«Φιλική» ήττα του Αστέρα στο Βόλο από τον ΟΦΗ

ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR.

Ο Αστέρας ηττήθηκε με 1-0 από τον ΟΦΗ στην αναμέτρηση της πρώτης ημέρας του Φιλανθρωπικού Τουρνουά Βόλου και την Τρίτη (09/08) στις 18:45 θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Η ομάδα της Τρίπολης είχε ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να τις αξιοποιήσει. Το ματς ξεκίνησε με το σουτ στην κίνηση του Ριέρα στο 2′ στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο επόμενο λεπτό ο Ριέρα έκανε το γύρισμα, αλλά ο Γκαρντάφσκι αστόχησε από πλεονεκτική θέση, ενώ στόχο δεν βρήκε και το γυριστό που επιχείρησε στο 9′. Ο ΟΦΗ άνοιξε το σκορ στο 19′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπουζούκη.

Στο 22′ ο Καστάνιο αστόχησε από κοντά στο γύρισμα του Ρεγκίς, το σουτ του οποίου στο 36′ απέκρουσε ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φάσεις ήταν λιγότερες, με τον Παπαδόπουλο να κάνει εξαιρετικές επεμβάσεις στο 51′ και στο 80′ και τον Αστέρα να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης μέχρι το τέλος χωρίς να τα καταφέρει. Καλύτερη στιγμή του ήταν στο 86′, όταν η κεφαλιά του Αντζουλά αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Άλβαρες, Ατιένθα, Καστάνιο (83′ Αντζουλάς), Στάνκο, Μπερτόλιο (46′ Τιλίκα), Σίτο, Γκαρντάφκσι (73′ Μουνάφο), Ριέρα, Ρεγκίς (57′ Μπενίτο).

Προηγούμενο άρθροΗ Παυλίνα Βουλγαράκη «ταξίδεψε» μουσικά το κοινό στο Πολιτιστικό Φεστιβάλ Ασέας! (+ph, vd)
Επόμενο άρθροΟ Παναγιώτης Παράσχος μιλάει στη ΔΡΤ για το Δημοτικό Σκοπευτήριο και τον «Εύανδρο» (+vd)