Η πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα…

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΠΑΟΚ 1-0

Ο Αστέρας παίζοντας ψυχωμένα και με πάθος επικράτησε του ΠΑΟΚ με 1-0 και πέτυχε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι εξελίξεις των τελευταίων ημερών, η δεινή βαθμολογική θέση και τα… γκάζια της διοίκησης φαίνεται ότι αφύπνισαν τους παίκτες του Αστέρα οι οποίοι από το πρώτο δευτερόλεπτο επέδειξαν πάθος, αγωνιστικότητα και θέληση για τη νίκη. Σε αντιδιαστολή, οι παίκτες του ΠΑΟΚ επηρεαζόμενοι σαφώς και από το ευρωπαϊκό ταξίδι στην Ιρλανδία, δεν είχαν φρεσκάδα.

Με μοναδικό μαχητή στην κορυφή της επίθεσης τον Περόνε, τον Ράγιος με τον Ροζέριο να εναλλάσσονται από πίσω του, και τον Χούλι από τα αριστερά ο Αστέρας δημιούργησε επιθέσεις από τα άκρα. Η παρουσία του Λεονάρντο αντί του τραυματία Λίνο έδινε περισσότερες δυνατότητες στους Αρκάδες να κατεβαίνουν από τα δεξιά της επίθεσης τους.

Η πίεση των Αρκάδων ξεκίνησε από το πρώτο λεπτό. Στο 2ο λεπτό ο Ροζέριο με ωραία κούρσα έξω από την περιοχή κέρδισε φάουλ, ο Τσαμπούρης το εκτέλεσε στο παραθυράκι του Χαλκιά αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ αυτή τη φορά απομάκρυνε, σε αντίθεση με τα φάουλ από Παναθηναϊκό (Κλέιτον, Λέτο) και Σάμροκ που δέχθηκε γκολ.

Η υπεροχή του Αστέρα στο πρώτο εικοσάλεπτο ήταν εμφανής σε όλα τα επίπεδα, όχι όμως και στη δημιουργία κλασσικής ευκαιρίας. Ο ΠΑΟΚ για πρώτη φορά έφτασε κοντά στον Χακόμπο στο 19 με σουτ του Αρίας έξω από την περιοχή. Στο 28 ο τερματοφύλακας του Αστέρα πρόλαβε με έξοδο τον Σαλπιγγίδη, ενώ στο 30 η προβολή του Φωτάκη πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Ισπανού πορτέρο. Αυτό ήταν το τρίλεπτο υπεροχής του Δικεφάλου του Βορρά στο οποίο όμως δεν ήρθε το γκολ.

Ο Αστέρας ανέκτησε την υπεροχή μετά το 35ο λεπτό όταν και δημιούργησε τρεις ευκαιρίες. Η πρώτη ήταν με κεφαλιά του Ουσέρο (άουτ), η δεύτερη με κεφαλιά του Ροζέριο την οποία μπλόκαρε ο Χαλκιάς και η τρίτη με κεφαλιά του Περόνε όπου ήρθε το γκολ. Το 1-0 για τους Αρκάδες έγινε στο 44’ όταν ο Τσαμπούρης σέντραρε από τα δεξιά και ο Περόνε με καρφωτή κεφαλιά εκτέλεσε τον Χαλκιά για το 1-0.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Αστέρας είχε τη φόρα από το γκολ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και ο ΠΑΟΚ τη σύγχυση από το γεγονός ότι βρισκόταν πίσω στο σκορ.

Στο 64ο λεπτό ο Περόνε πλησίασε στο γκολ της χρονιάς όταν είδε τον Χαλκιάς εκτός εστίας και με σουτ από τη σέντρα είδε την μπάλα να σταματά στις γροθιές του γκολκίπερ του ΠΑΟΚ και το δοκάρι.

Η είσοδος του Θανάση Παπάζογλου στη θέση του Σαλπιγγίδη έδωσε πλεονέκτημα στην ομάδα του Μπόλονι καθώς ο υψηλόσωμος επιθετικός κέρδιζε όλες τις μάχες στον αέρα.

Στο 74 ο Βιεϊρίνια πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και με δυνατό αριστερό σουτ άγγιξε το 1-1, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 86 ο Λεονάρντο με κεφαλιά είδε την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Χακόμπο.

Ακολουθεί το φιλμ του αγώνα:

Λήξη αγώνα

94′ κίτρινη Παπάζογλου

93′ σουτ Ουσέρο άουτ

– Ένταση στα επίσημα του γηπέδου με φίλαθλο του ΠΑΟΚ

4 λεπτά καθυστερήσεις

88′ Δοκάρι ΠΑΟΚ – κεφαλιά Λεονάρντο η μπάλα στη συμβολή των δοκαριών του Χακόμπο

82′ 3η αλλαγή Αστέρα. Μπακασέτας αντί Περόνε

80′ σουτ Μπρέσκα από πλάγια αριστερά, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ

77′ κίτρινη Περόνε

74′ Ευκαιρία ΠΑΟΚ – πολύ καλή προσπάθεια Γιάννου, στρώνει στον Βιεϊρίνια που σουτάρει η μπάλα λίγο άουτ

73′ Ευκαιρία ΠΑΟΚ – μόνος ο Λεονάρντο από αριστερά, κακή κεφαλιά άουτ

70′ 2η αλλαγή Αστέρα. Μπρέσκα αντί Χούλι

69′ Ολοκληρώνει τις αλλαγές του ο ΠΑΟΚ: Ο Σπαντάτσιο στη θέση του Λάζαρ.

68′ κίτρινη Κωστούλας

67′ σουτ Βιεϊρίνια άουτ

63′ Ευκαιρία Αστέρα – ο Περόνε προσπαθεί να σκοράρει από τη σέντρα βλέποντας έξω το Χαλκιά, ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ προλαβαίνει και σώζει με τη γροθιά

60′ 1η αλλαγή Αστέρα. Αλβάρεζ αντί Ράγιος

58′ Ευκαιρία ΠΑΟΚ – κεφαλιά Παπάζογλου, πέφτει και σώζει ο Χακόμπο! Μεγάλη επ

57′ 2 αλλαγές ΠΑΟΚ. Έξω Σαλπιγγίδης-Γεωργιάδης, μέσα Παπάζογλου-Γιάννου

57′ κίτρινη Χούλι

54′ κίτρινη Μαλεζάς

49′ σέντρα Χούλι από αριστερά, γύρισμα Περόνε, ο Ράγιος δεν προλαβαίνει τον Χαλκιά

Έναρξη Β’ ημιχρόνου

Σχόλιο ημιχρόνου: Ήταν απλό και φάνηκε από το πρώτο δευτερόλεπτο. Οι παίκτες του Αστέρα έβαλαν πάθος στο παιχνίδι τους από το πρώτο λεπτό, έπεφταν με δύναμη στην μπάλα και είχαν συγκέντρωση στο αγωνιστικό πλάνο που είχε καταστρωθεί. Σημαντική ήταν και η είσοδος στην 11αδα παικτών όπως ο Ροζέριο που πονάει για την ομάδα, και ο Κωστούλας που με την εμπειρία του ξέρει να αντιμετωπίζει παίκτες επιπέδου Σαλπιγγίδη.

Λήξη ημιχρόνου

44′ ΓΚΟΛ!!! Περόνε – σέντρα Τσαμπούρη από δεξιά, ωραία κεφαλιά Περόνε στην αριστερή γωνία του Χαλκιά

43′ σέντρα Φορμίκα, κεφαλιά Ροζέριο, στην αγκαλιά του Χαλκιά

30′ μπαλιά Λεονάρντο, προβολή Φωτάκη μέσα στην περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ

28′ μπαλιά Βιεϊρίνια στην πλάτη της άμυνας του Αστέρα, κοντρόλ Σαλπιγγίδη, προλαβαίνει ο Χακόμπο

19′ καλό σουτ Αρίας άουτ

14′ σουτ Γεωργιάδης άουτ

13′ κίτρινη Χουανίτο

5′ πέσιμο Ροζέριο μέσα στην περιοχή από μαρκάρισμα Τσιρίλο, παίζετε έδειξε ο Αρετόπουλος

2′ ευκαιρία Αστέρα – ωραία εκτέλεση φάουλ Τσαμπούρη ο Χαλκιάς πετάχτηκε στο “Γ” και έσωσε.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ:

Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης):
Χακόμπο, Τσαμπούρης, Κωστούλας, Μπαρτολίνι, Φορμίκα, Ουσέρο, Χουανίτο, Ροζέριο, Χούλι (70′ Μπρέσκα), Ράγιος (60′ Αλβάρεζ), Περόνε (82′ Μπακασέτας).

Στον πάγκο: Μπαντής, Αλβάρες, Μπρέσκα, Πιπίνης, Έγκον, Πουλίδο, Μπακασέτας.

ΠΑΟΚ (Λάζλο Μπόλονι): Χαλκιάς, Σνάουτσνερ, Λεονάρντο, Τσιρίλο, Μαλεζάς, Αρίας, Λαζάρ (69′ Σπαντάτσιο), Φωτάκης, Βιεϊρίνια, Γεωργιάδης (57′ Γιάννου), Σαλπιγγίδης (57′ Παπάζογλου).

Στον πάγκο: Κρέσιτς, Σπαντάτσιο, Αποστολόπουλος, Γιάννου, Κατσικάς, Μπαλάφας, Παπάζογλου.

ΜΙΚΡΑ – ΜΙΚΡΑ

– Ο ΠΑΟΚ μπορεί να μην πήρε επίσημα εισιτήρια για τους οπαδούς του, ωστόσο στη Θύρα των φιλοξενούμενων του γηπέδου του Αστέρα βρίσκονται ήδη 100 φίλοι του “Δικέφαλου του Βορρά”.

– Στην αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ το παρών δίνουν και οι δύο ιδιοκτήτες του Αστέρα, Δημήτρης Μπάκος και Γιάννης Καϋμενάκης.

Διαιτητής: Αρετόπουλος (Τρικάλων), Α’ Βοηθός: Τάτσης (Ηπείρου), Β’ Βοηθός: Πάνου (Αιτωλοακαρνανίας), 4ος: Γιάχος (Χίου), Παρατηρητής: Σωμαρακάκης (Αθηνών).

Πηγή: arcadiasports.gr