Ένας Αρκαδικός…χάρμα οφθαλμών! Νίκη «ανάσα» επί του Κολοσσού Ρόδου!

Μέσα σε μια εξαιρετικά διαμορφωμένη ατμόσφαιρα από τον κόσμο ο Αρκαδικός ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση, με πιεστικές και αποτελεσματικές άμυνες, έδειξε καλά στοιχεία, αλλά τα κρίσιμα σουτ του Κολοσσού του έδιναν την δυνατότητα να διατηρείται μπροστά στο σκορ. Ο Καββαδάς με δίποντα αλλά και ο Βαν Όστρουμ με κρίσιμο τρίποντο κράτησαν την ομάδα μας στο παιχνίδι και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 18-20.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε διαφορετική εικόνα. Η εξαιρετική άμυνα των παικτών του Καστρίτη συνεχίστηκε, όμως βρέθηκαν λύσεις κα στην επίθεση, με τον Αρκαδικό να περνάει με το «καλημέρα» στη θέση του οδηγού στην αναμέτρηση. Το

Στο τρίτο δεκάλεπτο, τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα για την ομάδα μας με εξαιρετική απόδοση του Καββαδά αλλά και του Λίτζιον που πήραν από το χέρι τον Αρκαδικό στην επίθεση, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και τους 11 στο 55-44, ενώ η περίοδος έκλεισε στο 57-52 υπέρ των παικτών του Γιάννη Καστρίτη.

Στην τέταρτη περίοδο ο Αρκαδικός ήταν εξαιρετικός. Με τρία στα τρία τρίποντα στο ξεκίνημα από τον Λίτζιον και τον Τζόουνς ανέβασε τη διαφορά και έδειξε να είναι «καβάλα στ’ άλογο» στην αναμέτρηση, ενώ παράλληλα οι εξαιρετικές άμυνες συνεχίζονταν. Το τελικό σκορ βρήκε την ομάδα μας να επικρατεί του Κολοσσού – και να πανηγυρίζει την τέταρτη νίκη στο πρωτάθλημα της BASKET LEAGUE ΣΚΡΑΤΣ.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-32, 57-52, 77-67

Αρκαδικός (Γιάννης Καστρίτης): Καραμαλέγκος, Τζόουνς Κ. 15, Καββαδάς 15, Βαν Όστρουμ 3, Κοψαύτης, Στεφανίδης 3, Τζόουνς Τρ. 2, Νούτινεν 19, Καλλινικίδης 3, Τζουγκαράκης, Λι 2, Λίτζιον 15.

Κολοσσός (Άρης Λυκογιάννης): Λαρετζάκης 11, Μπίλης, Οικονομόπουλος, Μανωλόπουλος, Ντέιβις 6, Γεωργαλλής, Λίντεν 5, Ρέλεφορντ 28, Αγγελάκος, Σαλούστρος 9, ΜακΓκι 4, Λιούις 3.

Πηγή: arcadikosbc.gr

Διαβάστε το ρεπορτάζ του αγώνα από το Φώτη Αλεξόπουλο:

Νίκη ελπίδας για την παραμονή πέτυχε ο Αρκαδικός επί του Κολοσσού

Την τελευταία εβδομάδα γράφτηκα και ειπώθηκαν πάρα πολλά για τη σημασία του αγώνα της Τρίπολης ανάμεσα στον Αρκαδικό και τον Κολοσσό. Για την ακρίβεια αναφέρθηκε πολλάκις η λέξη «τελικός» χαρακτηρίζοντας εύστοχα τη σημασία του συγκεκριμένου αγώνα. Ο Αρκαδικός αν έχανε, χανόταν από τη συνέχεια καθώς θα έβλεπε μόνο με θαύμα την παραμονή του στην κατηγορία. Έτσι το απόγευμα του Σαββάτου λοιπόν στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης η συγκεκριμένη αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός τελικού. Πάθος, δύναμη, θέληση για τη νίκη, ένταση, αλλά και έναν καταπληκτικό κόσμο που γέμισε το κλειστό γυμναστήριο και βοήθησε ουσιαστικά την ομάδα της Τρίπολης να φτάσει τελικό στην τελική επικράτηση με σκορ 77-67.

Αγωνιστικά αν και ο Αρκαδικός είχε πολύ πίεση και άγχος από τις συνεχόμενες ήττες και από την αναγκαιότητα για τη νίκη, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Κατάφερε σταδιακά να το ξεπεράσει, να ανεβάσει ρυθμούς και αποτελεσματικότητα σε κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού στην άμυνα και με περισσότερες λύσεις επιθετικά σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια (οι καινούργιοι Λίτζιον και Κ. Τζόουνς έδωσαν σπουδαία βοήθεια στο σκοράρισμα) και ελέγχοντας καλύτερα το ματς να πάρει πολύτιμες διαφορές στο ματς που άγγιξαν και τους 12 πόντους (55-44 στα 03’02 της τρίτης περιόδου, 66-54 στα 07’06 πριν το φινάλε).

Η ομάδα της Ρόδου ωστόσο στηριζόμενη στην ποιότητα, την εμπειρία της στην κατηγορία αλλά και στις λύσεις της στο σκοράρισμα στο φινάλε, μπήκε για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης μειώνοντας μέχρι και στο -4 (69-65) στα 01’54 πριν το φινάλε. Μάλιστα ένα λεπτό πριν το τέλος περίπου της αναμέτρησης με τη διαφορά στους πέντε πόντους (70-65), ο Γεωργαλής για τους φιλοξενούμενους είχε την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά κάτω από το καλάθι του Αρκαδικού με διπλή ευκαιρία, κάτι που τελικά δεν συνέβη. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη ωστόσο βρήκαν τις λύσεις, είχαν το καθαρό μυαλό να κρατήσουν το προβάδισμα και έφτασαν τελικά στην τελική επικράτηση με σκορ 77-67.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό ΔΑΚ Τρίπολης.

ΘΕΑΤΕΣ: 1000-1200.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκόντας, Σταματόπουλος, Βάρδαλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20 (Α’), 36-32 (Β’), 57-52 (Γ’), 77-67 (Δ’).

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Καραμαλέγκος, Τζόουνς Καμ. 15(2), Καββαδάς 15, Βάν Όοσρουμ 3(1), Κοψαύτης, Στεφανίδης 3, Τζόουνς Τρ. 2, Νουούτινεν 19(1), Καλλινικίδης 3(1), Λι 2, Λίτζιον 15(2).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 11, Οικονομόπουλος, Μανωλόπουλος, Ντέιβις 6, Γεωργαλής, Λίντεν 5(1), Ρέλφονρτ 26, Σαλούστρος 9(1), Μακ Γκι 4, Λιούις 6.

Προηγούμενο άρθροΣυνεδριάζει η Δημοτική Κοινότητα Τρίπολης
Επόμενο άρθροΤραγωδία στο Ζευγολατιό: 40χρονος απανθρακώθηκε μέσα σε αγροτικό αυτοκίνητο! (vid)