Ηρακλής – ΑΣΤΕΡΑΣ 0-1

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ κέρδισε εκτός έδρας τον Ηρακλή με 0-1 για την 28η αγωνιστική της Super League. Το γκολ της ομάδας μας πέτυχε ο Nicolas Fernandez στο 24′.

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ παρουσιάστηκε αποφασισμένος από το πρώτο λεπτό και αφού απείλησε με σουτ του Δημούτσου στο 21′, άνοιξε το σκορ τρία λεπτά μετά με πλασέ στην κίνηση του Nicolas Fernandez και ασίστ του Bertoglio. Ο Ηρακλής δεν προκάλεσε προβλήματα στον καλά οργανωμένο ΑΣΤΕΡΑ που έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ με σουτ στη κίνηση του Hamdani, ενώ είχε και δοκάρι με τον Mazza στο 42′.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με διπλή χαμένη ευκαιρία του ΑΣΤΕΡΑ. Πρώτα ο Δημούτσος με σουτ και έπειτα ο Bertoglio με κεφαλιά έφτασαν κοντά στο 0-2. Στο 65′ ήρθε ακόμα μία φάση για την ομάδα μας όταν ο Nico Fernandez εκτέλεσε φάουλ και ο Goian έπιασε τη δυνατή κεφαλιά με τη μπάλα να καταλήγει στον τερματοφύλακα του Ηρακλή.

Η νίκη ήρθε για τον ΑΣΤΕΡΑ χωρίς να δοθεί ο χώρος στον Ηρακλή για να αντιδράσει και να φτάσει στην ισοφάριση.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΣΤΕΡΑΣ: Μπαντής, Kitoko, Goain, Ζησόπουλος, Γιαννούλης, Hamdani, Κουρμπέλης, Δημούτσος, Bertoglio (86′ Mucam), Nico Fernandez (71′ Stanisavljevic), Mazza (90′ Ιωαννίδης)

Ηρακλής: Pernis, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς (35′ Ινζόγλου), Καρασαλίδης, Τσότρας (77′ Perrone), Ζιαμπάρης, Κυριακίδης, Bulut, Βέλλιος, Leozinhio, Πασάς (46′ Romano)

asterastripolis.gr

Το ρεπορτάζ του αγώνα από το Φώτη Αλεξόπουλο

Νίκη επί του Ηρακλή και ζωντανός για μια θέση στα play-off

Κρίσιμη 29η αγωνιστική για τις ομάδες της Super League τόσο για τις «μάχες» για μια θέση στα play-off όσο επίσης και για την αποφυγή στις θέσεις του υποβιβασμού. Στα πλαίσια της συγκεκριμένης αγωνιστικής δράσης λοιπόν ο Αστέρας Τρίπολης καλούνταν στην έδρα του Ηρακλή να διεκδικήσει τη νίκη προκειμένου να διατηρήσει τις όποιες ελπίδες παρουσία στα φετινά play-off.

Με την κατάσταση πλέον να μην εξαρτάται αποκλειστικά από τα δικά του αποτελέσματα οι «κυανοκίτρινοι» το απόγευμα της Κυριακής κατάφεραν να κερδίσουν με 0-1 τον Ηρακλή να κατακτήσουν τη νίκη και τους τρεις βαθμούς. Σε συνδυασμό με τη νίκη του Πανιωνίου επί του ΠΑΟΚ, η ομάδα της Πελοποννήσου διατηρεί ελπίδες παρουσίας στα play-off. Η συνέχεια είναι δύσκολη…Ο Αστέρας μπορεί να φέρει εις πέρας αυτή την μεγάλη αγωνιστική πρόκληση;

Αγωνιστικά η ομάδα της Τρίπολης πραγματοποίησε ίσως μία από τις καλύτερες εκτός έδρας εμφανίσεις του στο φετνό πρωτάθλημα. Ουσιαστικός, αποφασιστικός να πάρει το θετικό αποτέλεσμα, κυρίαρχος στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και με συνολικά πολύ καλή αμυντική λειτουργία στον αγωνιστικό χώρο. Λόγοι που επέτρεψαν στους «Αρκάδες» να κάνουν μια καλή εμφάνιση και φυσικά να κατακτήσουν δίκαια τους τρεις βαθμούς της νίκης!

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Αστέρας Τρίπολης ήταν κυρίαρχος στην αναμέτρηση αφού είχε την κατοχή της μπάλας, καλύτερη απόδοση στην κυκλοφορία της μπάλας, ενώ παράλληλα ελέγχοντας το χώρο της μεσαίας γραμμής κράτησε τους «γηπεδούχους» μακριά από την εστία του Μπαντή. Πιο απειλητικός με αρκετές καλές στιγμές και πιο ουσιαστικός σε μία από αυτές κατάφερε να μετουσιώσει την ανωτερότητά του στον αγωνιστικό χώρο σε προβάδισμα με 0-1.

Σε κάθε περίπτωση, ο Αστέρας θα μπορούσε να είχε μεγαλύτερο προβάδισμα βάσει των κλασικών στιγμών που είχαν στο πρώτο 45λεπτο.

Στην επανάληψη ο ρυθμός της αναμέτρησης είναι αλήθεια ότι έπεσε σημαντικά. Παρ’ όλα αυτά ο Αστέρας δεν θέλησε να ρισκάρει και δίνοντας μεγαλύτερη έμφαση στην ανασταλτική του λειτουργία στο τελευταίο ημίωρο δεν επέτρεψε στον Ηρακλή να φτάσει κοντά σε κάποιο γκολ.

ΓΗΠΕΔΟ: Καυτατζόγλειο Στάδιο.
ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.