«Έσκισαν» οι Αρκάδες αθλητές, «χρυσός» ο Θανόπουλος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου

Φωτο alex*f sport images

Γράφει ο Φώτης Αλεξόπουλος

Έντονο το Αρκαδικό ενδιαφέρον και η παρουσία των Αρκάδων αθλητών και αθλητριών κατά τη διάρκεια του Πανελληνίου πρωταθλήματος στίβου Α-Γ, που διεξήχθη το Σαββατοκύριακο στην Πάτρα και το Παμπελοποννησιακό στάδιο.

Αναλυτικότερα σε επίπεδο Αρκαδικού ενδιαφέροντος την Κυριακή πολύ μεγάλη κρίνεται η επιτυχία του Ιάσονα Θανόπουλου που στέφθηκε Πανελληνιονίκης! Σευγκεκριμένα ο Θανόπουλος κατέκτησε την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο στη Δισκοβολία. Ο Αρκάς αθλητής του ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής με βολή στα 56.01μ. εκτός της πρωτιάς κατέρριψε και την ατομική του επίδοση που μέχρι πρότινος ήταν 54.80μ. Μάλιστα χαρακτηριστικό της κατάστασης στην οποία βρισκόταν ο Αρκάς δισκοβόλος αποτελούσε και το γεγονός ότι και η δεύτερη καλύτερη βολή του στον τελικό ήταν βελτίωση της προηγούμενης ατομικής του επίδοσης!

Στο Άλμα Επί Κοντώ είχαμε τριπλή Αρκαδική εκπροσώπηση με την Γκοτζάη και τις αδερφές Τελά. Η Νεράιντα Γκοτζάη μαζί με την Βασιλική Τελά κατέλαβαν την 5η θέση. Η πρώτη άγγιξε την ατομική της επίδοση με το 3.60, ενώ την ίδια ώρα η Βασιλική Τελά θα περίμενε κάτι περισότερο από το 3.60μ. αφού πρόσφατα φέτος είχε πραγματοποιήσει 3.70μ. Τέλος η Αγγελική Τελά με 3.40μ. κατέλαβε την 8η θέση, αν και αυτή με τη σειρά τις έψαχνε και μπορούσε κάτι παραπάνω.

Στη Σφυροβολία Γυναικών η αθλήτρια του ΓΣΜ Λύκαια, Γεωργία Βακροπούλου κατέλαβε την 15η θέση με βολή στα 38.82μ, με την αθλήτρια από τη Μεγαλόπολη να είχε δυνατότητες για κάτι παραπάνω βάσει των φετινών της επιδόσεων.

Το Σάββατο κατά τη διάρκεια της πρώτης ημέρας των αγώνων η Χριστίνα Κατσούλα, του ΓΑΣ Τρικάλων κατέλαβε την 8η θέση με βολή 45.03. Μια επίδοση που διατήρησε τη Μεγαλοπολίτισσα χαμηλότερα από τα αγωνιστικά της στάνταρ τη φετινή σεζόν.

Στη Σφυροβολία Ανδρών ο Βασίλης Σιάκουλης του Γ.Σ.Αρκαδίας με βολή 55.49 κατέλαβε την 10η θέση με μια επίδοση που είναι αρκετά ικανοποιητική και η καλύτερη φετινή για τον ίδιο παρά το γεγονός ότι πήγε στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα χωρίς καθόλου ουσιαστική προετοιμασία. Ο Θοδωρής Βινατσέλας κατέλαβε την 13η θέση με βολή στα 53.21, όντας σταθερός στις φετινές τους καλές επιδόσεις αλλά για την ώρα όχι πολύ κοντά στην ατομική του επίδοση. Τέλος στο ίδιο αγώνισμα ο Αβραάμ Παππάς του ΑΟ Μεγαλόπολης κατέλαβε την 15η θέση με βολή στα 48.93μ., επίδοση μακριά από την ατομική του επίδοση αλλά καλύτερη φετινή για το 2017).

Στη Σφαιροβολία Ανδρών ο Παναγιώτης Μπουζιάνης της ΑΕ Μεσογείων Αμείνια κατέλαβε την 10η θέση με βολή στα 15.43. Ο Μεγαλοπολίτης ρίπτης περιορίστηκε εκτός των αγωνιστικών του στάνταρ στο συγκεκριμένο πρωτάθλημα.

Στο Άλμα Τριπλούν η Αγγελική Λυμπεροπούλου του Γ.Σ.Αρκαδίας κατέλαβε την 9η θέση με άλμα στα 11.90, δείχνοντας ότι βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση και σε ανοδική τροχιά σε επίπεδο εξέλιξης!

Τέλος ο Μενσούρ Σέχου πρώην αθλητής του ΓΣΑ και νυν του Πανελληνίου μπορεί να έμεινε στην 17η θέση στα 3000μ. με Φυσικά Εμπόδια αλλά βελτίωσε την ατομική του επίδοση σε 9:51.19 από 9:54.49, δείχνοντας και αυτός με τη σειρά του ότι βρίσκεται σε ανοδική πορεία.