Φιλική ήττα στην Τρίπολη…

ΑΣΤΕΡΑΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 0-1

Ο Αστέρας ηττήθηκε στο πρώτο φιλικό παιχνίδι που έδωσε στην Τρίπολη από τον Παναιτωλικό και μάλιστα με το ίδιο σκορ (0-1) που είχε ηττηθεί και στον αντίστοιχο φιλικό αγώνα του Καρπενησίου.

Το νικητήριο τέρμα του Παναιτωλικού σημείωσε με απευθείας χτύπημα φάουλ οΡότσα στο 64ο λεπτό, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο «δεξί παράθυρο» της εστίας του Χακόμπο.

Ο Αστέρας είχε την κατοχή της μπάλας, έλεγχε το παιχνίδι, δημιούργησε ευκαιρίες και το μόνο που του έλειψε στο σημερινό φιλικό ήταν το γκολ. Οι κυριότερες φάσεις του σημερινού φιλικού αγώνα έχουν ως εξής:

14′ Μακρινή εκτέλεση φάουλ από τον Ράγιος, η μπάλα περνάει άουτ δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τζενάμο.
16′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα, όταν μετά από σέντρα του Φορμίκα από αριστερά, ο Αρσενίεβιτς βρίσκεται μόνος στο δεύτερο δοκάρι αλλά πλασάρει ψηλά άουτ.
36′ Ωραία ατομική ενέργεια και σουτ του Ματούσιακ έξω από την περιοχή, η μπάλα περνάει άουτ πάνω από τα δοκάρια του Τζενάμο.

56’ Δυνατό σουτ του Μπακασέτα από το ύψος της μεγάλης περιοχής μπλοκάρει ο Τζενάμο.
57′ Εκτέλεση φάουλ του Φορμίκα από αριστερά, η κεφαλιά του Μπακασέτα έστειλε την μπάλα άουτ.
61′ Εκτέλεση φάουλ του Θεοδωρίδη από δεξιά, ο Χαριστέας θα βρεθεί στην πορεία της αλλά το σουτ του έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Χακόμπο

67′ Ο Ναβάρο με ωραία κούρσα θα περάσει όποιον βρήκε μπροστά του από δεξιά, μπήκε στη μεγάλη περιοχή του Παναιτωλικού, πάσαρε στον Ροζέριο, του οποίου το πλασέ απέκρουσε σε κόρνερ ο Μπαμπανιώτης με τα πόδια!
73′ Ο Ράγιος έκανε δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Μπαμπανιώτης απέκρουσε τη μπάλα, αυτή βρήκε το δοκάρι και κατέληξε κόρνερ.
78′ Σουτ του Τσουμάγκα έξω από την μεγάλη περιοχή, ο Μπαμπανιώτης διώχνει και πάλι σε κόρνερ.
79′ Τρομερή ενέργεια του ταχύτατου Ναβάρο, ο οποίος μπήκε από δεξιά στη μεγάλη περιοχή, αλλά το σουτ του αποκρούει και πάλι ο Μπαμπανιώτης.
84′ Ο Ροτζέριο απέφυγε με ωραία ενέργεια τον αντίπαλο του, σούταρε στη γωνία του Μπαμπανιώτη, αλλά και πάλι απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού με τη βοήθεια του δοκαριού.
85′ Ο Μπακασέτας βρέθηκε μόνος στο ύψος του πέναλτι απέναντι από τον Μπαμπανιώτη, αλλά καθυστέρησε με συνέπεια να απομακρύνει σε κόρνερ ο Παλαιολόγος.
Διαιτητής: Δασκαλόπουλος (Κορίνθου)

Αστέρα Τρίπολη: Χακόμπο, Φορμίκα (74′ Αργυρόπουλος), Τσαμπούρης (46′ Ναβάρο), Κωστούλας (79′ Πετρούσης), Κουρμπέλης, Κερ (46′ Τσουμάγκας), Λαδάκης (79′ Σκόνδρας), Ράγιος, Αρσενίεβιτς (46′ Ροτζέριο), Έγκον (46′ Μπακασέτας), Ματούσιακ (55′ Πιπίνης).
Παναιτωλικός: Τζενάμο (61′ Μπαμπανιώτης), Γκόλιας (46′ Ρότσα), Αναστασιάδης (46′ Μπουμάλ), Κούσας, Μουμίν (46′ Παλαιολόγος), Καραμαλίκης (46′ Έντζουεγκουέλε), Κουτρουμάνος, Πασάς (46’ Θεοδωρίδης), Σεγιέ, Σιντιμπέ (46′ Χαριστέας), Δέντσας (46′ Σιόντης).

Ρεπό έχει προγραμματίσει για τη Δευτέρα ο προπονητής του Αστέρα Όσκαρ Φέρναντεθ.

Τα επόμενα φιλικά παιχνίδια

Την Πέμπτη 11 Αυγούστου ο Αστέρας θα δώσει το δεύτερο φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας στην Τρίπολη, αντιμετωπίζοντας την Καλλιθέα (18.30), ενώ το Σάββατο 13 Αυγούστου θα παίξει νέο φιλικό παιχνίδι αντιμετωπίζοντας στη Νέα Σμύρνη τον Πανιώνιο (19.00).

Ο Αστέρας τίμησε τον Ελληνικό Ερυθρό Σταυρό

Στο ημίχρονο της σημερινής φιλικής αναμέτρησης με τον Παναιτωλικό, ο Αστέρας Τρίπολης τίμησε για την προσφορά του στην κοινωνία και τον αθλητισμό τον Ελληνικό Ερυθρό Σταυρό.

Φιλικές ήττες για νέους και έφηβους

Δύο ήττες γνώρισαν στα σημερινά φιλικά παιχνίδια προετοιμασίας οι αντίστοιχες ομάδες των Κ-20 (νέων) και Κ-17 (εφήβων) του Αστέρα από τον Παναιτωλικό.

Η ομάδα νέων του Αστέρα ηττήθηκε 3-4, σε ένα όμορφο παιχνίδι με τον Αστέρα να σημειώνει τρία τέρματα με τους Ε. Στασινόπουλο, Κλαπή, Γκαιδατζή, να έχει ένα δοκάρι με τον Ε. Στασινόπουλο και να χάνει την ευκαιρία να ισοφαρίσει ο Βαλκάνος, που δεν ευστόχησε στο χτύπημα πέναλτι που εκτέλεσε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Αστέρας: Γεωργακόπουλος (30’ Κοντοπίδης, 60’ Λαδάς), Φιλάι, Ποτήρης, Παπαδημητρίου, Τσέζαρεκ, Λούβρης, Τογρού, Βαλκάνος, Ντινιωτάκης, Σαραντόπουλος, Χαρτσιάς. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Αναστασόπουλος, Γκαιδατζής, Δήμας, Κλαπής, Λυμπέρης, Νικολίτσας, Προύντζος, Κατσαρός, Ταμάμης, Σβίγκος, Ε. Στασινόπουλος, Δ. Στασινόπουλος.

Παναιτωλικός: Κελαίδης, Ντιέγκο, Σαμαράς, Καμάρας, Ζυγούρης, Μαυρόπουλος, Γεωργιάδης, Σμίλτος, Βάντερσον, Πέτροβιτς, Κούσης, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Μανωλόπουλος, Τόσκα, Παναγιωτόπουλος, Παπαιωάννου, Θεοδώρου, Πραγούλιας, Μπινιχάκης, Πλασπούργος, Τουρλίδας, Μήλιος, Λαμπρακόπουλος, Ζαρκάδας, Μώκος.

Η εφηβική ομάδα ηττήθηκε 0-2 από την αντίστοιχη του Παναιτωλικού, αφού δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που δημιούργησε μπροστά από την εστία των φιλοξενουμένων.

Αστέρας: Τεφτερίδης, Κουτρουμάνος, Καστριτσέας, Μπόρας, Κυριακόπουλος, Κουκούτσης, Νικολόπουλος, Σαλαπάτας, Μπαλτιμάς, Γκρόσιος, Τσόφλιος, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Νικολίτσας, Κουτρουμάνος, Κυριακόπουλος, Πετρόπουλος, Μηλιώτης, Αρώνης, Νικολίτσας, Μάζης, Σιώπης, Χρήστου, Τριανταφύλλης και λίγο οι Μακρής, Μάρκος, Στρέμπας.

Παναιτωλικός: Μυλωνόπουλος, Δημουλάς, Κωνσταντινόπουλος, Κρητικός, Χριστοδουλόπουλος, Κατσαράς, Κωστόπουλος, Χαντάκιας, Κολοκοτρώνης, Βασιλάρης, Ηλιόπουλος, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Σιάσος, Καραλής, Ντίνος, Αργύρης, Γιαχαλής, Βασιλαράκης, Παλιάτσας, Μπακογιάννης, Σταματέλος, Μπράνης, Κουμπής, Σένια.