Έχασε το αήττητο της έδρας ο Αστέρας

Περιγραφή: Νίκος Σαλάκης

Την πρώτη του φετινή ήττα στη έδρα του γνώρισε ο Αστέρας Τρίπολης από τον Ολυμπιακό με σκορ 1-0. Οι γηπεδούχοι είχαν έντονα παράπονα από τον διαιτητή της αναμέτρησης, κ. Σπάθα.

Η ομάδα του κ. Τσιώλη μπήκε ”μουδιασμένα” στον αγωνιστικό χώρο και επέτρεψε στους ερυθρόλευκους να κάνουν στο ξεκίνημα δύο καλές ευκαιρίες με τον Κοντρέρας στο 8΄ και τον Μανιάτη στο 11΄. Για την ομάδα της Αρκαδίας τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα, με τον τραυματισμό του Περόνε και την αναγκαστική του αλλαγή στο 33’. Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν εφιαλτικό για τον Αστέρα από την στιγμή που ο Σανκαρέ δέχτηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Αμπντούν και αποβλήθηκε. Ο νέος προπονητής του Ολυμπιακού κ. Μίτσελ εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα της ομάδας του και πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Μήτρογλου στην θέση του Παπάζογλου.

Οι Αρκάδες κλείστηκαν στο δικό τους μισό του γηπέδου, ψάχνοντας τρόπους να βγουν στην αντεπίθεση. Οι πειραιώτες θα μπορούσαν να είχαν ανοίξει το σκορ στο 72΄, αλλά ούτε ο Μήτρογλου που σημάδεψε τον Φούλοπ, ούτε ο Τζιμπούρ που έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι, κατάφεραν να βρουν δίχτυα. Ο Έλληνας επιθετικός σπατάλησε άλλη μια ευκαιρία στο 89΄ αλλά δύο λεπτά αργότερα σημείωσε το μοναδικό και νικητήριο γκολ της ομάδας του. Με την λήξη του αγώνα, οι ποδοσφαιριστές του Αστέρα χειροκροτήθηκαν από τους φιλάθλους για την φιλότιμη προσπάθεια που έκαναν, σε αντίθεση με τον διαιτητή και τους βοηθούς του, οι οποίοι αποδοκιμάστηκαν έντονα.
Αξίζει να αναφερθούμε στις δηλώσεις του κ. Τσιώλη, ο οποίος τόνισε ότι δεν θέλει να πει κάτι συγκεκριμένο για την διαιτησία μιας και αυτό το θέμα το είδε όλη η Ελλάδα, ενώ στάθηκε στο πάθος και την αγωνιστικότητα που έδειξαν οι ποδοσφαιριστές του. Και για την ήττα της ομάδας του τόνισε ότι τον στεναχώρησε πιο πολλή επειδή ήρθε στην τελευταία φάση του αγώνα.