Ήττα Αρκαδικού…στο παρά πέντε από τη Δόξα Λευκάδας

ΦΩΤΟ: ALEX*F SPORT IMAGES.

Συνεχίστηκε η αγωνιστική δράση το απόγευμα του Σαββάτου στην Α2 Εθνική κατηγορία ανδρών. Στα πλαίσια της 27ης αγωνιστικής, η ομάδα του Αρκαδικού υποδέχθηκε την ομάδα της Δόξας Λευκάδας σ’ ένα αδιάφορο βαθμολογικό ματς για τους γηπεδούχους, που έχουν «κλειδώσει» την 14η θέση του πρωταθλήματος και ουσιαστικά βλέπουν τη σειρά αγώνων των play-out για την παραμονή.

Η ομάδα της Τρίπολης αν και ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση, σημειώνοντας 35 πόντους στην πρώτη περίοδο και έχοντας σταθερό προβάδισμα, στη συνέχεια κάτι τα λάθη στην επίθεση, κάτι τα εύστοχα τρίποντα του αντιπάλου, ανέτρεψαν την εικόνα και η Λευκάδα βρέθηκε να προηγείται με 64-77 στα τελευταία δευτερόλεπτα της γ’ περιόδου.

Στο φινάλε, ο Αρκαδικός βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να γυρίσει το ματς και να προηγηθεί με 94-91 στα 00’43 πριν τη λήξη. Στα τελευταία δευτερόλεπτα στη «ρώσικη ρουλέτα» των ελεύθερων βολών, οι ομάδες βρέθηκαν «στα ίσα» στα τελευταία 00’23’’8 πριν το τέλος του αγώνα. Η τελευταία επίθεση του ο Αρκαδικού ήταν πολύ κακή, το σουτ του Τζουγκαράκη μετά από άσχημη πάσα του Πελτιέρ δεν είχε τύχη και η Δόξα με εύστοχο λέι-απ του Τζόλου στον αιφνιδιασμό, πήρε τη νίκη στην εκπνοή, με σκορ 95-97!

Ο Αρκαδικός έχασε μια νίκη που θα μπορούσε να του δώσει ψυχολογία στη συνέχεια, «μηδενίζοντας» το πολύ κακό πρώτο «τέταρτο» της αναμέτρησης και την τελευταία περίοδο.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ – ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 95-97.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 35-23, 50-49, 66-77, 95-97.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σκούτας-Ζακεστίδης-Καρακάσης.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Δεσποτάκης): Βλάχος 5 (1), Σίνης 16 (2), Μούκας 2, Προδρόμου 21 (3), Μαρκαγκάκης 3 (1), Τζαϊδάς, Πέλτιερ 6, Γαρμπής 15 (1), Αποστολίδης, Τζουγκαράκης 27.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Κατοπώδης): Κελεσίδης, Τζόλος 17 (3), Αγγελόπουλος 16 (1), Καλαμπάκας 10 (2), Πετρόπουλος 13 (2), Λιακόπουλος 25 (1), Ράπτης 8, Μάρκοβιτς 6, Γράβας 2.