Ευρεία ήττα του Πάνα 48-73 από τον Πολύβιο

ΦΩΤΟ: ALEX*F SPORTS IMAGES.

Αγωνιστική δράση είχαμε το Σάββατο 04/01 για την Α1 τοπική κατηγορία της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ με την ομάδα του Πάνα Κανδήλας να φιλοξενεί τον Πολύβιο για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης η ομάδα του Πάνα δεν κατάφερε να είναι ανταγωνιστική απέναντι στον Πολύβιο και ηττήθηκε τελικά με 48-73.

Αγωνιστικά οι «γηπεδούχοι» δεν κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικοί στη διάρκεια της αναμέτρησης. Αρκετά λάθη στην άμυνα και κακές επιλογές στην επίθεση έκαναν ευκολότερο το έργο του Πολύβιου που έδειξε αποτελεσματικότητα στην επίθεση, με αποτέλεσμα να αποκτήσουν από νωρίς ένα αξιόλογο προβάδισμα και όσο περνούσε η ώρα να αυξάνεται όλο και περισσότερο. Ο Πάνας κατάφερε να βγάλει αντίδραση σ’ ένα μικρό διάστημα στο ξεκίνημα της β’ περιόδου, όταν και μείωσε έως και το -4 (23-27).

Το φινάλε του α’ μέρος όσο επίσης και το ξεκίνημα της επανάληψης αποδείχθηκαν κακά διαστήματα για τον Πάνα που με κακή άμυνα και κακές επιλογές επέτρεψαν στον Πολύβιο να προηγηθεί με 28-46 στα 05’11 της γ’ περιόδου. Από εκεί και ύστερα το ματς είχε κριθεί ουσιαστικά με τα υπολειπόμενα αγωνιστικά λεπτά να αποτελούν τυπική διαδικασία που εν’ τέλει ανέδειξαν νικήτρια την ομάδα της Μεγαλόπολης με σκορ 48-73.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντάσης, Δούβρης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-20 (Α’), 26-38 (Β’), 33-55 (Γ’), 48-73 (Δ’).

ΠΑΝΑΣ ΚΑΝΔΗΛΑΣ (Βαγγέλης Μάλλιος): Προκόπος 1, Καλαντζής 4, Τουρούτσικας 1, Σταθόπουλος, Χριστικάκος 3(1), Τραχανάς 4, Κωνσταντόπουλος 8, Γεωργούσης 6(2), Σύρπας 10, Σελίμης 5, Σάββας 6.

ΠΟΛΥΒΙΟΣ Α.Ε.Μ. (Αργύρης Νικητόπουλος): Γιαννακόπουλος, Ανδριόπουλος, Σιαμπάνης 17, Τρυφωνόπουλος 13(2), Μιέστρι, Θεοδωρόπουλος 5(1), Κωτσόπουλος, Βούλγαρης 19, Αναστασόπουλος 16, Σίδερης 3(1), Αργυρόπουλος.