Ισοπαλία στη Λαμία ο Αστέρας…με γκρίνια για τις αποφάσεις Τσαγκαράκη

ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR

Μετά από 20 ημέρες αγωνιστικής απραξίας ο Αστέρας Τρίπολης κλήθηκε να αντιμετωπίσει στη Λαμία την τοπική ομάδα για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 1. Μια αναμέτρηση στην οποία οι «Αρκάδες» ήθελαν τη νίκη και τους τρεις βαθμούς τελικά περιορίστηκαν στο ισόπαλο 2-2.

Αγωνιστικά σ’ ένα μετριότατο α’ ημίχρονο με τις ομάδες χωρίς καλό ρυθμό και συνολικά ελάχιστες αξιόλογες στιγμές, ο Αστέρας Τρίπολης με λίγο πιο ορθόδοξο τρόπο παιχνιδιού, με διάθεση να εξασφαλίσει την κατοχή και να κυκλοφορήσει με υπομονή τη μπάλα ψάχνοντας το γκολ, ευτύχησε να προηγηθεί στο 39ο λεπτό. Ήταν μια σέντρα του Ριέρα από δεξιά και ένα χέρι του Αντέτζο που επέφερε υπόδειξη πέναλτι. Ο συνήθης ύποπτος Χερόνιμο Μπαράλες ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε τον Αστέρα στα αποδυτήρια προηγούμενο με σκορ 0-1.

Το ξεκίνημα στην επανάληψη δεν ήταν καθόλου καλό ως προς την εξέλιξή του για τον Αστέρα. Αρχικά στο 50’ μετά από υπόδειξή (και μετά και από έλεγχο του VAR) υπεδείχθη πέναλτι στο οποίο ο Ντέλετιτς σκόραρε στο 56’ για το 1-1. Μετά από 12 λεπτά στο 68’ σε μια γρήγορη επίθεση της Λαμίας μάλιστα, ο Αστέρας βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-2 μετά από τέρμα του Τσούκαλου.

Στο τελευταίο ημίωρο της αναμέτρησης το παιχνίδι απέκτησε «άγρια» ομορφιά με τον Αστέρα να αντιδρά και τον Ριέρα σε δεύτερο χρόνο στο 78’ από την αντίπαλη περιοχή να σκοράρει για το 2-2. Στο 90’ υπεδείχθη νέο πέναλτι υπέρ της Λαμίας σε χέρι του Ιγκλέσιας, ωστόσο στο VAR ο κ. Τσαγκαράκης άλλαξε την απόφασή του σε φάουλ. Στη διάρκεια του 12λεπτου των καθυστερήσεων ο Παπαδόπουλος στο 90’+7’ είπε «όχι» σε πλασέ του Τσούκαλο, ενώ στο 90’+10’ ο Ιγκλέσιας δεν μπόρεσε με κεφαλιά να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Η ουσία είναι ότι ο Αστέρας στο φινάλε έχασε δύο πολύτιμους βαθμούς σ’ ένα ματς στο οποίο φάνηκε επηρεασμένος από την 20ήμερη αποχή από τις επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις, δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις στημένες φάσεις με αποτέλεσμα την απώλεια βαθξμών.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Πέτρος Τσαγκαράκης (Χανίων).
ΒΟΗΘΟΙ: Αθανάσιος Κόλλιας (Ηπείρου), Τιμολέων Γεωργακόπουλος (Πειραιά).
4ος ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Άγγελος Αγγελάκης (Μακεδονίας).
VAR: Αναστάσιος Παπαπέτρου (Αθηνών).
AVAR: Ιορδάνης Απτόσογλου (Αθηνών).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 56’ (πεν.) Ντέλετιτς, 68’ Τσούκαλος | 39’ Μπαράλες, 78’ Ριέρα.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 74’ Σκόνδρας, 85’ Μπεχαράνο, 90’+5’ Ρόμανιτς | 60’ Μπαράλες, 68’ Κώτσιρας, 90’+9’ Τασουλής.
ΑΠΟΒΟΛΕΣ:
ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τενές): Επασί, Σκόνδρας, Ασίγκμπα, Αντέτζο, Αραμπούλι (65’ Τσούκαλος), Ρόμανιτς, Μπεχαράνο, Μπαχανάκ, Καραμάνος, Μπουλούλης (90’+9’ Σαραμαντάς), Ντέλετιτς.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Τασουλής, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Μουνάφο (75’ Φερνάντεθ Μπόρχα), Βαλιέντε (88’ Ιγκλέσιας), Ριέρα (88’ Αλί Μπαμπά), Σίτο (75’ Γκόμες), Μπαράλες, Ρεγκίς (65’ Λέο Τιλίκα).

Προηγούμενο άρθροΔήμος Β.Κυνουρίας | “Δια περιφοράς” συνεδρίαση για την Οικονομική Επιτροπή
Επόμενο άρθροΠρόεδρος Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών Δ.Βερβεσός: “Δεν έγινε κανένα πάρτι…”