Φορτούνης και ποιοτικές επιλογές ανάγκασαν σε ήττα τον Αστέρα

Ο Ολυμπιακός των πολλών ποιοτικών επιλογών κέρδισε με 3-0 τον Αστέρα για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος με σκόρερ τους Φορτούνη (59’) και Μασούρα (63’,89’).

Στο πρώτο ημίχρονο δεν κατάφερε να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης καμία ομάδα, με τον Ολυμπιακό να έχει μία καλή στιγμή σε τετ α τετ του Ραντέλοβιτς που απέκρουσε ο Παπαδόπουλος και τον Αστέρα να βρίσκει την ευκαιρία του σε κεφαλιά του Αλί Μπάμπα που ανάγκασε τον Τζολάκη να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια. Οι γηπεδούχοι δεν ήταν ιδιαιτέρως απειλητικοί με την ομάδα της Αρκαδίας να κλείνει σωστά τους χώρους και να κρατά το μηδέν με σχετική ευκολία.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φορτούνης ανέβασε ρυθμό τον Ολυμπιακό και με όρεξη και πάθος έφτασε στο 1-0 στο 59’ με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Από εκείνο το σημείο ο Αστέρας κλήθηκε να κυνηγήσει ένα τέρμα, αλλά η ομάδα του Πέδρο Μάρτινς δεν χαρίστηκε και βρήκε και δεύτερο γκολ με ωραίο πλασέ του Μασούρα στο 63’. Οι δύο σκόρερ πέρασαν ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο, δείγμα του γεμάτου… οπλοστασίου και των πολλών επιλογών που έχει ο Ολυμπιακός. Από τη μεριά του, ο Αστέρας, έφτασε σε τελική στο 73’ με σουτ του Μπαράλες, με τη μπάλα να περνάει ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Η ομάδα του Ράσταβατς δεν είχε κάτι να χάσει και προσπάθησε να βρει το γκολ, όπως σε σουτ του Τασουλή, χωρίς, όμως, επιτυχία.

Ο Ολυμπιακός, πέτυχε και τρίτο τέρμα με τον Μασούρα στο 89’, πανηγύρισε την πρώτη του νίκη και ο Αστέρας παρέμεινε στους τρεις βαθμούς της πρεμιέρας. MVP του παιχνιδιού ήταν με διαφορά ο Φορτούνης, ενώ για τους φιλοξενούμενους, ο Παπαδόπουλος είχε ξανά «γεμάτη» παρουσία.

Συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ραφίνια, Χολέβας, Μπα, Σεμέδο, Καμαρά, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Βαλμπουενά, Ραντζέλοβιτς, Ελ Αραμπί

ΑΣΤΕΡΑΣ: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Τασουλής, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Μουνάφο, Βαλιέντε, Ριέρα, Τιλίκα, Αλί Μπαμπά, Μπαράλες

Προηγούμενο άρθροΣε συναγερμό η Αττική εξαιτίας του covid-19 – Νέα έκτακτα μέτρα (vid)
Επόμενο άρθροΗΠΑ-προεδρικές εκλογές: Ξεκίνησε η ψηφοφορία σε τέσσερις Πολιτείες