Γ’ Εθνική: «Λευκή» ισοπαλία στη Χαλκίδα ο Παναρκαδικός

Φωτο: alex*f sport images

Ρεπορτάζ: Φώτης Αλεξόπουλος

FotisAlex

Πρεμιέρα για τον Παναρκαδικό το απόγευμα της Κυριακής στη Χαλκίδα, για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής με υψηλές βλέψεις. Μία πρεμιέρα στην οποία οι «Αρκάδες» καλούνταν να ξεκινήσουν δυνατά το πρωτάθλημα διεκδικώντας το θετικό αποτέλεσμα σε μια απαιτητική έδρα όπως είναι αυτή της Χαλκίδας. Άλλωστε στόχος της ομάδας και φέτος είναι η διεκδίκηση του θετικού αποτελέσματος σε κάθε έδρα και απέναντι σε οποιονδήποτε αντίπαλο.

Το απόγευμα της Κυριακής ανάλογη εμφάνιση με την περσινή αναμέτρηση στη Χαλκίδα ήθελαν να επαναλάβουν οι «πράσινοι», ωστόσο δεν κατάφεραν να φτάσουν σε κάποιο γκολ που θα μπορούσε να αποφέρει κάτι περισσότερο από τη «λευκή» ισοπαλία. Ένα αποτέλεσμα που δεν κρίνεται απαραίτητα αρνητικά, παρά την ευκαιρία να φτάσει στη νίκη με δεδομένο ότι οι «γηπεδούχοι» για 68 αγωνιστικά λεπτά έμειναν με παίκτη λιγότερο στον αγωνιστικό χώρο.
Στο πρώτο ημίχρονο οι φάσεις απέναντι στις δύο εστίες δεν ήταν πολλές, κι αυτό γιατί οι δύο ομάδες στηρίχτηκαν περισσότερα στην άμυνά τους.

Από τη μία ο Παναρκαδικός μπορεί να είχε το αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω της αποβολής του Τελέκου στο 22′, όμως η ομάδα που φάνηκε να πιέζει περισσότερο και να ψάχνει περισσότερο το γκολ ήταν αυτή της Χαλκίδας. Μέχρι το φινάλε ωστόσο το σκορ έμεινε στο 0-0 για τις δύο ομάδες.

Στην επανάληψη η Χαλκίδα ξεκίνησε πιο καλά στο ματς ψάχνοντας τη φάση που ενδεχομένως θα τους έδινε κάποιο γκολ χωρίς όμως αποτέλεσμα. Σταδιακά η κόπωση έπαιξε το ρόλο της ώστε ο Παναρκαδικός από το 60 και μετά να ανεβάσει ρυθμούς, να πάρει τον έλεγχο του ματς και να απειλεί για το γκολ και τη νίκη. Η ομάδα της Τρίπολης όμως αν και προσπάθησε δεν κατάφερε να φτάσει τελικά στο γκολ, με αποτέλεσμα να περιοριστεί στο 0-0 και στο βαθμό της ισοπαλίας.

ΓΗΠΕΔΟ: Χαλκίδας.