Ήττα Αστέρα από τον Πλατανιά στα Χανιά

Την εκτός έδρας ήττα με 2-0 γνώρισε ο ΑΣΤΕΡΑΣ από τον Πλατανιά για την 21η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Super League.

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ απείλησε για πρώτη φορά με εκτέλεση φάουλ του Mazza στο 10′, όμως δέκα λεπτά αργότερα ο Πλατανιάς άνοιξε το σκορ με τον Γουνδουλάκη. Μετά το γκολ των γηπεδούχων δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση, εκτός από ένα σουτ του Hamdani, αλλά και στο 43′, όταν σε γύρισμα του Bertoglio, ο Σωτηρίου μπλόκαρε πριν βρεθεί κάποιος ποδοσφαιριστής στην πορεία της μπάλας.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΣΤΕΡΑΣ πίεσε για την ισοφάριση και προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την καλή κυκλοφορία που είχε. Οι τελικές προσπάθειες δεν έφεραν το 1-1, με καλύτερη όλων το σουτ του Bertoglioστο 78′. O Πλατανιάς ήταν η ομάδα που κατάφερε να βρει δίχτυα με γκολ του Angulo ένα λεπτό μετά.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΣΤΕΡΑΣ: Μπαντής, Παντελιάδης, Sankare, Ζησόπουλος, Kitoko,Hamdani (Νico Fernandez 81′), Κουρμπέλης (Δημούτσος 66′),  Bertoglio,Moucam, Mazza (Stanisavljevic 76′), Ιωαννίδης.

Πλατανιάς: Σωτηρίου, Coulibaly, Scardovelli, Selin, Banana, Gnjatic, Μενδρινός (Τσουράκης 84′), Munafo (Stanisavljevic 69′), Αποστολόπουλος, Γουνδουλάκης, Ramos (Angulo 76′)

Πηγή: asterastripolis.gr

Ο αγώνας…με τη ματιά του Φώτη Αλεξόπουλου

Το πρωτάθλημα της Super League συνεχίστηκε κανονικά το Σαββατοκύριακο με τον Αστέρα να καλείται να αγωνιστεί στα Χανιά με την τοπική ομάδα του Πλατανιά. Ένα εκτός έδρας παιχνίδι στο οποίο στόχος για την Αρκαδική ομάδα αποτελεί η κατάκτηση της νίκης, ειδικά από τη στιγμή που πλέον η ομάδα δίνει βαρύτητα μέχρι το φινάλε της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου αποκλειστικά στο πρωτάθλημα. Μία συνάντηση στην οποία και οι δύο ομάδες καλούνταν να διεκδικήσουν το θετικό αποτέλεσμα για διαφορετικός λόγους, ο Αστέρας πληρώνοντας την αστοχία του και κακή απόδοση στο δημιουργικό τομέα ηττήθηκε με σκορ 2-0.

Αγωνιστικά λοιπόν ο Αστέρας στο πρώτο ημίχρονο δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός προς την εστία του Σωτηρίου. Εξαίρεση ίσως τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Δέχθηκε ένα γκολ ύστερα από ένα άπιαστο σουτ και αδυνατώντας να κυκλοφορήσει ικανοποιητικά τη μπάλα και αντιμετωπίζοντας πολλά προβλήματα δημιουργικά στο χώρο της μεσαίας γραμμής «μοιραία» περιορίστηκε σε περισσότερο παθητικό ρόλο. Στη συνέχεια της αναμέτρησης ο Αρκαδικός σύλλογος ανέβασε ρυθμούς και βελτίωσε την εικόνα του, αλλά και πάλι δεν κατάφερε να γίνει όσο απειλητικός απαιτούνταν για να έρθει η ανατροπή στο σκορ και αντ’ αυτού ο Πλατανιάς με δεύτερο γκολ κλείδωσε τη μεγάλη γι’ αυτόν νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο σ’ ένα ματς στο οποίο δεν υπήρξαν πολλές καλές στιγμές στην αναμέτρηση (μόλις 4 συνολικά), ο Πλατανιάς είχε καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και με περισσότερες πρωτοβουλίες στον αγωνιστικό χώρο. Σ’ ένα από τα πολλά στημένα της ομάδας των Χανίων προέκυψε και το μοναδικό γκολ για τους «γηπεδούχους» στο πρώτο 45λεπτο από τον Γουνδουλάκη, που με πανέμορφο γκολ στο 19’ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Γιώργο Μπαντή. Αντιθέτως ο Αστέρας δεν μπόρεσε να ανέβει και να κυκλοφορήσει πιο ουσιαστικά τη μπάλα ώστε να φτάσει σε κάποια ουσιαστική στιγμή. Το προβάδισμα φάνηκε να προκύπτει δικαιολογημένα για τον Πλατανιά.

Στην επανάληψη η εικόνα του Αστέρα βελτιώθηκε. Μείωσε αρκετά τα λάθη του, κράτησε περισσότερο μπάλα στο πόδια του, πίεσε πιο ψηλά τον Πλατανιά, αλλά δεν είχε τις φάσεις με τις οποίες θα μπορούσε να απειλήσει την εστία του Σωτηρίου. Αντιθέτως παρά τον πιο παθητικό ρόλο στο δεύτερο 45λεπτο ο Πλατανιάς στο 79’ βρήκε και το δεύτερο γκολ με τον Ανγκούλο, εξασφαλίζοντας τη δίκαιη επικράτησή του στην αναμέτρηση!

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό Γήπεδο Περιβολίων.

ΚΑΙΡΟΣ: Συννεφιασμένος με διαστήματα βροχής.