Ήττα για τη Δόξα στο «σπίτι» της

Φωτο: alex*f sport images

Η συνέχεια στην αγωνιστική δράση στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας δεν εξελίχθηκε θετικά στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής για την ομάδα της Δόξας Μεγαλόπολης. Μία αναμέτρηση στην οποία αν οι «Αρκάδες» είχαν προλάβει να ανοίξει πρώτοι το σκορ, ενδεχομένως και να είχαν φτάσει στη νίκη. Ωστόσο η ομάδα της Κορινθίας ήταν αυτή που με γκολ στο 58′ με τον Σενάι κατάφερε να «αποδράσει» από τη Μεγαλόπολη με το βαθμό της νίκης.

Αγωνιστικά το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένο από τις δύο ομάδες και χωρίς πολλές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο. Αξίζει πάντως να σημειωθεί ότι η Αρκαδική ομάδα αγωνιζόταν στο συγκεκριμένο παιχνίδι με απουσία ενός βασικού επιθετικού όπλου όπως είναι ο Παναγιωτίδης, αλλά και άλλα αγωνιστικά προβλήματα που έκαναν ακόμη πιο δύσκολη την προετοιμασία γι’ αυτό το ματς. Καλύτερη στιγμή στο α’ μέρος το χαμένο τετ α τετ του Νίκου Λυμπερόπουλου που δεν μπόρεσε να φτάσει στην επίτευξη του γκολ απέναντι στον Μητισόπουλο με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Παρά τις λίγες φάσεις στο ματς στην επανάληψη η Δόξα φάνηκε στην επανάληψη να ψάχνει με αξιώσεις το γκολ. Ο Σενάι όμως στο 59′ με ένα σουτ από την αντίπαλη περιοχή κατάφερε να σκοράρει για το 0-1. Όσο και αν στη συνέχεια προσπάθησαν οι «γηπεδούχοι» δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση. Στο φινάλε πάντως ότι οι «γηπεδούχοι» εκφράζουν παράπονα για την ακύρωση γκολ στο φινάλε της αναμέτρησης από τον Νάνο με κεφαλιά λόγω υπόδειξης επιθετικού φάουλ.

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό στάδιο Μεγαλόπολης.
ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νικόλαος Τουρλομούσης (Μεσσηνίας).
ΒΟΗΘΟΙ: Παναγιώτης Σερεμέτης (Μεσσηνίας), Μάριος Καρβούρης (Μεσσηνίας).
Δ’ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χρυσόστομος Μάνθος (Αχαΐας).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 59′ Σενάι.

ΔΟΞΑ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ: Χρήστου, Αλεξανδρής, Παναγιωτόπουλος, Νάνος, Καλεμάκης, Αντώνακας, Δρόσος (60′ Αθ. Ασημακόπουλος), Κατσαρός (73′ Λεβέντης), Γκ. Πέπα (67′ Κ. Ασημακόπουλος), Ν. Λυμπερόπουλος, Δ. Λυμπερόπουλος

AO ΖΕΥΓΟΛΑΤΙΟΥ: Μητσιόπουλος, Καντιλιεράκης, Χουσελάς (78′ Μαρούδης), Σιγάλας, Ντούνης, Μαλαχάτης, Διαμαντόπουλος, Σενάι, Χρυσαφίδης, Γιοβανέλης (28′ λ.τρ. Κατσαβριάς), Ζανελάρης (86′ Ζάρκος).