Έχασε, αλλά κέρδισε τον Τσιώλη!

Δεύτερη σερί ήττα για τον Αστέρα Τρίπολης. Μέτα την Νέα Σμύρνη και τον Πανιώνιο, ο Αστέρας γνώρισε την ήττα στην Τρίπολη με 1-0 από την Skoda Ξάνθη, που είχε ως σκόρερ τον Φλίσκα.Ο Αστέρας εμφανίστηκε βραχυκυκλωμένος από την δυνατή χαλαζόπτωση που έπληξε την Αρκαδική πρωτεύουσα πριν την έναρξη του αγώνα. Πλέον οι Αρκάδες απομακρύνθηκαν τρεις βαθμούς από την 2η θέση ενώ η Ακρίτες έπιασαν στην πέμπτη θέση τον ΠΑΣ ο οποίος παίζει την Δευτέρα με την ΑΕΚ στα Γιάννενα. Οι Αρκάδες ίσως έκαναν το χειρότερο τους πρώτο ημίχρονο στο φετινό πρωτάθλημα. Κόκκινη κάρτα αντίκρισε ο Ράγιος στις καθυστερήσεις. Πέραν του κακού αποτελέσματος οι άνθρωποι του Αστέρα έχουν κάθε λόγο να είναι χαρούμενοι και αυτό γιατί με την λήξη του αγώνα ανακοινώθηκε και η επέκταση του συμβολαίου με τον Σάκη Τσιώλη για τα επόμενα δύο χρόνια.

Με την έναρξη του αγώνα η Ξάνθη εκμεταλλευόμενη τα πολλά λάθη των γηπεδούχων πήρε τα ηνία του αγώνα και βρέθηκε μία ανάσα από το γκολ στο 15′ με τον Μαρίν να σπαταλάει μοναδική ευκαιρία. Ο Γάλλος βρέθηκε απέναντι από τον Μπαντή όμως πλάσαρε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ο Φλίσκας εξέθεσε την άμυνα του Αστέρα, βρέθηκε πολύ εύκολα μέσα στην μεγάλη περιοχή και πλασάροντας εύστοχα άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Ο πολύ κακός και αγχωμένος Αστέρας το μόνο που είχε να επιδείξει στο πρώτο ημίχρονο ήταν ένα σουτ του Ράγιος στο 44′ το οποίο απέκρουσε ο Λοντίγκιν.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Σάκης Τσιώλης θέλοντας να φρεσκάρει την ομάδα του πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Ναβάρο και τον Περόνε στις θέσεις των Φραγκουλάκη και Αλβάρες αντίστοιχα. Οι γηπεδούχοι φάνηκαν να ξυπνάνε και έκλεισαν την Ξάνθη στο μισό του γηπέδου, όμως, ο πολύ καλός Λοντίγκιν και η νευρικότητα που είχε σε ορισμένα σημεία του αγώνα ο Αστέρας ήταν αρκετά ώστε το παιχνίδι να μείνει στο 0-1. Η πρώτη καλή ευκαιρία για τους Αρκάδες ήταν στο 67′ με τον Περόνε ύστερα από κόρνερ να πιάνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και να στέλνει την μπάλα στην απέναντι γωνία, όμως, οι αμυντικοί της Ξάνθης πρόλαβαν και έδιωξαν την μπάλα πριν γίνουν τα πράγματα χειρότερα. Στο 90′ ο Αστέρας άγγιξε το γκολ.Στην αρχή με τον Ράγιος να κάνει το σουτ και τον Λοντίγκιν να αποκρούει με τα ακροδάχτυλα στέλνοντας την μπάλα κόρνερ και στην συνέχεια της φάσης με τον Περόνε να πιάνει την κεφαλιά όμως την μπάλα να χτυπά στη ρίζα του κάθετου δοκαριού.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αστέρας Τρίπολης (Τσιώλης): Μπαντής, Σανκαρέ, Μπαρτολίνι, Τσαμπούρης, Κοντοές, Ουσέρο, Άλβαρες (Περόνε 46′), Φραγκουλάκης (Ναβάρο 46′), Ντε Μπλάσις, Ράγιος, Λένσε (Καλατζής 66′)

Ξάνθη (Ουζουνίδης): Λοντίγκιν, Κομεσίδης, Βάλλας, Γούτας, Παΐτο Φλίσκας, Ντιέ (Πρίττας 61′), Μαρσελίνιο (Πλατέλλας 75′), Μαρίν (Μάνταλος 86′), Ντάνι, Σολτάνι

Οι κυριότερες φάσης του αγώνα:

5‘ Ο Μπαντής απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Μαρίν.

15‘ Η Ξάνθη μία ανάσα από το γκολ όμως ο Μαρίν πλάσαρε άστοχα απέναντι από τον Μπαντή.

17‘ 0-1 Γκολ για την Ξάνθη με τον Φλίσκα. Ο Έλληνας μέσος με ατομική προσπάθεια και ωραίο τελείωμα άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

44‘ Ατομική προσπάθεια και σουτ από τον Ράγιος, έδιωξε με γροθιές ο Λοντίγκιν.

67‘ Ο Περόνε έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στην απέναντι γωνία, απομάκρυναν τον κίνδυνο οι αμυντικοί της Ξάνθης.

90‘ Ατομική προσπάθεια του Ράγιος έξω από την περιοχή, σούταρε δυνατά στην γωνία του Λοντίγκιν, όμως ο γκολκίπερ των γηπεδούχων απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.

91‘ Ο Περόνε πιάνει την κεφαλιά υστέρα από εκτέλεση κόρνερ όμως η μπάλα χτύπησε στην ρίζα του δοκαριού.

Δηλώσεις προπονητών:

Στην συνέντευξη Τύπου ανακοινώθηκε από τον Γιώργο Μποροβήλο η ανανέωση της συνεργασίας με τον Σάκη Τσιώλη μέχρι το καλοκαίρι του 2015. Ο Έλληνας τεχνικός ευχαρίστησε τη διοίκηση και τους ιδιοκτήτες και τη διοίκηση και τόνισε ότι ο Αστέρας έχει λαμπρό μέλλον. Για το αγωνιστικό κομμάτι ο προπονητής είπε: “Άσχημο αποτέλεσμα για την ομάδα. Μέτρια η απόδοσή μας, αβίαστα λάθη, πρόβλημα στην κυκλοφορία. Δεν παίζαμε με το πιστόλι στον κρόταφο. Έπρεπε να έχουμε μεγαλύτερη ηρεμία. Στο 2ο ημίχρονο κάναμε πολλές φάσεις. Δε μπορέσαμε σε μία από τις 10 περίπου ευκαιρίες, να στείλουμε τη μπάλα στα δίχτυα. Πρέπει να αφήσουμε πίσω το ματς και να συγκεντρωθούμε στη συνέχεια. Δεν μπορούσαμε να παίξουμε από την αρχή με τόση επιθετικότητα. Ο Ναβάρο δεν ξεκίνησε για να του δώσουμε ανάσες. Υπάρχουν παίκτες οι οποίοι χρειάζονται ξεκούραση και να τους διατηρούμε φρέσκους. Για τον Ράγιος παραμένουν οι κάρτες και αυτό δεν είναι καλό. Θέλουμε να πάμε καθαροί από κάρτες στα πλέι οφ“.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης δήλωσε πως η ομάδα του στάθηκε τυχερή στο δεύτερο ημίχρονο: “Ήμασταν τυχεροί στο δεύτερο ημίχρονο. Μια ομάδα με την ποιότητα του Αστέρα ήταν φυσικό να μας πιέσει και να μας δημιουργήσει δυσκολίες. Έπρεπε να κρατήσουμε περισσότερο τη μπάλα. Θα δούμε σε 2 αγωνιστικές τι έχουμε καταφέρει. Ο Αστέρας διαθέτει μια εξαιρετική ομάδα, η οποία θα πρωταγωνιστήσει σε πλέι οφ και κύπελλο. Του εύχομαι το καλύτερο. Ήταν σημαντικό να πετύχουμε ένα γκολ για να ανοίξει το παιχνίδι και να έχουμε χώρους. Σε κάποια ματς δεν τα καταφέραμε. Είμαι ευχαριστημένος από τους παίκτες. Το να μην είναι κάποιοι σε καλή μέρα, συμβαίνει στο ποδόσφαιρο. Σήμερα πιεστήκαμε λόγω ποιότητας αντιπάλου και ορισμένων σφυριγμάτων του διαιτητή. Ο Αστέρας είναι καλύτερη ομάδα από εμάς, οπότε κάποια λάθος σφυρίγματα μας έφεραν σε ακόμα πιο δύσκολη θέση.