Ήττα για τα κορίτσια του Δρομέα στην Ηλιούπολη

Φωτο: alex*f sport images

Συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας στις γυναίκες την Κυριακή με τη διεξαγωγή της 19ης αγωνιστικής. Η ομάδα της Τρίπολης καλούνταν να αγωνιστεί στην Ηλιούπολη με την τοπική ομάδα και να παρουσιάσει ένα καλό πρόσωπο απέναντι σε μια ομάδα που είχε τον βασικό λόγο για τη νίκη.

Η ομάδα της Τρίπολης προσπάθησε να παρουσιαστεί ανταγωνιστική αλλά η ομάδα της Αθήνας είχε ένα καλό προβάδισμα στο ματς από το ξεκίνημα με το 24-10. Στη συνέχεια οι «κυανοκίτρινες» προσπάθησαν να μειώσουν το σκορ με το 39-27 στο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη η ομάδα της Ηλιούπολης ανέβασε κατακόρυφα ρυθμούς σε επίθεση και άμυνα με αποτέλεσμα να ξεφύγει στο σκορ με 51-32. Το τελευταίο δεκάλεπτο πλέον είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με αποτέλεσμα το τελικό 72-42.

Αξίζει πάντως να σημειωθεί ότι η ομάδα του Δρομέα πήγες σ’ αυτό το ματς μας σαφώς λιγότερες επιλογές σε σχέση με τις «γηπεδούχους», καθώς ταξίδεψε γι’ αυτή την αναμέτρηση με μόλις 7 παίκτριες.

HΛΙΟΥΠΟΛΗ – ΣΔΥ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 72-42

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κιουλάφας, Παπαδημητρόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-10 (Α’), 39-27 (Β’), 51-32 (Γ’), 72-42 (Δ’).

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Γερεουδάκης Φέξης): Μπότση 14, Γεωργούση 11(1), Μηνά, Καββαδά 12(2), Παππά, Πριόνα, Λελεδακη 1, Καλοπήτα 6, Λεντζακη, Μπακαλέξη 11, Θεοδωρου 17(1), Βαρελτζή.

ΔΡΟΜΕΙΣ QATAR GAS (Μπαρουξή): Μοσχοπούλου 6, Ντρέβου 11, Μπαλή, Μπαρουξή 17(1), Κούρτη, Κωτσοπούλου, Τζάνη 8.