Φιλική ήττα του Αστέρα 1-0 επί της Τσβόλε

ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR

Ο Αστέρας γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Τσβόλε στο τρίτο και τελευταίο φιλικό προετοιμασίας επί ολλανδικού εδάφους. Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες είχαν από δύο καλές ευκαιρίες για να σκοράρουν. Ο Παπαδόπουλος με δύο εντυπωσιακές επεμβάσεις κράτησε το μηδέν για την εστία του, η μία στο 13′ και η άλλη στο 38′.

Ο Αστέρας είχε δύο στιγμές στο πρώτο 45λεπτο. Στο 32′ ο Δουβίκας έστρωσε για τον Capilla, αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε λίγο άουτ. Στις καθυστερήσεις ο Καλτσάς εκτέλεσε φάουλ αλλά ο τερματοφύλακας της Τσβόλε έδιωξε πολύ δύσκολα την κεφαλιά του Marc Fernandez.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα, αφού στο 54′ ο Iglesias θέλησε να περάσει την μπάλα πάνω από τον αντίπαλο τερματοφύλακα από κοντινή απόσταση, αλλά εκείνος κατάφερε να αποκρούσει.

Η Τσβόλε σκόραρε στο 67′ με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ. Ο Αστέρας πάλεψε για την ισοφάριση, πίεση την αντίπαλη άμυνα σε αρκετές περιπτώσεις, είχε την ευκαιρία με το σουτ του Regis στο 83′ που απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Τσβόλε, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος (51′ Μιχαήλ – 76′ Τσιφτσής), Κώτσιρας, Πασαλίδης (71′ Χριστόπουλος), Αντζουλάς (65′ Νατρικάρντι), Μαρτίνεθ (46′ Κυριακόπουλος), Βαλιέντε (46′ Ιγκλέσιας), Μπόρχα Φερνάντεθ (84′ Τασουλής), Καπίγια (84′ Μπελόκ), Καλτσάς (Τζίμας), Φερνάντεθ (71′ Μπαστιάνος), Δουβίκας (56′ Ρέχις).

Προηγούμενο άρθροΠραγματοποιήθηκε το 8ο Πανσεχιώτικο Αντάμωμα (+ph, vd)
Επόμενο άρθροΠΟΜΕΝΣ: Κομματικές επιλογές στις μεταθέσεις εξωτερικού των Ε.Δ; Απαιτείται διερεύνηση και αξιολόγηση