Υπερπολύτιμη νίκη του Αρκαδικού επί του Ευκλή!

ΦΩΤΟ: ALEX*F SPORTS IMAGES.

Συνέχεια στην αγωνιστική δράση στο χώρο της Α1 τοπικής κατηγορίας ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ για την 3η αγωνιστική και η ομάδα του Αρκαδικού υποδεχόταν σ’ ένα σημαντικό γι’ αυτόν παιχνίδι από βαθμολογικής άποψης την ομάδα του Ευκλή. Ένα παιχνίδι στο οποίο έψαχνε την πρώτη της νίκης στο πρωτάθλημα προκειμένου να αποφύγει από τις πρώτες αγωνιστικές την παρουσία της στην «ουρά» του βαθμολογικού πίνακα και κυρίως να πάρει αυτοπεποίθηση για τη δύσκολη συνέχεια.

Αγωνιστικά το βράδυ της Κυριακής ο ΣΕΦΑ ήταν αυτός που επικράτησε με σκορ 56-53, ύστερα από ένα πραγματικό ντέρμπι με πολύ ενδιαφέρουσα εξέλιξη και συναρπαστικό φινάλε κρίνοντας τη νίκη στις λεπτομέρειες. Η ομάδα της Τρίπολης στηρίχθηκε στο γρήγορο τέμπο και τα πολλά τρεξίματα του στο ματς, εκμεταλλευόμενος το νεανικό ρόστερ, απέναντι σε μια ομάδα σίγουρα πιο έμπειρη αλλά που μετά από ένα σημείο φάνηκε να κουράζεται επηρεάζοντας την επιθετικά. Σημαντική η αμυντική συμβολή των «Αρκάδων» ειδικά στο φινάλε όπου κράτησαν τον Ευκλή στους 7 πόντους στην τελευταία περίοδο.

Με το ματς μοιρασμένο στο πρώτο ημίχρονο και τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκοράρισμα ο ΣΕΦΑ αντιμετώπισε κάποια προβλήματα κοντά στα καλάθια, τα οποία προσπάθησε να καλύψει με την καλή αλληλοκάλυψη και τις βοήθειες των παικτών. Στην επανάληψη ο Ευκλής που παροδικά εκμεταλλεύτηκε το κενό στους ψηλούς λόγω φάουλ των «γηπεδούχων», δεν είχε τις απαιτούμενες ανάσες ούτως ώστε να αντέξει στην τελική αντεπίθεση που πραγματοποιήσαν οι παίκτες του κ. Γεωργακοπουλου στο φινάλε του ματς, με το οποίο ανέκτησαν το προβάδισμα και έφτασαν στη νίκη.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 04/11/2018 (20:00).

ΘΕΑΤΕΣ: 150-200.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Καρδαράς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-11 (Α’), 32-31 (Β’), 41-46 (Γ’), 56-53 (Δ’).

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος): Χωματάς, Κωστόπουλος 2, Αλεξόπουλος 2, Παππάς 14(3), Σωτηρόπουλος 16(2), Καψιώτης, Τσιράκης, Μικρός 16(1), Χαραλαμπόπουλος, Κουτσουμπός 2, Συρεγγέλας-Αθανασιάδης, Κουλουράς 4.

ΕΥΚΛΗΣ ΣΠΟΚ (Ηλίας Στακιάς): Ποδοχωρίτης, Αγγελόπουλος 7, Πατλακας, Λιανός, Καράμπελας 3, Φουρναράκος 12, Καραμαλέγκος 2, Πανταζής 8(2), Μανωλάκης 2, Ξεροβάσιλας 5, Μουραφέτης 14.

Προηγούμενο άρθροΑπό Τετάρτη οι δήμοι μπορούν να υποβάλουν αίτηση για δωρεάν πρόσβασης σε Wi-Fi στους δημόσιους χώρους
Επόμενο άρθροΗ ανάρτηση του Λ. Πετρούνια μετά την επιτυχή χειρουργική επέμβασή του