιώτας (87′ Πάρα), Μπαράλες.