Η πρώτη εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα: Πλατανιάς – Αστέρας Τρίπολης 0-1

Κακό παιχνίδι στο γήπεδο των Περιβολίων στα Χανιά, ανάμεσα σε Πλατανιά και Αστέρα Τρίπολης, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής της Super League. Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα ημίχρονο, οι Αρκάδες όμως έφυγαν με τους τρεις βαθμούς της νίκης, καθώς εκμεταλλεύτηκαν ένα τραγικό λάθος του Μπανανά στο 87ο λεπτό και νίκησαν με 1-0, πετυχαίνοντας την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με αρκετό ρυθμό από τους γηπεδούχους ο οποίος, όμως, “έσβησε” μετά από 20 λεπτά αγώνα. Έτσι, το ένα λάθος άρχισε να διαδέχεται το άλλο, με αποτέλεσμα να δούμε ένα μέτριο προς κακό ματς.

Πάντως φάσεις είχαμε και αν δεν ήταν ο Κοσίτσκι σε καλή μέρα, ο Πλατανιάς ίσως και να σκόραρε πρώτος. Αυτό δεν έγινε, έγινε όμως το λάθος από τον Μπανανά και ο Αστέρας πήρε μία σημαντική νίκη στα Χανιά, χάρη στο Μπαράλες που σκοράρει στα Χανιά για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν.