«Υποτάχθηκε» στην ανωτερότητα της Καστοριάς ο Αρκαδικός

ΦΩΤΟ: ALEX*F SPORT IMAGES

Συνέχεια για το πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας το απόγευμα του Σαββάτου και στο κλειστό γυμναστήριο Τρίπολης η ομάδα του Αρκαδικού, στα πλαίσια της 23ης αγωνιστικής, καλούνταν να αντιμετωπίσει την ανταγωνιστική ομάδα της Καστοριάς. Μια αναμέτρηση που εξ’ αρχής ήταν δύσκολη για τους «Αρκάδες» απέναντι σε ένα έμπειρο ρόστερ, αλλά με επιβεβλημένη τη διεκδίκηση της νίκης.

Αγωνιστικά, η ομάδα του ΣΕΦΑ αποδείχθηκε ιδιαίτερα κακή στην επίθεση, με αποτέλεσμα από πολύ νωρίς να βρεθεί πίσω στο σκορ. Την ίδια ώρα, η Καστοριά αποδείχθηκε εξαιρετικά εύστοχη, καταφέρνοντας να ελέγξει το ματς, να πάρει διαφορά ασφαλείας και να φτάσει τελικά στην εύκολη επικράτηση, με σκορ 71-85.

Από τα πρώτα λεπτά οι «φιλοξενούμενοι» πήραν προβάδισμα στο σκορ με το α’ δεκάλεπτο να κλείνει με το υπέρ τους11-17. Στη συνέχεια, ανέβασαν ακόμα περισσότερο ρυθμούς και η ανάπαυλα τους βρήκε να προηγούνται με 28-47. Οι παίκτες του Αρκαδικού αποδείχθηκαν ιδιαίτερα άστοχοι, με αποτέλεσμα να μην καταφέρουν να διατηρηθούν ανταγωνιστικοί στο ματς, μετά τα πρώτα λεπτά της β’ περιόδου.

Στην επανάληψη της αναμέτρησης το σκηνικό ήταν ανάλογο, με την Καστοριά να διατηρεί τη μεγάλη διαφορά με ευκολία, χάρη στις αρκετές εύστοχες επιθέσεις και από την περιφέρεια και με τους γηπεδούχους, μετά τα μισά της τρίτης περιόδου, να έχουν χάσει πλέον διάθεση και συγκέντρωση να διεκδικήσουν κάτι από το συγκεκριμένο παιχνίδι, πέρα από μια όσο το δυνατόν μικρότερου εύρους ήττα.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 24/03/2018 (17:00).

ΘΕΑΤΕΣ: 350-500.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ψαριανός, Κωνσταντινόπουλος, Λιότσιος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-17 (Α’), 28-47 (Β’), 44-69 (Γ’), 71-85 (Δ’).

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Μάριος Δεσποτάκης): Μπιζούκας, Βλάχος 4, Σίννης 3, Μούκας 3(1), Προδρόμου 18(2), ΜΑραγκάκης, Τζάιδας 14(1), Πελτιέρ 10(2), Γαρμπής 6, Αποστολίδης, Τζουγκαράκης 13.

ΑΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ (Γιώργος Σούλιος): Κυριακόπουλος 17(3), Μπρόζος 12(2), Δαραβίγκας, Απιδόπουλος, Ελευθεριάδης 12, Ναούμης 13(2), Κακλαμάνος 14(4), Τερσενίδης, Καραμαλέγκος 6(1), Χαρισμίδης 6, Μπένας, Λυμπάρης 5.