Έθεσε τις βάσεις για τον τελικό ο Αστέρας!…

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 0 – 0

Ο Αστέρας έπαιξε εξαιρετικό ποδόσφαιρο, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες αλλά δεν σκόραρε. Το 0-0 στο Περιστέρι αφήνει τα πάντα ανοιχτά για τη ρεβάνς στην Τρίπολη στις 4 Απριλίου. Την αποθέωση γνώρισε ο Σάκης Τσιώλης την ώρα που κατευθυνόταν στα αποδυτήρια. Ο προπονητής των Αρκάδων άκουσε ρυθμικά το όνομα του από τους 150 οπαδούς των κιτρινομπλέ οι οποίοι βρέθηκαν στο Περιστέρι.

Ο Αστέρας, παρά τα προβλήματα που αντιμετώπισε με τους τραυματισμούς των επιθετικών του (ο Περόνε δεν μπήκε στην αποστολή, ο Σολάκης έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 28′), στάθηκε εξαιρετικά στα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα στο Περιστέρι και με πρέσινγκ που άρχιζε λίγα μέτρα έξω από την περιοχή του Ιτάνζ έφερε σε δύσκολη θέση τον Ατρόμητο.

Τα σουτ και οι ευκαιρίες που έβγαλαν οι Αρκάδες στο πρώτο μέρος ήταν υπό καλές προϋποθέσεις, ωστόσο τα τελειώματα των Τσαμπούρη, Μπρέσκα δεν βρήκαν στόχο.

Από τον Ατρόμητο ο Μήτρογλου,  ο οποίος είχε ένα έξτρα κίνητρο λόγω της παρουσίας του Φερνάντο Σάντος στις κερκίδες, λειτουργούσε υπό τη στενή επιτήρηση πότε του Πουλίδο και πότε του Μπαρτολίνι. Παρόλα αυτά για ακόμη ένα ματς έδειξε ότι είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας επιθετικός καθώς τα κοντρόλ, οι κινήσεις του με πλάτη στο τέρμα και ο τρόπος που ξέφευγε από τους αντιπάλους του στο ένας με έναν ήταν μόνιμη πηγή κινδύνου για τον Μπαντή.

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη είχε δύο πολύ σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο. Στο 27′ ο Φυτανίδης με γυριστή κεφαλιά από σέντρα του Επστάιν πρόλαβε την έξοδο του Μπαντή με την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Αστέρα. Τρία λεπτά αργότερα ο Μήτρογλου πέρασε τον Μπαρτολίνι, πλάσαρε με τον Μπαντή να αποκρούει.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Αστέρας μπήκε με περισσότερες δυνάμεις την ώρα που ο Ατρόμητος έμοιαζε να έχει ξεμείνει από τρεξίματα. Ράγιος, Ροζέριο και Ναβάρο κυκλοφορούσαν εξαιρετικά την μπάλα, Τσαμπούρης και Πιπίνης έκαναν προωθήσεις από τα άκρα πατώντας περιοχή με τον Δώνη να ψάχνει λύσεις για να ανεβάσει ψηλά τον Ατρόμητο που είχε κλειστεί στα όρια της περιοχής του Ιτάνζ.

Στο 54′ και στο 58′ ο Αστέρας μετά από φοβερό πάσινγκ γκέιμ έφτασε κοντά στο 0-1. Από σέντρα του Πιπίνη, κεφαλιά-π΄σα του Ουσέρο ο Ροζέριο από τη μικρή περιοχή δεν έπιασε γεμάτο γυριστό σουτ ενώ στη δεύτερη ευκαιρία ο Ναβάρο γύρισε την μπάλα στο σημείο του πέναλτι αλλά από τους τρεις παίκτες που ακολουθούσαν κανείς δεν έκανε το σουτ.

Μετά το 70′ ο Ατρόμητος ισορρόπησε καθώς η είσοδος των Καραγκούνη και Πίτου έδωσε πνοή στη μεσοεπιθετική γραμμή. Σε εκείνο το σημείο το ματς ισορρόπησε αλλά ο Αστέρας είχε ευκαιρία για το 0-1 στις καθυστερήσεις με τον Ροζέριο να κάνει φοβερό σλάλομ, να πλασάρει και την μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι του Ιτάνζ.

Α’ ημίχρονο

5′ το πρώτο σουτ στο ματς από τον Τσαμπούρη, η μπάλα ψηλά άουτ.

7′ μπαλιά Φυτανίδη στον Μήτρογλου, ο Μπαντής πρώτος στη μπάλα μπλόκαρε.

17′ Σουτ Επστάιν, μπλοκάρει εύκολα ο Μπαντής.

25′ ωραίες προσποιήσεις Μήτρογλου, μπαίνει από δεξιά, σουτάρει αλλά κοντράρεται.

26′ από μία κίτρινη σε Πιπίνη και Τάτο

– Και ο Φερνάντο Σάντος στις κερκίδες.

27′ ευκαιρία Ατρόμητος. σέντρα Επστάιν, άστοχη έξοδος Μπαντή, κεφαλιά Φυτανίδη λίγο πάνω από την εστία.

28′ 1η αλλαγή (αναγκαστική) για Αστέρα. Μπρέσκα αντί Σολάκη.

30′ ευκαιρία Ατρόμητος. Ο Μήτρογλου περνά τον Μπαρτολίνι, πλασάρει τον Μπαντή από πολύ πλάγια δεξιά, ο γκολκίπερ του Αστέρα σώζει.

35′ ωραία αντεπίθεση Αστέρα, ο Μπρέσκα σουτ έξω από την περιοχή μπλοκάρει ο Ιτάνζ.

37′ κίτρινη Σκόνδρας.

38′ κίτρινη Πουλίδο.

44′ φάουλ Τσαμπούρη, μπλοκάρει ο Ιτάνζ χωρίς πρόβλημα.

Λήξη ημιχρόνου

Β’ ημίχρονο

47′ σουτ Μήτρογλου, μπλοκάρει ο Μπαντής

54′ καλή στιγμή Αστέρα – σέντρα Πιπίνης, κεφαλιά-πάσα Ουσέρο, ο Ροζέριο δεν πιάνει καλά το σουτ, η μπάλα αργά – αργά στον Ιτάνζ

58′ ευκαιρία Αστέρας – ο Ναβάρο γυρίζει στο πέναλτι, 2 παίκτες του Αστέρα για λίγο εκτός τροχιάς της μπάλας, ο Ράγιος τη μαζεύει σεντράρει στο δεύτερο δοκάρι, αδύναμη κεφαλιά Ροζέριο, μπλοκάρει ο Ιτάνζ

-Ακολουθούν αποδοκιμασίες από τους φίλους του Ατρόμητου

61′ κίτρινη Ροζέριο

61′ 1η αλλαγή για Ατρόμητο. Πίτου Γκαρσία στη θέση του Επστάιν.

63′ 2η αλλαγή για Ατρόμητο. Νάστος στη θέση του Ζουέλα.

67′ Ο Αστέρας πιέζει ασφυκτικά τον Ατρόμητο.

67′ Σέντρα Ράγιος ο Μπρέσκα δεν μπορεί να πιάσει “γεμάτα” το σουτ από το ύψος του πέναλτι.

75′ Ο Χούλι μπαίνει στη θέση του Ναβάρο.

80′ Κόρνερ του Ροζέριο, σουτ του Μπρέσκα στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα άουτ.

85′ Ο Φορμίκα στη θέση του Ράγιος.

87′ Φοβερή κούρσα του Δημούτσου από τα δεξιά, μπαίνει μόνος μέσα στην περιοχή αλλά δεν κάνει ούτε σέντρα ούτε σουτ με συνέπεια να μπλοκάρει ο Μπαντής.

89′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα! Ο Ροζέριο πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έφτασε στη γραμμή της μεγάλης περιοχής έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ιτάνζ!!!

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Δώνης): Ιτάνζ, Σκόνδρας, Γιαννούλης, Ζουέλα, Φυτανίδης, Σφακιανάκης, Δημούτσος, Επστάιν, Μπρίτο, Μήτρογλου, Τάτος

Στον πάγκο: Ράντμαν, Τόμας, Καραγκούνης, Πίτου Γκαρσία, Αναστασάκος, Μπάλλας, Νάστος

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάκης Τσιώλης): Μπαντής, Τσαμπούρης, Πιπίνης, Πουλίδο, Μπαρτολίνι, Χουανίτο, Ουσέρο, Ροτζέριο, Ναβάρο, Ράγιος, Σολάκης

Στον πάγκο: Γεωργακόπουλος, Μπακασέτας, Μπρέσκα, Αλβάρες, Φορμίκα, Αργυρόπουλος, Χούλι.

(Πηγή: arcadiasports.gr)

Προηγούμενο άρθροΠρογράμματα άθλησης για όλους από το δήμο Τρίπολης…
Επόμενο άρθροΝα πέσουν οι τιμές στην αγορά ζητούν οι έμποροι…