Εύκολο απόγευμα για τον Αστέρα που διατήρησε το «απόρθητο» στην έδρα του (vids)

Αστέρας Τρίπολης – Εργοτέλης 2-1

Τί δήλωσαν οι δύο προπονητές

Ο Αστέρας διατήρησε το φετινό αήττητο στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» σε δέκα πέντε παιχνίδια πρωταθλήματος, επιστρέφοντας στις νίκες, κερδίζοντας με 2-1 τον Εργοτέλη, που γνώρισε τη 16η του ήττα παραμένοντας στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας με 25 βαθμούς και που είναι η τελευταία ομάδα που πέρασε νικηφόρα από την Τρίπολη τα τελευταία δύο χρόνια, ενώ παράλληλα διατηρήθηκε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Αστέρας μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε στο 9ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ του Ρόλε από αριστερά, ο Κουρμπέλης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Κρητικής ομάδας σκοράροντας για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ.
Ο Αστέρας διπλασίασε τα τέρματά του (2-0) στο 44ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπαράλες, που κέρδισε ο ίδιος από τον Λυκόγιαννη. Ο Αργεντινός επιθετικός έφτασε τα 14 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ και έμεινε μόνος του στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αστέρας συνέχισε να ελέγχει το ρυθμό του παιχνιδιού και απείλησε με αξιώσεις την αντίπαλη εστία με την κεφαλιά και την ατομική ενέργεια του Μπαράλες στο 57’ και στο 70’ αντίστοιχα, το πλασέ του Μπαντιμπανγκά στο 75’ έχοντας όμως κορυφαία στιγμή το σουτ του Ρόλε στο 58ο λεπτό που τράνταξε το δοκάρι της εστίας του Καβουσάκη.
Ο Εργοτέλης μείωσε στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, όταν μετά από κεφαλιά του Γκόρκς, ο Ζησόπουλος στην προσπάθεια του να απομακρύνει την μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα του Αστέρα διαμορφώνοντας το τελικό σκορ (2-1).
Στις όμορφες στιγμές του αγώνα, το χειροκρότημα των φιλάθλων που κέρδισε η ομάδα του 1ου ΕΠΑΛ Τρίπολης που βρέθηκε στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» για να παρακολουθήσει τον αγώνα Αστέρας-Εργοτέλης και η οποία, πριν λίγες ημέρες, στην τελική φάση που διεξήχθη στη Σκάλα Λακωνίας, κατέκτησε τη δεύτερη θέση στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου. Η ομάδα του 1ου ΕΠΑΛ Τρίπολης, βρέθηκε στον αγωνιστικό χώρο κατά την διάρκεια του ημιχρόνου και δέχτηκε το πιο ζεστό χειροκρότημα από τον κόσμο που βρισκόταν στις κερκίδες του γηπέδου «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης».
Πολυτιμότερος παίκτης του Αστέρα στον αγώνα με τον Εργοτέλη μετά τη σχετική ψηφοφορία των δημοσιογράφων που καλύπτουν τα εντός έδρας παιχνίδια της ομάδας, αναδείχθηκε ο Μάρτιν Ρόλε που επικράτησε των Κουρμπέλη, Μπαράλες που ψηφίστηκαν επίσης και ο οποίος κέρδισε για τρίτη φορά τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη. Στον σχετικό πίνακα, προηγείται ο Χερόνιμο Μπαράλες με τέσσερις φορές, ενώ Γιώργος Ζησόπουλος και Γιάννης Γιαννιώτας, έχουν κερδίσει δύο φορές τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη του Αστέρα και ακολουθούν πιο πίσω. Ακολουθούν Πάμπλο Μάσα, Τάσος Τσοκάνης, Καλίφα Σανκαρέ, που έχουν κερδίσει από μία φορά τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη σε εντός έδρας παιχνίδι.
Διαιτητής: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (Μακεδονίας).
Στον αγώνα κόπηκαν 1344 εισιτήρια.
Αστέρας (Βεργέτης): Θεοδωρόπουλος, Λούι, Παντελιάδης, Γκοϊάν (42’ Ζησόπουλος), Σανκαρέ, Μουνάφο (69’ Τιε Μπι), Κουρμπέλης, Μάσα (76’ Λομπάτο), Μπαράλες, Ρόλε, Μπαντιμπανγκά
Εργοτέλης (Ταουσιάνης): Καβουσάκης, Τζανακάκης, Λυκόγιαννης, Γκορκς, Λουβιόν, Μποε-Καν, Κοζορώνης, Καλέ, Χούλα, Ολαιτάν, Σολάρι.