Η «Βασίλισσα του Βορρά» πλήγωσε τον Αστέρα

Ο Αστέρας γνώρισε την εκτός έδρας ήττα από την Βέροια με 1-0. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο Kola στο 22′.

Το παιχνίδι δεν προσέφερε πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες με τον ΑΣΤΕΡΑ να απειλεί για πρώτη φορά στο 10′ με κεφαλιά του Iglesias που πέρασε άουτ. Στο 22′ ήρθε με προβολή το τέρμα των γηπεδούχων με τον Kola να χρίζεται σκόρερ.
Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 50′ ο Nico Fernadez δοκίμασε να αιφνιδιάσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα με μακρινή εκτέλεση φάουλ, όμως ο Lopez έδιωξε σε κόρνερ. Στη συνέχεια ο ΑΣΤΕΡΑΣ δεν βρήκε τους τρόπους για να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης με την Βέροια να κρατά το υπέρ της αποτέλεσμα.
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
Βέροια (Γεωργιάδης): Lopez, Aragones, Πούγγουρας, Ostojic, Γιαννούλης, Bation, Arce, Majewski, Ναζλίδης, Γεωργιάδης, Kola.
ΑΣΤΕΡΑΣ (Βεργέτης): Μπαντής, Llui, Sankare, Goian, Γιαννούλης, Κουρμπέλης (Φούντας 64′), Iglesias (Δημούτσος 88), Niko Fernadez (Hamdani 79), Massa, Γιάννου, Παπαδόπουλος.

Πηγή: asterastripolis.gr

Ο αγώνας με τη «ματιά» του Φώτη Αλεξόπουλου
Συνέχεια για το πρωτάθλημα της Super League με τη διεξαγωγή της 15ης αγωνιστικής και τον Αστέρα να αντιμετωπίζει σ’ ένα δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι την ομάδα της Βέροιας. Ένα ματς στο οποίο ειδικά αυτή την περίοδο ο Αστέρας καλείται να διεκδικήσει τη νίκη, προκειμένου να μην επιτρέψει στις προπορευόμενες ομάδες να ξεφύγουν στο βαθμολογικό πίνακα. Η κατάκτηση της νίκης παρ’ όλα αυτά εξ’ αρχής δεν πρόκειται να είναι εύκολη υπόθεση και γι’ αυτό οι «Αρκάδες» έπρεπε να καταβάλουν πολύ μεγάλη προσπάθεια και να δείξουν συγκέντρωση στο παιχνίδι τους. Σαν να μην έφτανε μόνο αυτό και το αρνητικό σερί ηττών είναι ένας δευτερεύον παράγοντας που καλούνταν να διαχειριστούν οι «κυανοκίτρινοι» στην αναμέτρηση.
Αγωνιστικό λοιπόν ο Αστέρας Τρίπολης στη Βέροια ενδεχομένως να πραγματοποίησε ίσως και τη χειρότερη φετινή εμφάνιση του την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο. Μια ομάδα που αν και ήθελε τη νίκη προκειμένου να δώσει τέλος στις τρεις σερί ήττες και να μην απομακρυνθεί ακόμη περισσότερο από την πρώτη πεντάδα του πρωταθλήματος, έδειχνε περισσότερο μια ομάδα χωρίς πάθος και διάθεση να διεκδικήσει το θετικό αποτέλεσμα. Η ομάδα που πάλευε για να διεκδικήσει πράγματα από το ματς ήταν η Βέροια που εν τέλει χάρη στο γκολ του Κόλα στο 22’, έφτασε και στην πρώτη του φετινή νίκη στο πρωτάθλημα της Super League!
Στο πρώτο ημίχρονο οι «γηπεδούχοι» μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο χωρίς ωστόσο να επιβάλουν πλήρως το ρυθμό τους. Την ίδια ώρα ο Αστέρας δεν έδειχνε ουσιαστικός και εντός κλίματος με αποτέλεσμα ο ρόλος του να δείχνει περισσότερο ανούσιος στον αγωνιστικό χώρο. Οι «γηπεδούχοι» ήταν αυτοί που έψαχναν περισσότερο το γκολ και το πέτυχαν στο 22’ με τον Κόλα. Ο Αστέρας στη συνέχεια αν και προσπάθησε να αντιδράσει ήταν ουσιαστικά ακίνδυνος.
Στην επανάληψη οι «Αρκάδες» μπήκαν καλύτερα από το πρώτο ημίχρονο στο ματς, αλλά και πάλι η όποια πρωτοβουλία των κινήσεων υπήρχε στο ματς δεν επέφερε κάτι ιδιαίτερα προς την εστία του Πέρεθ. Κακές επιλογές στην τελική προσπάθεια με εξαίρεση 1-2 περιπτώσεις προς το φινάλε που δεν είχαν ευτυχή κατάληξη. Στο ίδιο διάστημα η Βέροια έψαχνε ένα δεύτερο γκολ μέσα από κάποιες αντεπιθέσεις, ενώ παράλληλα διατηρούσε το υπέρ-πολύτιμο προβάδισμα στο ματς μέχρι το φινάλε.
ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό Στάδιο Βέροιας.
ΚΑΙΡΟΣ: Καθαρός.