Έτσι ΠΑΣ champions league

Σπουδαίο διπλό του Αστέρα στα Γιάννινα όπου νίκησε τον ΠΑΣ 1-2. Με αυτήν την νίκη οι Αρκάδες παρέμειναν στην δεύτερη θέση του πρωταθλήματος.Ο Λέντσε και τα δυο γκόλ του Αστέρα και ο Κοροβέσης σκόραρε για τον ΠΑΣ.Αναγκαστικές αλλαγές ο Ράγιος και ο Φορμίκα.

Παρά τον κακό αγωνιστικό χώρο οι δυο ομάδες προσπάθησαν να δημιουργήσουν φάσεις.Η πρώτη καλή στιγμή έγινε στο 3′ και ήταν για τους γηπεδούχους αλλά η εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι πέρασε άουτ.Ο Φορμίκα στο έκτο λεπτό έπεσε άσχημα στον αγωνιστικό χώρο και δύο λεπτά αργότερα έγινε αναγκαστική αλλαγή.Στην θέση του μπήκε ο Κάφα, κάνοντας το σύστημα του Αστέρα πολύ επιθετικό.Στο 16′ ο Ράγιος επιχείρησε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.Οι φιλοξενούμενοι πίεζαν ασφυκτικά και δικαιώθηκαν στο 19′.Ο Ράγιος σούταρε,η μπάλα κόντραρε σε δυο σώματα και ο Λέντσε από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να ανοίξει το σκορ.Οι γηπεδούχοι στο 24′ έφεραν το ματς στα ίσια με τον Κοροβέση που εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας έγραψε το 1-1.Δυο λεπτά αργότερα και πάλι ο Κοροβέσης δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντά.Ο Κάφα απάντησε στις φάσεις του ΠΑΣ και με ένα πολύ ωραίο σουτ του Κάφα  έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Μπαμπανιώτη.Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου ο Γεωργίου πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του αλλά ο Φούλοπ έπεσε και του πήρε την μπάλα πριν προλάβει και γίνει ποιο επικίνδυνος.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Αστέρας πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ.Ο Ντε Μπλάσις έκανε την κάθετη μπαλιά και ο Λένσε με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 2-1.Στο 50′ ο Σάκης Τσιώλης είδε και τον Ράγιος να μην μπορεί να συνεχίσει και έκανε δεύτερη αναγκαστική αλλαγή βάζοντας στην θέση του τον Ουσέρο.Η απουσία του Ράγιος φάνηκε αμέσως με τον Αστέρα να μην μπορεί να κυκλοφορήσει την μπάλα και έτσι έδωσε το δικαίωμα στον ΠΑΣ να  ανεβάσει την απόδοση του και να χάσει στο 71′  μια σπουδαία ευκαιρία.Ο Βίλα σε μια αντεπίθεση της ομάδας του είχε τρεις συμπαίχτες να περιμένουν την πάσα όμως επέλεξε την χειρότερη επιλογή που θα μπορούσε και πέταξε την μπάλα δυνατά άουτ.Τα Γιάννινα πίεζαν ασφηκτικά και στο 80′ λίγο έλειψαν να ισοφαρίσουν όμως ο Ντε Μπλάσις έδιωξε την μπάλα πάνω στην γραμμή με κεφαλιά.Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση του αγώνα.

Ο Σάκης Τσιώλης στις δηλώσεις του στάθηκε κυρίως τον αγωνιστικό χώρο και συγκεκριμένα τόνισε ”Δεν μας κουράζουν τα συνεχόμενα ματς. Μας κουράζουν οι άθλιες συνθήκες σε αυτά τα γήπεδα. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και από τις δύο ομάδες και κυρίως στον ΠΑΣ, που παίζει σε τέτοιο αγωνιστικό χώρο.”

O προπονητής του ΠΑΣ Γιάννης Χριστόπουλος δήλωσε ”Ο Αστέρας ήταν ένας πολύ δύσκολος αντίπαλος. Τα παιδιά προσπάθησαν πολύ στον σημερινό αγώνα με τον συγκεκριμένο αντίπαλο. Όταν μας δόθηκε η ευκαιρία να προηγηθούμε δεν το κάναμε. Δεχθήκαμε δύο γκολ με τρόπο που δεν έπρεπε. Έτσι είναι όμως το ποδόσφαιρο”.