Φιλική νίκη στο Αγρίνιο για τον Αστέρα

Με νίκη συνδυάστηκε το πρώτο φιλικό προετοιμασίας του Αστέρα Τρίπολης για τη νέα σεζόν, καθώς επικράτησε με σκορ 0-2 του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο και έδειξε θετικά στοιχεία εν’ όψει της συνέχειας της προετοιμασίας.

Ο αγώνας ξεκίνησε με επέμβαση του Τσιφτσή στη δεξιά του γωνία στο 2ο λεπτό. Ο Αστέρας απείλησε στο 9′ με το πλασέ στην κίνηση του Τζίμα που απομακρύνθηκε, στο 20′ με το γύρισμα του Alagbe με την μπάλα να κοντράρει, ενώ λίγο αργότερα ο αντίπαλος τερματοφύλακας μπλόκαρε την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ορόσκο. Στο 29′ οι γηπεδούχοι είχαν διπλή ευκαιρία, με τον Τσιφτσή να διώχνει, ενώ στη συνέχεια της φάσης στο σουτ που έγινε η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο Αστέρας Τρίπολης άνοιξε το σκορ δύο λεπτά αργότερα. Ο Τζίμας από μπαλιά του Ορόσκο ανατράπηκε μέσα στην περιοχή, ο Ρεγκίς εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι κι έκανε το 0-1. Στο 33′ το σουτ του Σίτο πέρασε αουτ, ενώ στο 42′ ο Ορόσκο γύρισε το σώμα του και σούταρε, αλλά μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας άλλαξε ολόκληρη την 11άδα του. Στο ξεκίνημα οι κιτρινομπλέ είχαν τρεις ευκαιρίες σε δύο λεπτά. Στο 51′ το σουτ του Λουίς Φερνάντεθ κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών. Στο 53′ ο αντίπαλος τερματοφύλακας έδιωξε εντυπωσιακά το κοντινό σουτ του Ριέρα και στην εκτέλεση κόρνερ το σουτ του Μουνάφο έξω από την περιοχή έφυγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

Στο 62′ ο Αστέρας πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ σε δημιουργία και εκτέλεση. Ο Μουνάφο έκανε την εξαιρετική μπαλιά και Luis Fernandez προτού η μπάλα σκάσει στο έδαφος με πλασέ την πέρασε πάνω από τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού για το 0-2. Ο Αστέρας συνέχισε να δημιουργεί φάσεις. Στο 68′ ο Ριέρα έκανε την ατομική προσπάθεια αλλά το πλασέ του έφυγε λίγο αουτ. Στο 76′ ο γκολκίπερ των γηπεδούχων απομάκρυνε σε κόρνερ την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λουίς Φερνάντεθ από πλάγια θέση. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με εντυπωσιακή επέμβαση του Παπαδόπουλου στο 89′.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Μελίσσας (46’ Κνετ), Σκιαδάς (59’ Μεντίνα), Τζανακάκης (59’ Παρράς), Καρασαλίδης (75’ Σιέστεντ), Κωνσταντόπουλος (38′ Μαλής), Λιάβας (65’ Ταχάρ), Ντάλσιο (65’ Τσιγγάρας), Μάζουρεκ (38’ Άλβαρες), Ντίας (46’ Μεντόσα), Αριγίμπι (59’ Ντουάρτε), Βέργος (59’ Σκόνδρας).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ (Τσιφτσής, Κώτσιρας, Αλάγκμπε, Χριστόπουλος (34′ Πέπε Καστάνο), Αντζουλάς, Μπελόκ, Μπόρχα Φερνάντεθ, Ρεγκίς, Σίτο, Ορόσκο, Τζίμας). Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ (Παπαδόπουλος, Κάρδαρης, Αλβάρες, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Μουνάφο, Κανελλόπουλος, Λέο Τιλίκα, Αλί Μπαμπά, Ριέρα, Λουίς Φερνάντεθ).

Προηγούμενο άρθροΤροχαίο με ανατροπή αυτοκινήτου στο δρόμο Λαγκάδια-Λευκοχώρι (φωτό)
Επόμενο άρθροΟ Δήμαρχος Τρίπολης στην εκδήλωση τιμής και μνήμης των εκτελεσθέντων Ελλήνων Αγωνιστών στα Αλώνια της Αλέας